Główne tematy zorganizowanej podczas targów TT Warsaw konferencji to turystyczne walory Skanii, położonego najbliżej Polski regionu Szwecji. Omówiono też działania rządowej organizacji ds. turystyki Visit Sweden, która w ubiegłym roku po kilkuletniej przerwie ponownie uruchomiła w Polsce swoją placówkę.
- Skania to świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, która w Polsce jest dziś na fali - mówił prowadzący konferencję Jarosław Kałucki, rzecznik prasowy Travelplanet.pl. Zlecone przez Visit Sweden i przeprowadzone w latach 2014-2015 przez instytut GfK badania wykazały, że nieskażona natura i swobodny dostęp do niej, a także możliwość uprawiania turystyki aktywnej, m.in. rowerowej i pieszej, to główne powody przyjazdu polskich turystów do Skanii. Poza tym Polaków fascynuje luźny, skandynawski styl życia, zabytki i historia oraz Wikingowie, po których zostało w Skanii sporo śladów, np. kamienie runiczne.
Do ogromnej popularności tego regionu wśród Polaków przyczyniła się również geograficzna bliskość i świetna komunikacja. Do Malmö można dolecieć tanimi liniami z Gdańska, Warszawy, Katowic, Poznania i Krakowa. Łatwo dostać się tu też z Kopenhagi. Wystarczy przekroczyć most Öresund, co zajmuje około kwadransa. TT-Line, Polferries, Unity Line i Stena Line obsługują zaś połączenia promowe z Gdańska i Świnoujścia do Trelleborga, Ystad i Karlskrony.
- Z turystycznego punktu widzenia ogromnym atutem Skanii jest jej dostępność. Skania jest tuż za rogiem. Łatwo dotrzeć do Skanii i podróżować po niej. Region jest płaski i ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i szlaków turystycznych, które można przemierzać pieszo lub na rowerze. Jak na szwedzkie standardy mieszka tam sporo ludzi, prawie 2 miliony, co oznacza, że zawsze będzie gdzie zjeść i przenocować. Wszędzie jest blisko, wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wybierając się do Skanii, nie trzeba niczego planować, wystarczy po prostu pojechać i coś zaimprowizować - mówi Turystyce.rp.pl ambasador Królestwa Szwecji w Polsce Stefan Gullgren.
W 2016 roku Polacy wykupili w Szwecji ponad 300 tysięcy noclegów, co daje Polsce niezłe 8. miejsce w rankingu uwzględniającym przyjazdy z krajów europejskich (lub miejsce 10., jeśli dodamy do zestawienia Stany Zjednoczone i Chiny). W samej Skanii byliśmy 7. najliczniejszą nacją, z 35 tysiącami wykupionych noclegów (wzrost o 14 procent w porównaniu z rokiem 2015). Tym samym Skania to trzeci, po Sztokholmie i Västra Götaland, najczęściej odwiedzany przez Polaków region Szwecji.