Przejście, które łączy oba budynki muzealne na wysokości około 10 metrów, to pierwszy odcinek tzw. Trasy Księcia, jaka ma być wkrótce oddana do użytku. Tę trasę spacerowa zbudowano na zamówienie Medyceuszy według projektu architekta Giorgia Vasariego w 1565 roku. Łącznik miał zapewniać florenckim książętom bezpieczne poruszanie się między Palazzo Vecchio, który był ich oficjalną siedzibą rządową, a rezydencją w Palazzo Pitti (obecnie galeria). Przejście, zwane Corridoio Vasariano, biegnie nad rzeką Arno i po moście Ponte Vecchio. Liczy tysiąc metrów. Wewnątrz wiszą obrazy, które nie zmieściły się w galerii głównej muzeum.
Otwartym dla zwiedzających odcinkiem korytarza między XIV-wiecznym Starym Pałacem na Piazza della Signoria a galerią bezcennych dzieł sztuki można przejść mając bilet, który upoważnia do zobaczenia obu tych historycznych obiektów.
Na tym stosunkowo wąskim odcinku ruch turystów jest jednak ograniczony. Dlatego trzeba uprzednio zarezerwować miejsce w grupie. Każda będzie liczyć maksimum 25 osób.
- Określenia "historyczne wydarzenie" należy używać z umiarkowaniem, ale w tym wypadku można się nim posłużyć - powiedział minister Franceschini, który otworzył zabytkowy korytarz.
Szef resortu kultury przypomniał, że łącznik był zamknięty przez kilka wieków, a otwierany jedynie przy nadzwyczajnych okazjach. Minister ocenił, że przygotowywana Trasa Księcia będzie jedynym takim szlakiem na świecie.