Organizacja skupiająca biura podróży i agentów turystycznych, ABTA, zaprezentowała dane dotyczące wpływu turystyki wyjazdowej na gospodarkę kraju. Co prawda dotyczą one zeszłego roku, ale wskazują na kierunek i znaczenie tego segmentu przemysłu dla rozwoju ekonomicznego Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że z tytułu wyjazdów za granicę w 2023 roku wpływy wyniosły 51,6 miliarda funtów, czyli o 5 procent więcej niż przed pandemią. W sektorze pracowało 818 tysięcy ludzi.
Brytyjska branża turystyczna broni się przed nowymi podatkami
Zdaniem ABTA, z odpowiednim wsparciem politycznym turystyka może pomóc rządowi w realizowaniu programu wzrostu gospodarczego.
Stowarzyszenie ostrzega zarazem, że rozwój branży jest zagrożony, bo po ogłoszeniu budżetu zaufanie konsumentów i przedsiębiorców spadnie.
Czytaj więcej
Wycieczki zorganizowane w Wielkiej Brytanii sprzedają się bardzo dobrze. Widać to po planach biur podróży na nowy sezon.
Oprócz dodatkowych kosztów zatrudnienia, z którymi będą musiały zmierzyć się przedsiębiorstwa turystyczne z powodu podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne, pojawią się obciążenia w postaci podatku od pasażerów linii lotniczych, który od kwietnia 2026 roku, w wypadku lotów krótkodystansowych, wzrośnie o 14 procent i o 12 funtów w lotach długodystansowych w klasie ekonomicznej.