Jak podaje portal eTurboNews, "Vision 2030" to nazwa strategii przygotowanej przez rząd Egiptu z budżetem w wysokości 45 miliardów dolarów. Plan zakłada między innymi utworzenie kolejnych miejscowości turystycznych wzdłuż nowej osi powstałej w wyniku powiększenia Kanału Sueskiego.

Niektóre z nich znajdą się w północnej części kraju, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, inne w regionie północnej części Morza Czerwonego, niedaleko portu El Sukhna. To pierwsze to Nowe El Alamein, a drugie - Galala City, gdzie powstaną dwa luksusowe hotele, resort, park wodny i marina, która ma przyciągnąć gości uprawiających sporty wodne.

Rząd planuje zbudować w tej okolicy także inne miejscowości turystyczne. W dokumencie zapisano również utworzenie Miasta Drewna, które stanie się stolicą meblarską i Miasta Skóry oraz „drugiego Kairu", położonego około 50 kilometrów od stolicy. Znajdą się w nim przede wszystkim mieszkania, biura, szkoły i sklepy.

W samym Kairze powstanie natomiast Nile Tower, najwyższy budynek w Afryce. Poza luksusowymi apartamentami znajdzie się tam hotel dla 230 gości, a także biura, restauracje, sale gimnastyczne, sklepy, kina i kasyna. Na budowę tego drapacza chmur ma być przeznaczonych 150 milionów dolarów.

Według Światowej Organizacji Turystyki Egipt zajął w 2017 roku pierwsze miejsce pod względem dynamiki wzrostu liczby turystów. Odwiedziło wtedy ten kraj 4,7 miliona gości z zagranicy (+54 procent), którzy wykupili 52 miliony noclegów (+171 procent).