W średniowieczu na terenie Debreczyna rozsiane były małe wioski, które stopniowo zjednoczyły się w dużą osadę, zyskując na znaczeniu w regionie. W 1361 roku Ludwik Węgierski, który był również królem Polski, nadał jej prawa miejskie. Polityka zarządców miasta Debreczyn sprawiła, że w niedługim czasie stało się ono ważnym ośrodkiem handlowym. To, wraz z zakrojonym na szeroką skalę handlem bydłem, przyczyniło się do stałego bogacenia się mieszkańców.
Otwartość myślenia obywateli oraz serdeczność wobec przyjezdnych otworzyła drogę reformacji. W strony te przywędrowali kalwini, zaś kalwinizm stał się wyznaniem dominującym w regionie – co nie zmieniło się aż do dziś. Właśnie dlatego Debreczyn często określa się mianem kalwińskiego Rzymu.
Historia na wyciągnięcie ręki
Debreczyn liczy ponad 200 tys. mieszkańców, ale nie wydaje się duży. To w dużej mierze zasługa jego bogatych dziejów, których świadectwa widać w wielu częściach miasta.
Debreczyn składa się z centrum i części uzdrowiskowej, połączonych ze sobą jedyną działającą linią tramwajową. To skromny, ale wygodny środek transportu, idealny dla miejscowości, w której różnych zakątkach organizowane są imprezy kulturalne i sportowe. Głównym ośrodkiem zainteresowania przyjezdnych jest jednak centrum miast.
Tamże, i przy handlowej ulicy Piac utca, znajdują się secesyjne perły architektury. Idąc dalej, natkniemy się na różową kamienicę wybudowaną na potrzeby banku czy podwójny dom z miedzianymi iglicami. Na uwagę zasługują budynek ratusza, wzniesiony w stylu klasycystycznym, barokowa katedra św. Anny i przepiękny Uniwersytet Debreczyński, który należy do najważniejszych zabytków miasta. Na placu przed gmachem znajduje się ogromna, mająca ponad 40 metrów długości fontanna ozdobiona rzeźbami.