Niemiecki Urząd Bezpieczeństwa Lotniczego (DFS) ostrzega przed prywatnymi dronami, które latając w pobliżu lotnisk zagrażają ruchowi lotniczemu. W rozmowie z agencją DPA rzeczniczka DFS Ute Otterbein stwierdziła, że w zeszłym roku zarejestrowano 70 przypadków przelotów dronów nad niemieckimi lotniskami, z tego 18 znalazło się na drodze samolotów pasażerskich. Zagrażające ruchowi lotniczemu drony zarejestrowano nad lotniskami w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu i Duesseldorfie.
W Niemczech jest milion prywatnych dronów. Pomimo wprowadzenia w październiku zeszłego roku nowych przepisów regulujących korzystanie z nich, nadal zdarza się, że wlatują one w miejsca zakazane i zagrażają ruchowi lotniczemu.
Zdaniem Otterbein właściciele dronów nie znają prawa. - Właściciele tych urządzeń nie mają świadomości, jak groźne mogą być drony, gdy znajdą się w niewłaściwym miejscu - dodała.
W 2016 roku na lotnisku w Monachium prawie doszło do zderzenia "quadrocoptera" z lądującym samolotem Lufthansy. Od października 2017 roku wszystkie większe drony muszą być oznakowane. Te największe za każdym razem potrzebują wydania zgody na start. Ponadto pilot maszyny ważącej ponad 2 kilogramy musi mieć certyfikat potwierdzający przeszkolenie. Drony mogą w Niemczech wzlatywać maksymalnie do 100 metrów i nie mogą latać w miejscach szczególnych, na przykład na lotniskach.