Turystyczny Fundusz Gwarancyjny skierował do marszałków województw wnioski o wykreślenie 120 organizatorów turystyki. Wskazani touroperatorzy, chociaż istnieją w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, nie rozliczają się z funduszem ze składek ani nie składają mu informacji o swojej działalności. Ustawa o TFG nakazuje, by nawet jeśli biuro podróży objęte jest stawką "0" (wycieczki krajowe), i tak składało do TFG deklaracje o zawartych umowach.
Najwięcej wniosków trafiło do marszałków województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego. Żaden wniosek nie został natomiast wysłany do: łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego i podlaskiego.
- Sprawa dotyczy około 3 procent przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych i najprawdopodobniej obejmuje te biura podróży, które nie prowadzą już działalności, a jedynie nie dopełniły formalności wykreślenia się z rejestru – wyjaśnia dyrektor Biura Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego Renata Mentlewicz.
TFG działa jako drugi filar zabezpieczeń dla turystów na wypadek niewypłacalności touroperatora. Gwarantuje dodatkowe pieniądze, w sytuacji gdy upadłe biuro podróży nie może zapewnić powrotu swoich klientów do kraju, a środki z pierwszego filaru (gwarancja) są niewystarczające na ten cel. Podobnie dzieje się z pokryciem roszczeń zgłoszonych przez klientów bankruta.
Touroperatorzy zobowiązani są do przekazywania do TFG comiesięcznych deklaracji o sprzedanych imprezach i składek przeznaczonych na dodatkowe zabezpieczenie turystów. Nie wszyscy jednak tak zrobili. Fundusz rozpoczął zatem wyjaśnianie, które biura podróży zaniechały nowych obowiązków. Sporządził listę 618 biur zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, ale niewykonujących obowiązków wobec TFG. Wysłał do nich wezwania.