Ponad 40 procent z tegorocznej puli pieniędzy - niemal 12,9 mln złotych - zostanie wydane na 11 najważniejszych projektów konserwatorskich w zabytkach o randze narodowej, które mają gwarancję trzyletniego finansowania.
Będą to konserwacje m.in.: sarkofagów królewskich i grobów bohaterów narodowych w Katedrze na Wawelu, ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, krużganków w bazylice oo. franciszkanów, synagogi i cmentarza Remuh, wnętrza kościoła Bożego Ciała i hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
Podczas dzisiejszego zebrania plenarnego członkowie SKOZK zgodzili się na dopisanie do listy projektów kluczowych przebudowy i remontu konserwatorskiego dawnego Arsenału Miejskiego wraz z Basztą Stolarską i Ciesielską, w którym mieści się Muzeum Książąt Czartoryskich. W ciągu trzech lat SKOZK wesprze to zadanie kwotą 6,9 mln złotych. Na listę tę trafiła także przebudowa Bastionu V w Forcie "Kościuszko" na cele kulturalno-wystawiennicze, a dofinansowanie ze SKOZK w l. 2017-19 wyniesie łącznie 1,5 mln złotych.
Pozostała kwota 17,3 mln złotych zostanie w formie dotacji przeznaczona na 162 zadań. Znalazły się wśród nich n.in. konserwacja cennych tkanin, którymi obite są ściany kapitularza Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, remont konserwatorski dachu romańskiego kościoła św. Andrzeja na ul. Grodzkiej, rozpoczęcie konserwacji prezbiterium w bazylice oo. dominikanów.
- Mamy także trzy zadania w klasztorze oo. Paulinów na Skałce, z których dwa są związane z ratowaniem reliktów średniowiecznych: chodzi o wzmocnienie i remont fragmentu muru obronnego dawnego miasta Kazimierz przy ul. Paulińskiej, którego fragment się zawalił oraz o zabezpieczenie niedostępnych na co dzień reliktów gotyckiej zabudowy – mówi dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski.