Badanie „Zwyczaje Polaków związane ze sportami zimowymi" na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa przeprowadziła w listopadzie agencja Beeline Research & Consulting.
Zdaniem autorów raportu Polacy zdecydowanie wolą jazdę na nartach od snowboardu. Niemal 90 procent respondentów uprawia narciarstwo, a co trzeci entuzjasta sportów zimowych wybiera snowboard. Stosunkowo mało, bo niecałe 20 procent badanych, uprawia obie dyscypliny. Jazda na jednej desce najpopularniejsza jest wśród ankietowanych, którzy nie ukończyli 29 lat. W tej grupie jazdę na snowboardzie uprawia 46 procent respondentów.
Jeśli chodzi o wybór kierunku na wyjazdy zimowe, większą popularnością od zagranicy cieszą się ośrodki krajowe. Prawie dwie trzecie badanych narciarzy i snowboardzistów deklaruje, że za cel zimowych wyjazdów wybiera Polskę. Osoby, które wyjeżdżają głównie za granicę, nie rezygnują jednocześnie z tras w Polsce. Jedna trzecia respondentów korzysta zarówno z ofert polskich jak i zagranicznych. Natomiast tylko 4 procent badanych udaje się wyłącznie na wyjazdy zimowe do innych krajów.
Badanie wskazuje, że niemal wszyscy respondenci wyjeżdżają na narty lub snowboard przynajmniej raz w roku. Ponad połowa badanych deklaruje, że na zimowy aktywny wypoczynek udaje się nawet kilka razy (w szczególności mężczyźni). 5 procent miłośników białego szaleństwa wyjeżdża tylko raz na kilka lat.
Prawie wszyscy ankietowani samodzielnie organizują swoje wyjazdy narciarsko-snowboardowe (77 procent). Niemal co piąty pytany wybiera zarówno wczasy zorganizowane, jak i te na własną rękę. 6 procent korzysta wyłącznie z wyjazdów organizowanych przez biura podróży.