W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin zniósł ograniczenia w rosyjsko-tureckim ruchu turystycznym i zezwolił na organizowanie lotów czarterowych do Turcji.

Oba kraje zerwały współpracę po ubiegłorocznym incydencie, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec. Dopiero po siedmiu miesiącach prezydent Recep Tayyip Erdogan napisał list z przeprosinami, ale to wystarczyło, aby natychmiast zadzwonił do niego Władimir Putin. W ciągu kilku dni Moskwa i Ankara wznowiły współpracę w wielu dziedzinach, w tym w ruchu turystycznym. Do tej pory rosyjskie biura podróży miały zakaz sprzedaży wycieczek do Turcji.

Jak informuje dziennik "Kommiersant", w ciągu trzech dni od zdjęcia embarga tureckie kurorty znalazły się na pierwszym miejscu popularności wśród rosyjskich turystów. Gazeta szacuje, że spośród wszystkich sprzedanych w tym roku ofert wyjazdów zagranicznych, aż 35 procent dotyczy Turcji. Dziennik zauważa przy tym, że Rosjanom nie przeszkadza wysokie zagrożenie terrorystyczne w tym kraju.