PKP kontra Ryanair - kto szybszy?

Będziemy walczyć o pasażerów z linią lotniczą Ryanair - zapowiadają władze PKP Intercity. Ryanair chce od marca latać z Warszawy do Gdańska i Wrocławia, czyli tam, dokąd ma jeździć Pendolino

Publikacja: 05.10.2013 15:37

fot. intercity.pl

fot. intercity.pl

Foto: Materiały PKP INTERCITY

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu szef taniej irlandzkiej linii Michael O'Leary, Ryanair zacznie latać z podwarszawskiego Modlina do Gdańska i Wrocławia od marca 2014 r. Ceny biletów na te połączenia mają zaczynać się od 99 złotych.

Samoloty Ryanaira wystartują więc aż dziewięć miesięcy przed nabytkiem PKP Intercity, czyli dwudziestoma nowoczesnymi składami Pendolino. Pociągi te jednak nie są nawet dopuszczone do ruchu w Polsce, jeśli wszystko pójdzie po myśli producenta, czyli koncernu Alstom, składy uzyskają pozwolenie najwcześniej w maju przyszłego roku. Do rozkładu wejdą w grudniu 2014 r. Pasażerowie będą mieli dziewięć miesięcy, by przyzwyczaić się do szybkiego i taniego przemieszczania się między stolicą a Gdańskiem i Wrocławiem samolotem.

Władze PKP Intercity jednak spokojnie odnoszą się do planów irlandzkiej linii. - Konkurencja jest zawsze mobilizująca. Między Warszawą a Trójmiastem przemieszcza się wielu ludzi - to duży rynek, na którym dla każdego znajdzie się miejsce - mówi członek zarządu PKP Intercity do spraw handlowych Marcin Celejewski.

Obecnie na trasie Warszawa - Trójmiasto PKP Intercity ma średnio sześć pociągów dziennie, a na linii do Wrocławia dziesięć. Te dwie trasy są często wymieniane jako męczące dla pasażerów, powodem jest m.in. ciągnący się od lat remont linii do Gdyni. Ze stolicy do Gdyni pociąg jedzie co najmniej pięć i pół godziny, a są i takie, które pokonują tę trasę w siedem godzin. Ekspres do Wrocławia jedzie sześć godzin.

Celejewski zwraca uwagę, że Pendolino pokona te trasy znacznie szybciej. - Czas przejazdu z Warszawy do Gdańska wyniesie 2 godziny i 40 minut. Planujemy około dziewięciu połączeń w ciągu dnia. Będziemy walczyć o rynek. Wierzymy, że przewaga będzie po naszej stronie, jeśli wziąć po uwagę, że czas podróży będzie podobno pociąg wyjeżdża z centriasta i przyjeżdża do centrum - wyjaśnia.

PKP Intercity nie ujawnia jeszcze cennika na przejazdy Pendolino. Wiadomo tylko, że najtańszy bilet ma kosztować 49 zł. Ceny mają zależeć od godziny wyjazdu pociągu, jego trasy i tego, kiedy podróżny będzie kupował bilet.

Minister transportu Sławomir Nowak ocenia, że na rywalizacji przewoźników wygrają pasażerowie. - Na rynku transportu wszystko jest dla siebie konkurencją. Polski Bus jest konkurencją dla PKP, PKP jest konkurencją dla Polskiego Busa, a Ryanair - dla PKP i LOT-u. Liczę, że na końcu wygranym będzie polski pasażer, bo będzie płacił mniej za taką samą usługę - ocenia szef resortu transportu.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek