Pokazuje to badanie TNS Polska (dawniej OBOP) dla serwisu zakupów grupowych Citeam.pl.
Już co trzeci Polak organizuje swój wypoczynek za pośrednictwem Internetu. Wciąż wielu zwolenników mają też takie formy wypoczynku, jak odwiedziny u znajomych, czy wyjazd do domku letniskowego – odpowiednio po 13 procent oraz 8 procent wskazań. Tylko 9 procent, wyjeżdżając na wakacje, kupuje gotowy pakiet w biurze podróży.
Jak podaje Citeam, w ciągu roku różne formy wypoczynku wykupiło za jego pośrednictwem kilkadziesiąt tysięcy osób. – Już co dziesiąty kupon wystawiany w serwisie dotyczy ofert turystycznych – mówi Marta Krauze, dyrektor Citeam.pl. Średnia cena oferty turystycznej kupowanej za pośrednictwem serwisu wynosi 359 zł.
Wyjazd nie dla wszystkich
Na wakacjach bardzo dawno lub nigdy nie było niemal 60 procent ankietowanych. Najrzadziej na urlop wyjeżdżają mieszkańcy Podlasia, a inne województwa, których mieszkańcy urlopowym wyjazdem cieszą się rzadko lub wcale, to zachodniopomorskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie – wynika z kolei z badania AC Nielsen dla Mondial Assistance.
Na urlop najczęściej wyjeżdżają mieszkańcy Śląska i Zagłębia – więcej niż połowa z nich na wyjeździe była rok temu. Podczas zaplanowanego najczęściej na lipiec i trwającego powyżej 11 dni odpoczynku Polak będzie zazwyczaj wypoczywał na plaży.