Jak informuje rzecznik prasowy spółki CPK Konrad Majszyck, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego firma została dofinansowana kwotą 300 mln złotych. Za tę sumę Skarb Państwa objął nowe udziały w spółce. – Rząd uznał CPK nie tylko za projekt strategiczny dla rozwoju Polski, ale także za dobrą inwestycję – mówi cytowany przez Majszyka pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.
Spółka CPK złożyła wniosek o dokapitalizowanie do Kancelarii Premiera 24 czerwca. Został on pozytywnie zaopiniowany m.in. przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji i Prokuratorię Generalną. – Wszystko po to, aby zapewnić rynkowy charakter transakcji i maksymalnie zagwarantować interesy Skarbu Państwa – wyjaśnia Wild.
Czytaj: "Kolejowymi szprychami do centralnego lotniska".
– 300 milionów złotych to kwota, która pozwoli na dalszą działalność spółki CPK, w tym pozyskanie uzgodnień, analiz i dokumentacji niezbędnych do projektowania i budowy zarówno portu lotniczego, jak też towarzyszących mu linii kolejowych – mówi członek zarządu CPK ds. finansowych Michał Wrona, cytowany w komunikacie.
Spółka CPK planuje aktualizację opracowań poprzedzających etap uzgodnień środowiskowych, lokalizacyjnych i fazy projektowania dla inwestycji w ramach Programu Kolejowego CPK, m.in. dla linii dużych prędkości Warszawa–CPK–Łódź–Poznań/Wrocław, przygotowania do budowy której zostały zawieszone w 2011 roku.