Jak informuje agencja Bloomberg, obecne przepisy zakładają, że dziecko, które wjeżdża do RPA, musi podróżować w towarzystwie matki lub ojca, dodatkowo trzeba ze sobą zabrać akt urodzenia, na którym wpisane są nazwiska obojga rodziców. Przepis został wprowadzony w 2014 roku, a celem było zmniejszenie liczby porwań dzieci. Polityka ta sprawiła, że do RPA zaczęło przyjeżdżać mniej turystów.

Teraz zasady uzyskiwania wiz mają być uproszczone, w planach znajduje się też wprowadzenie wiz wielokrotnego przekroczenia granicy i możliwości wyrobienia dokumentu przez internet. Bloomberg powołuje się na rozmowę z osobami zaznajomionymi ze sprawą, proszącymi o zachowanie anonimowości, ponieważ informacja nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.

Dla RPA najważniejszymi rynkami źródłowymi są Chiny i Indie – twierdził minister turystyki Derek Hanekom, cytowany w lipcu przez News24. Z danych Urzędu Statystycznego RPA wynika, że w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku liczba przyjazdów spoza kontynentu afrykańskiego spadła o 1,5 procent rok do roku.