Travelplanet.pl: Egzotyka popularna, bo tania

O 30 procent więcej klientów niż rok temu zarezerwowało egzotyczne wyjazdy na najbliższy sezon zimowy – podsumowała swoją sprzedaż sieć agencyjna Travelplanet.pl. Oferty biur podróży są tańsze od tych sprzed roku o 170 złotych

Publikacja: 25.09.2018 15:42

Na Dominikanę można pojechać dzisiaj taniej o prawie 100 złotych niż rok temu

Na Dominikanę można pojechać dzisiaj taniej o prawie 100 złotych niż rok temu

Foto: archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Według statystyk Travelplanet.pl do połowy września wzrost zainteresowania ofertami egzotycznymi w postaci założonych już rezerwacji (wyjazdy od października 2018 roku do połowy kwietnia 2019 roku) wyniósł 30 procent.

Najpopularniejszy kierunek to Dominikana, jak w poprzednim sezonie (jesień 2017 – wiosna 2018). Zarezerwowało go prawie 18 procent klientów wybierających się zimą w daleką podróż z biurem. Średni koszt takiego wyjazdu to 5670 złotych.

Niewiele popularnością ustępuje jej Kenia z wynikiem 15,8 procent. Ten kierunek jest dużo tańszy 4631 złotych. Rok temu cena była o 1062 złote wyższa. Jest to więc kraj najbardziej przeceniony, licząc rok do roku – 20 procent. Pewnie w tym tkwi tajemnica gwałtownego awansu Kenii z szóstej pozycji.

Trzecie miejsce przypada w tym rankingu Tanzanii z 9-procentowym udziałem i średnią ceną 5667 złotych, niższą niż rok temu o 572 złote. Czwarte pod względem popularności są Zjednoczone Emiraty Arabskie (8,8 procent), a piąta Tajlandia (7,4 procent).

Najpopularniejsze kierunki i ich średnie ceny

Źródło: Travelplanet.pl

Pod względem dynamiki wzrostu rok do roku najmocniej skoczyło zainteresowanie wyjazdami do Sri Lanki – aż o 203 procent. 179 procent więcej turystów przyciągnęła też Kenia, a 147 procent – Malediwy.

Najwyraźniej sprawiły to kilkusetzłotowe obniżki kosztu wyjazdu. Z kolei z powodu wyższych cen w odwrocie znalazły się Kuba i Chiny. - Oferty wycieczek do Państwa Środka poniżej 3000 złotych, co było standardem w poprzednich latach, są w tym sezonie tylko wspomnieniem – komentuje dyrektora marketingu i e-commerce Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz.

Trzeci w poprzednim sezonie Meksyk spadł na siódme miejsce - podczas gdy egzotyczne wycieczki taniały nawet o ponad 1000 złotych, meksykańskie wakacje prawie o tyle samo podrożały. - Są wprawdzie oferty poniżej 3000 zł za osobę, ale to raczej last minute, na które trzeba zapolować. Regularna cena, gdy wyjazd planujemy z wyprzedzeniem, oscyluje wokół 4500 – 5000 złotych – wskazuje Damasiewicz.

Czy będą atrakcyjne egzotyczne wyprzedaże? - pyta Travelplanet.pl i odpowiada: „Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Można jednak przewidywać, że turyści, mając w pamięci wyjątkowo ostrą konkurencję cenową touroperatorów w sezonie letnim, będą liczyć, że podobna sytuacja może mieć miejsce również w wypadku egzotyki. Już teraz widać, że i w regularnych ofertach katalogowych egzotyka staje się coraz tańsza".

Agent podaje przykłady. Do Emiratów Arabskich można polecieć na tydzień do hotelu czterogwiazdkowego ze śniadaniami za około 1750 złotych, z wyżywieniem HB za nieco ponad 2000 złotych. 9 – 11 dni na Wyspach Zielonego Przylądka można spędzić za cenę od 2200 (hotel trzygwiazdkowy, śniadania) do 2500 zł (hotel czterogwiazdkowy, śniadania), a 2600 – 2700 złotych kosztuje tygodniowy pobyt w Kenii lub Tanzanii w hotelu czterogwiazdkowym ze śniadaniami. Egzotyczne wakacje za mniej niż 3000 złotych można znaleźć ponadto w Tajlandii, Gambii, Meksyku, w Sri Lance. Wypoczynek na Mauritiusie, w Indonezji, Indiach, Brazylii, na Dominikanie, Jamajce, Kubie i Malediwach zmieści się w przedziale 4000 – 4500 złotych od osoby.

Jak zauważa Damasiewicz, takie ceny można porównać do cen jakie klienci biur podróży zapłaciliby latem za wyjazd do hoteli pięciogwiazdkowych w krajach basenu Morza Śródziemnego lub za wyjazd na narty w Alpy do hoteli z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje). Ludzie chętnie z tego korzystają.

Z danych statystycznych Travelplanet.pl wynika, że w sezonie 2014/15 udział zrealizowanych wyjazdów egzotycznych w ogólnym ruchu turystycznym z biurami podróży wynosił 6 procent. W następnym sezonie, 2015/16, wzrósł do 11 procent wszystkich wyjazdów z biurami podróży w tym czasie. Później jeszcze urósł w sezonie 2016/17 do ponad 18 procent, by w ziemie 2017/18 sięgnąć 24 procent.

W omawianym okresie (2018/19) jest to niecałe 20 procent. - Ale trzeba pamiętać o ponadpięćdziesięcioprocentowym wzroście rezerwacji ogółem w okresie jesień 2018 – wiosna 2019. To efekt mocnego trendu do rezerwowania wyjazdów znacznie wcześniej niż w poprzednich sezonach. Od lata na przykład sprzedawana jest nie tylko oferta egzotyczna, ale również narciarska, w wielu wypadkach z tzw. gwarancją śniegu – wyjaśnia Damasiewicz.

Według statystyk Travelplanet.pl do połowy września wzrost zainteresowania ofertami egzotycznymi w postaci założonych już rezerwacji (wyjazdy od października 2018 roku do połowy kwietnia 2019 roku) wyniósł 30 procent.

Najpopularniejszy kierunek to Dominikana, jak w poprzednim sezonie (jesień 2017 – wiosna 2018). Zarezerwowało go prawie 18 procent klientów wybierających się zimą w daleką podróż z biurem. Średni koszt takiego wyjazdu to 5670 złotych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy