Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

google

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, w 2013 roku została przemianowana na Wyspę Demokracji i Wolności

Obecnie na wyspie kończy się wielka inwestycja, którą zlecił prezydent Recep Tayyip Erdogan – pisze „Hurriyet Daily News”.

Niewielka wyspa była miejscem, na którym osiedlali się wygnańcy polityczni od IV wieku n.e. Cesarz Bizancjum Teofilos, rządzący w latach 829-842 zbudował na wyspie klasztor prawosławny. Z kolei patriarcha Ignatios, wygnany na wyspę w 860 roku, zbudował tam kościół.

W 1859 roku wyspę kupił Henry Bulwer, brytyjski ambasador w Stambule. Zgodę na sprzedaż wyspy wydał ówczesny sułtan. Brytyjczyk wybudował na wyspie fortyfikację, przypominającą zamek i posiadłość w środku wyspy. Po pewnym czasie Bulwer wystawił wyspę na sprzedaż. Wyspę kupił od niego Ismail Pasza, kedyw Egiptu.

W 1947 roku wyspa została kupiona przez turecką marynarkę wojenną. Po zamachu stanu w 1960 roku sądzono na niej członków Partii Demokratycznej – premiera Adnana Menderesa i ministrów Fatina Rüştü Zorlu oraz Hasana Polatkana.

Teraz na wyspie do 2019 roku ma powstać hotel mający 125 pokojów. W ramach inwestycji na wyspie powstanie też 30 bungalowów, centrum konferencyjne, które może gościć 600 osób i meczet, w którym będzie się mogło modlić 1200 wiernych. Na wyspie powstaną też muzea, kawiarnie i restauracje.

– Wyspa Demokracji i Wolności to jeden z projektów prezydenta Erdogana. Poprosił o to, by projekt został zrealizowany do lutego 2019 roku – mówi Arif Parmaksiz, prezes Customs and Tourism Enterprises (GTI) oraz przewodniczący Izby Handlowej i Przemysłowej w Nevşehir, który realizuje projekt. – Skończymy go w terminie – dodaje.

Jak mówi Parmaksiz projekt został zainicjowany przez wiceprzewodniczącą rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Wyspa ma ok. 18,3 hektara powierzchni. Jej najwyższy punkt znajduje się 740 m n.p.m.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Filipiny – wypadek autobusu, wiele ofiar

W wypadku autobusu na Filipinach zginęło 19 osób, a 21 zostało rannych. W górzystym ...

Rejsomat.pl – kompleksowe planowanie wakacji na morzu

Moda na aktywny wypoczynek rozwija się w najlepsze, a wraz z nią coraz większą ...

Mazowieccy działacze: Usterkami samolotów LOT-u powinno zająć się ABW

Tak uważają członkowie mazowieckiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zamierzają oni zawiadomić Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ...

Raport „Lato 2019”: Turcja nie dogoniła Grecji

Najważniejszym kierunkiem wyjazdów klientów biur podróży była w zamkniętym 31 października sezonie letnim Grecja. ...

Ogień pochłonął japoński zamek z listy UNESCO

Pożar niemal doszczętnie zniszczył pochodzący z XIV wieku zamek Shuri, na japońskiej wyspie Okinawa. ...

Andryszak: TUI ma być dla młodych

Kto szkodzi tureckiej turystyce? Kiedy Niemcy pojadą na wakacje do Albanii? Czy TUI kupi ...