Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

google

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, w 2013 roku została przemianowana na Wyspę Demokracji i Wolności

Obecnie na wyspie kończy się wielka inwestycja, którą zlecił prezydent Recep Tayyip Erdogan – pisze „Hurriyet Daily News”.

Niewielka wyspa była miejscem, na którym osiedlali się wygnańcy polityczni od IV wieku n.e. Cesarz Bizancjum Teofilos, rządzący w latach 829-842 zbudował na wyspie klasztor prawosławny. Z kolei patriarcha Ignatios, wygnany na wyspę w 860 roku, zbudował tam kościół.

W 1859 roku wyspę kupił Henry Bulwer, brytyjski ambasador w Stambule. Zgodę na sprzedaż wyspy wydał ówczesny sułtan. Brytyjczyk wybudował na wyspie fortyfikację, przypominającą zamek i posiadłość w środku wyspy. Po pewnym czasie Bulwer wystawił wyspę na sprzedaż. Wyspę kupił od niego Ismail Pasza, kedyw Egiptu.

W 1947 roku wyspa została kupiona przez turecką marynarkę wojenną. Po zamachu stanu w 1960 roku sądzono na niej członków Partii Demokratycznej – premiera Adnana Menderesa i ministrów Fatina Rüştü Zorlu oraz Hasana Polatkana.

Teraz na wyspie do 2019 roku ma powstać hotel mający 125 pokojów. W ramach inwestycji na wyspie powstanie też 30 bungalowów, centrum konferencyjne, które może gościć 600 osób i meczet, w którym będzie się mogło modlić 1200 wiernych. Na wyspie powstaną też muzea, kawiarnie i restauracje.

– Wyspa Demokracji i Wolności to jeden z projektów prezydenta Erdogana. Poprosił o to, by projekt został zrealizowany do lutego 2019 roku – mówi Arif Parmaksiz, prezes Customs and Tourism Enterprises (GTI) oraz przewodniczący Izby Handlowej i Przemysłowej w Nevşehir, który realizuje projekt. – Skończymy go w terminie – dodaje.

Jak mówi Parmaksiz projekt został zainicjowany przez wiceprzewodniczącą rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Wyspa ma ok. 18,3 hektara powierzchni. Jej najwyższy punkt znajduje się 740 m n.p.m.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Milion gości w krakowskim Muzeum Narodowym

Od początku roku ponad milion osób odwiedziło Muzeum Narodowe w Krakowie. To najlepszy wynik ...

W Jerozolimie powstanie kolej linowa

Ministerstwo Turystyki chce zbudować w Jerozolimie kolej linową. Projekt, który zatwierdził już Narodowy Komitet ...

Itaka zimą wróci do Sri Lanki

Tej zimy z Itaką można wybrać się do 48 krajów. Touroperator rusza dziś ze ...

Wenecja woli turystów, którzy chcą nocować

Wenecja pęka w szwach, dlatego należy ograniczyć napływ turystów, którzy przyjeżdżają tam tylko na ...

Linie lotnicze odpowiedzą za błędy innych przewoźników

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pasażerowie lotów łączonych mogą ubiegać się o odszkodowanie ...

Strzelanina w hotelu w Las Vegas

Policja w Las Vegas unieszkodliwiła sprawcę strzelaniny, do której doszło w tym mieście w ...