Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

google

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, w 2013 roku została przemianowana na Wyspę Demokracji i Wolności

Obecnie na wyspie kończy się wielka inwestycja, którą zlecił prezydent Recep Tayyip Erdogan – pisze „Hurriyet Daily News”.

Niewielka wyspa była miejscem, na którym osiedlali się wygnańcy polityczni od IV wieku n.e. Cesarz Bizancjum Teofilos, rządzący w latach 829-842 zbudował na wyspie klasztor prawosławny. Z kolei patriarcha Ignatios, wygnany na wyspę w 860 roku, zbudował tam kościół.

W 1859 roku wyspę kupił Henry Bulwer, brytyjski ambasador w Stambule. Zgodę na sprzedaż wyspy wydał ówczesny sułtan. Brytyjczyk wybudował na wyspie fortyfikację, przypominającą zamek i posiadłość w środku wyspy. Po pewnym czasie Bulwer wystawił wyspę na sprzedaż. Wyspę kupił od niego Ismail Pasza, kedyw Egiptu.

W 1947 roku wyspa została kupiona przez turecką marynarkę wojenną. Po zamachu stanu w 1960 roku sądzono na niej członków Partii Demokratycznej – premiera Adnana Menderesa i ministrów Fatina Rüştü Zorlu oraz Hasana Polatkana.

Teraz na wyspie do 2019 roku ma powstać hotel mający 125 pokojów. W ramach inwestycji na wyspie powstanie też 30 bungalowów, centrum konferencyjne, które może gościć 600 osób i meczet, w którym będzie się mogło modlić 1200 wiernych. Na wyspie powstaną też muzea, kawiarnie i restauracje.

– Wyspa Demokracji i Wolności to jeden z projektów prezydenta Erdogana. Poprosił o to, by projekt został zrealizowany do lutego 2019 roku – mówi Arif Parmaksiz, prezes Customs and Tourism Enterprises (GTI) oraz przewodniczący Izby Handlowej i Przemysłowej w Nevşehir, który realizuje projekt. – Skończymy go w terminie – dodaje.

Jak mówi Parmaksiz projekt został zainicjowany przez wiceprzewodniczącą rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Wyspa ma ok. 18,3 hektara powierzchni. Jej najwyższy punkt znajduje się 740 m n.p.m.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

My Travel: Mamy największą sieć agentów

Ponad 30 procent wzrostu sprzedanych ofert, 115 salonów w sieci i ponad 100 milionów ...

NIK: Promocja świętokrzyskich gmin kuleje

Brak planów i strategii promocyjnych, schematyzm i doraźność działań oraz nieumiejętność oceny efektów tych ...

Wiatr znad Sahary odciął Wyspy Kanaryjskie

Setki odwołanych i opóźnionych rejsów samolotów, które miały odlecieć z Las Palmas, Fuerteventury, Teneryfy ...

Rybicka i Śliwka awansowali w Zdrojowej

Dotychczasowa dyrektor sprzedaży Magdalena Rybicka została członkiem zarządu Zdrojowej Hotels, a Piotr Śliwka objął ...

Już 114 poszkodowanych przez upadek Rejsclubu.pl

Czy roszczenia klientów upadłego biura podróży Rejsclub zmieszczą się w sumie jego gwarancji? Trudno ...

Koronawirus dobił Flybe. Przewoźnik zbankrutował

Regionalna brytyjska tania linia lotnicza Flybe zbankrutowała w nocy z 4 na 5 marca. ...