Do Kazachstanu bez wizy

Wikipedia/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, fot. Ken and Nyetta

Kazachstan zniósł wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu tego azjatyckiego kraju ma związek z odbywającą się w tym roku w Astanie wystawą Expo oraz Zimową Uniwersjadą

Jak podała ambasada Kazachstanu, 27 grudnia 2016 roku rząd Republiki Kazachstanu przyjął Uchwałę o wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2017 roku ruchu bezwizowego dla obywateli 45 krajów OECD, UE oraz Księstwa Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Republiki Singapuru. Decyzji w sprawie ruchu bezwizowego nie ma ograniczeń czasowych.

Od poniedziałku będą oni mieli prawo wjechać do Kazachstanu bez konieczności uzyskania wiz kazachskich, jeżeli okres ich pobytu nie przekracza 30 dni kalendarzowych od chwili przekroczenia granicy państwowej. Rejestracja cudzoziemców odbywać się będzie podczas kontroli granicznej przy wjeździe do kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu podkreśla, że nowe zasady są krokiem w stronę utworzenia „wygodnego, przejrzystego i przyjaznego systemu wizowego dla cudzoziemców, byłych rodaków, etnicznych Kazachów oraz poprawy klimatu inwestycyjnego w kraju, którego celem jest przyciąganie zagranicznych inwestycji, odwiedzenia Kazachstanu przez osoby prywatne i powiązane z biznesem”. W przyszłym roku w Kazachstanie odbędzie się Zimowa Uniwersjada 2017, a zaraz po niej wystawa osiągnięć światowych Expo 2017.

– Zmiany w przepisach wizowych to wielki krok w zacieśnianiu relacji z Europą, na którą Kazachstan jest otwarty i zaprasza do współpracy – podkreśla Ałtaj Abibułłajew, Ambasador Kazachstanu w Polsce. – W 2017 roku Polska i Kazachstan będą obchodzić 25-lecie stosunków dyplomatycznych, a w świetle tej daty jest to znaczący gest. Po raz pierwszy propozycja zniesienia wiz padła z ust Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa podczas wizyty państwowej w Polsce w sierpniu 2016 roku. Teraz ta obietnica została zrealizowana. Kazachstan wita i zaprasza inwestorów.

Jak dodaje, to szansa nie tylko dla polskich przedsiębiorców, którzy planują rozwój biznesu, ale także dla turystów. – Kazachstan to bezpieczny kraj, mający unikatową kulturę i tradycję – zachwala Abibułłajew. – Odpoczywanie w górach, uprawianie sportów zimowych, czy zwiedzanie miast to jedynie część możliwości, które oferuje. A warto pamiętać, że ruch bezwizowy to dopiero pierwszy krok. Już w maju nasze kraje połączą bezpośrednie loty LOT-u, cztery razy w tygodniu („LOT – kierunek Kazachstan”). Z pewnością ułatwi to inwestorom dotarcie na Expo 2017, gdzie będą otwierać swoje pawilony – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Złożyli fałszywą reklamację, muszą zapłacić biuru podróży

Prawie 4 tysiące funtów muszą zapłacić Thomasowi Cookowi klienci, którzy złożyli fałszywą reklamację na ...

Turyści zadowoleni z wizyty w Izraelu

Z ponad 4 milionów turystów, którzy odwiedzili Izrael w ubiegłym roku, zdecydowana większość była ...

Oasis Tours zaczyna nowe życie

Marka Oasis Tours, która pięć lat temu była jedną z gwiazd polskiej turystyki, ale ...

TUI Poland przedłuża umowę z Enter Airem

Biuro podróży TUI Poland zawarło umowę z czarterowymi liniami lotniczymi Enter Air zakładającą współpracę ...

Szwedzi będą mogli podróżować, ale nie do Polski

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega na razie przed podróżami do wszystkich państw świata. Po ...

Rainbow: Zimę mieliśmy gorącą

Mimo mroźnej pogody, sezon zimowy był w Rainbow bardzo gorący – pisze w raporcie ...