Do Kazachstanu bez wizy

Wikipedia/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, fot. Ken and Nyetta

Kazachstan zniósł wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu tego azjatyckiego kraju ma związek z odbywającą się w tym roku w Astanie wystawą Expo oraz Zimową Uniwersjadą

Jak podała ambasada Kazachstanu, 27 grudnia 2016 roku rząd Republiki Kazachstanu przyjął Uchwałę o wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2017 roku ruchu bezwizowego dla obywateli 45 krajów OECD, UE oraz Księstwa Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Republiki Singapuru. Decyzji w sprawie ruchu bezwizowego nie ma ograniczeń czasowych.

Od poniedziałku będą oni mieli prawo wjechać do Kazachstanu bez konieczności uzyskania wiz kazachskich, jeżeli okres ich pobytu nie przekracza 30 dni kalendarzowych od chwili przekroczenia granicy państwowej. Rejestracja cudzoziemców odbywać się będzie podczas kontroli granicznej przy wjeździe do kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu podkreśla, że nowe zasady są krokiem w stronę utworzenia „wygodnego, przejrzystego i przyjaznego systemu wizowego dla cudzoziemców, byłych rodaków, etnicznych Kazachów oraz poprawy klimatu inwestycyjnego w kraju, którego celem jest przyciąganie zagranicznych inwestycji, odwiedzenia Kazachstanu przez osoby prywatne i powiązane z biznesem”. W przyszłym roku w Kazachstanie odbędzie się Zimowa Uniwersjada 2017, a zaraz po niej wystawa osiągnięć światowych Expo 2017.

– Zmiany w przepisach wizowych to wielki krok w zacieśnianiu relacji z Europą, na którą Kazachstan jest otwarty i zaprasza do współpracy – podkreśla Ałtaj Abibułłajew, Ambasador Kazachstanu w Polsce. – W 2017 roku Polska i Kazachstan będą obchodzić 25-lecie stosunków dyplomatycznych, a w świetle tej daty jest to znaczący gest. Po raz pierwszy propozycja zniesienia wiz padła z ust Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa podczas wizyty państwowej w Polsce w sierpniu 2016 roku. Teraz ta obietnica została zrealizowana. Kazachstan wita i zaprasza inwestorów.

Jak dodaje, to szansa nie tylko dla polskich przedsiębiorców, którzy planują rozwój biznesu, ale także dla turystów. – Kazachstan to bezpieczny kraj, mający unikatową kulturę i tradycję – zachwala Abibułłajew. – Odpoczywanie w górach, uprawianie sportów zimowych, czy zwiedzanie miast to jedynie część możliwości, które oferuje. A warto pamiętać, że ruch bezwizowy to dopiero pierwszy krok. Już w maju nasze kraje połączą bezpośrednie loty LOT-u, cztery razy w tygodniu („LOT – kierunek Kazachstan”). Z pewnością ułatwi to inwestorom dotarcie na Expo 2017, gdzie będą otwierać swoje pawilony – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Puste środkowe miejsce w samolocie niepotrzebne

Nie trzeba blokować środkowych miejsc w samolotach, twierdzi minister transportu Niemiec, powołując się na ...

Strajk generalny we włoskim transporcie

We Włoszech, podobnie jak w wielu innych krajach, w Dzień Kobiet związki zawodowe i ...

Cypr Północny na kilka dni wstrzymał przyloty

Cypr Północny czasowo zawiesza przyloty, ponieważ nie ma wystarczającej liczby miejsc, w których pasażerowie ...

CPK zrewolucjonizuje podróże koleją

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Zawiera on mapy korytarzy dla ...

Kerala: Przyjedź, odpocznij i wylecz się sam

Plaże, rejsy houseboatami, czyli domami na łodziach, oraz leczenie w szpitalach i ośrodkach ajurwedy ...

Spray na niedźwiedzie popularny, ale nieskuteczny

Popularny „Spray przeciwko niedźwiedziom” sprzedawany jest w sklepach w Trydencie na północy Włoch. Leśnicy ...