Hiszpania – plaża spryskana wybielaczem. „Brutalne szkody”

Fot. Adobe Stock

Władze nadmorskiego kurortu Zahara de los Atunes postanowiły zdezynfekować plażę, spryskując ją wybielaczem. Przy okazji zdewastowały ekosystem.

Władze hiszpańskiego kurortu Zahara de los Atunes nieopodal Kadyksu zdecydowały o zdezynfekowaniu plaży, wpuszczając na teren o długości ponad dwóch kilometrów traktory, które spryskały piasek wybielaczem. Choć działania te miały chronić wypoczywające tam w przyszłości osoby przed zakażeniem koronawirusem, przyniosły przy okazji straty. Ekolodzy podkreślają, że lokalnemu ekosystemowi wyrządzono „brutalne szkody”.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania – nawet na plaży trzeba będzie zachować odległość

María Dolores Iglesias, która kieruje grupą wolontariuszy środowiskowych w rejonie Kadyksu, powiedziała, że odwiedziła plażę w Zahara de los Atunes i na własne oczy widziała, jak to wygląda. – Wybielacz zabił wszystko, nie widać nawet owadów – powiedziała. Jak podkreśliła, plaża i wydmy są chronionymi miejscami lęgowymi ptaków, a traktory zniszczyły co najmniej jedno gniazdo z jajami.

– Zdewastowali wydmy i złamali wszystkie zasady. Wybielacz jest bardzo silnym środkiem dezynfekcyjnym, więc logiczne jest, że używa się go na ulicach, asfalcie. Plaża ma własny system samooczyszczania, przez co nie było to konieczne – zaznaczyła. Zdaniem aktywistki plaży nie potraktowano jako żywego ekosystemu, a jedynie teren, na którym znajduje się dużo piasku.

Władze kurortu ostatecznie przyznały, że było to złe i nieprzemyślane. – To był błąd, ale popełniony z najlepszymi intencjami – powiedział lokalny urzędnik Agustin Conejo. Jak dodał, celem była ochrona dzieci, które przybyłyby nad morze po sześciu tygodniach kwarantanny.

Dziennik „El Pais” informuje, że regionalny rząd Andaluzji rozważa pociągnięcie do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za zniszczenie ekosystemu.

ZOBACZ TAKŻE: Wyspy Kanaryjskie: Turyści pod specjalnym nadzorem

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił we wtorek stopniowe łagodzenie ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2. Wdrażanie „planu powrotu do nowej normalności” rozpocznie się 4 maja, pięć dni przed końcem stanu zagrożenia epidemicznego. Do końca czerwca ma zostać przywrócona między innymi działalność hoteli, placówek gastronomicznych oraz sklepów, które nie oferują dóbr pierwszej potrzeby. Placówki edukacyjne otworzą się dopiero od września. Otwarte mają zostać wkrótce także niektóre plaże. Obowiązkowe będzie jednak nadal zachowanie odpowiedniego dystansu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lecisz do Hiszpanii? Już nie potrzebujesz testów ani paszportu covidowego

Dzisiaj weszły w życie ustalone przez władze w Madrycie nowe zasady wjazdu do Hiszpanii. ...

Turystyka w polskim Google’u – ranking witryn

Tripadvisor.com, booking.com, nocowanie.pl, rozklad-pkp.pl i e-podroznik.pl to pięć najpopularniejszych wśród Polaków witryn internetowych związanych ...

Szwecja zaprasza na 72-godzinny relaks

Ludzie wykonujący najbardziej stresujące zawody świata spędzą 72 godziny, prowadząc życie w szwedzkim stylu ...

Polacy wracają LOT-em Do Domu

Już 10 tysięcy Polaków zgłosiło chęć skorzystania z transportu samolotami LOT w ramach akcji ...

Wigilijny powrót touroperatorów do Tunezji

W sezonie zimowym tunezyjskie linie lotnicze Nouvelair na zlecenie polskich biur podróży realizować będą ...

Poznań piąty w Europie

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie European Best Destinations 2019 na najlepszy cel podróży w ...