– Od powstania muzeum w marcu 2016 roku odwiedziło nas 53 tys. ludzi z kraju i z zagranicy. 15 procent naszych gości stanowiły wycieczki z Izraela – powiedziała opisuje dyrektor muzeum dr Anna Stróż.
Dodaje, że „wśród turystów izraelskich widoczne są dwie grupy wiekowe”. – Do Markowej prawie po równo przyjeżdżają młodzi ludzie, głównie uczniowie, oraz osoby starsze. Wielu wśród tych ostatnich to bezpośredni potomkowie pamiętających czasy II wojny światowej – zauważa dr Stróż.
W muzeum coraz częściej można też spotkać turystów ze Stanów Zjednoczonych, a ostatnio z Niemiec. – Wśród turystów niemieckich wcześniej dominowali przedstawiciele środowisk uniwersyteckich. Od niedawna dołączyła do nich młodzież z Kraju Saary, która w ramach współpracy tego kraju związkowego z samorządem wojewódzkim Podkarpacia odwiedza nasz region – mówi dyrektor muzeum.
Młodzież stanowi również większość wśród polskich wycieczek przyjeżdżających do Markowej. – Mamy turystów z każdego zakątka naszego kraju – opisuje dr Stróż. Jej zdaniem, „młodzi bardzo szybko odnajdują się w nowocześnie zorganizowanym muzeum”. – Interaktywna i multimedialna wystawa jest dostosowana do percepcji młodych ludzi; trafia do nich – zaznacza dyrektor.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów uczestniczyło już w kilku przedsięwzięciach edukacyjnych. Placówka z Markowej wraz z Instytutem Pamięci Narodowej brała udział w 8. edycji „Kamieni Pamięci”. W tym roku jej uczestnicy odszukiwali w swoich środowiskach osoby, które pomagały Żydom podczas II wojny światowej.