Zmiany w kodeksie wizowym – wyjaśnia Komisja w komunikacie – uproszczą legalnie podróżującym osobom uzyskanie wizy na wjazd do Europy, co ułatwi turystykę, handel i kontakty biznesowe. Jednocześnie przepisy mają „umocnić bezpieczeństwo i ograniczyć ryzyko nielegalnej migracji”.
– Co roku miliony podróżujących odwiedzają Unię Europejską, co pozwala się rozwijać naszej branży transportowej i turystycznej – mówi komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos, cytowany w komunikacie. – Proponowane przez nas reformy ułatwią osobom podróżującym legalnie szybsze uzyskanie wizy, a jednocześnie poprawione zostaną normy bezpieczeństwa i łatwiej będzie można wykryć i zatrzymać podróżujących nielegalnie. Nowe przepisy ułatwią również współpracę z państwami trzecimi w kwestii powrotu migrantów o nieuregulowanym statusie.
Sektor podróży i turystyki odgrywa kluczową rolę w gospodarce europejskiej i generuje około 10 procent PKB Unii Europejskiej. Mimo że państwa członkowskie UE należą do najważniejszych światowych kierunków turystycznych, długie i skomplikowane procedury mogą zniechęcać turystów do podróżowania do Europy, co ma negatywny wpływ na unijną gospodarkę. Jednocześnie korzyści płynące z ruchu wizowego należy zrównoważyć przez zapewnienie lepszego bezpieczeństwa granic i zarządzania nimi, tak aby można było odpowiednio reagować na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i migracji.
Dzisiejsze zmiany do kodeksu wizowego stanowią pierwszy etap reformy wspólnej polityki wizowej UE – następnym etapem będzie wniosek dotyczący aktualizacji wizowego systemu informacyjnego (VIS), który zostanie złożony wiosną tego roku.
Prościej, szybciej, bezpieczniej
Proponowane zmiany mają wprowadzić szybsze i elastyczniejsze procedury: czas na rozpatrywanie wniosków wizowych zostanie skrócony z 15 do 10 dni. Podróżni będą mogli składać wnioski nawet na sześć miesięcy przed planowaną podróżą, zamiast obecnych trzech miesięcy, a także wypełniać i podpisywać wnioski drogą elektroniczną.