Rząd Szwecji zdecydował o utrzymaniu zakazu wjazdu do kraju spoza Unii Europejskiej. Wyjątek stanowią podróże konieczne – podaje rządowe centrum informacji kryzowych Krisinformation.se. Regulacja obowiązuje do 30 czerwca tego roku.

Natomiast obywatele Szwecji na razie nie mogą wyjeżdżać za granicę – nadal obowiązują ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po 30 czerwca resort ma je częściowo znieść i otworzyć podróże do Belgii, Francji, Grecji, Islandii, Włoch, Chorwacji, Luksemburga, Portugalii, Szwajcarii i Hiszpanii. Dla pozostałych państw ostrzeżenia będą nadal obowiązywać. Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, cytowana przez niemiecki portal branży turystycznej FVW, tłumaczyła, że wspomniane kraje otworzyły swoje granice dla Szwedów.

CZYTAJ TEŻ: Europa otwarta na nowo – jak się poruszać?

Dotychczas w Szwecji zmarło na covid-19 ponad 5 tysięcy, zakażonych jest 54,5 tysiąca. W środę władze poinformowały o kolejnych 102 przypadkach zarażenia. Kraj ten nie stosował tak drastycznych środków zapobiegania, jak inne państwa europejskie, co nie oznacza, że nie pojawiły się tam żadne obostrzenia.

Jak przypomina FVW, nie wolno na przykład odwiedzać osób starszych przebywających w domach seniora, a maksymalna liczba uczestników w zgromadzeniach publicznych to 50 osób. Nieprzerwanie działają natomiast restauracje, bary, kawiarnie, szkoły i przedszkola.