Polacy opuszczają grupę C, znów będą mogli latać na Cypr

Na początku przyszłego roku Cypr zniesie zakaz podróżowania lub poluzuje ograniczenia wobec między innymi państw Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraela, Ukrainy i Białorusi. Zielone światło dostanie w sumie 56 krajów.

Publikacja: 15.12.2020 18:54

Polacy opuszczają grupę C, znów będą mogli latać na Cypr

Foto: Fot. Bloomberg

Cypr otwiera granice dla 56 krajów, o czym informuje Cyprus Tourism Poland. Jak czytamy w komunikacie tej organizacji, cypryjski rząd chce utrzymać stały ruch lotniczy na wyspę przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony zdrowia publicznego. W tym celu zaktualizował procedury dotyczące podróżowania, wprowadzając dwie istotne zmiany.

Po pierwsze, stworzył listę 56 krajów, wobec których poluzował ograniczenia w podróżowaniu. Znalazły się na niej:

  • państwa członkowskie UE,
  • państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein),
  • państwa trzecie wyszczególnione w zaleceniu Rady Unii Europejskiej (UE 2020/912 z 30 czerwca 2020 roku w sprawie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE oraz ewentualnego zniesienia takiego ograniczenia),
  • Wielka Brytania, Rosja, Izrael, Ukraina, Białoruś, Egipt, Jordania, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Po drugie, stworzył nowy system kategoryzacji państw zharmonizowany ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zarówno pod względem oznaczenia kategorii kolorem, jak również oceny krajów pod kątem epidemicznym. Kategorie oznaczone kolorami wraz z odpowiadającymi im warunkami wjazdu na Cypr przedstawia poniższa tabela:

Warunek wjazdu Kategoria

zielona

Kategoria

pomarańczowa

Kategoria

czerwona

Kategoria

szara

Przepustka Cyprus Flight Pass w ciągu 24 godzin przed wylotem TAK TAK TAK TAK
Test PCR w ciągu 72 godzin przed wylotem NIE TAK TAK TAK
Test PCR po przylocie na Cypr NIE NIE TAK NIE
Obowiązkowa 14-dniowa samoizolacja po przylocie NIE NIE NIE TAK
Wyrywkowe testy na miejscu (na koszt rządu) TAK TAK TAK TAK

CZYTAJ TEŻ: Cypr stracił prawie 80 procent turystów

Zmiany wejdą w życie 15 stycznia – wówczas rozpocznie się okres przejściowy, który będzie obowiązywał do 28 lutego. W okresie przejściowym kraje zostaną zakwalifikowane do zielonej, pomarańczowej, czerwonej lub szarej kategorii, a następnie będą przenoszone między kategoriami na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej. A tę oceniać będzie cypryjski rząd.

1 marca 56 krajów z listy zostanie wyłączonych z kategorii szarej. Potem będą jedynie przesuwane między kategoriami zieloną, pomarańczową i czerwoną i kategoryzowane na podstawie oceny ECDC, a nie Cypru. Tylko kraj, który nie figuruje na liście ECDC, oceni cypryjski rząd.

Przypomnijmy, że 9 listopada Cypr umieścił Polskę w grupie krajów oznaczonej literą C, a więc o dużym ryzyku zarażenia się koronawirusem. Oznaczało to wstrzymanie ruchu turystycznego z Polski na Cypr.

Komunikat przypomina też, że Cypr zaopiekuje się podróżnymi, którzy uzyskają pozytywny wynik testu na koronawirusa podczas pobytu na wyspie i osobami pozostającymi z nimi w bliskim kontakcie, to znaczy pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia i lekarstw.

ZOBACZ TAKŻE: Na Cypr tylko z przepustką Cyprus Flight Pass

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro