Na Cypr tylko z przepustką Cyprus Flight Pass

Fot. AFP

Wszyscy turyści udający się na Cypr muszą wypełnić deklarację Cyprus Flight Pass, a ci z krajów podwyższonego ryzyka epidemicznego, do których Cypr zalicza również Polskę, dodatkowo przebadać się na obecność koronawirusa.

Cypr podzielił kraje na dwie kategorie: A – bezpieczne i B – o podwyższonym ryzyku. Podział ten będzie stale aktualizowany w zależności od sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem między innymi dziennej liczby zarażeń, tygodniowego wskaźnika śmiertelności i liczby przeprowadzanych w tygodniu testów na 100 tysięcy mieszkańców. W grupie A znalazły się 23 państwa, w tym najbliżsi sąsiedzi Polski, Polska jest na razie w grupie B. Podróż z krajów niezakwalifikowanych do tych kategorii jest możliwa tylko w wyjątkowych okolicznościach i za zgodą władz cypryjskich.

Od 20 czerwca podróżni z państw A nie podlegają żadnym restrykcjom przy wjeździe, ci z krajów B muszą zrobić test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą i okazać go przed wejściem do samolotu i podczas kontroli granicznej po przylocie. Jeśli w swoim kraju nie mogą zrobić takiego testu, będą musieli przebadać się po przylocie na lotnisku, płacąc około 60 euro, a następnie poczekać w izolacji na wynik. Niektórzy podróżni, bez względu, skąd przylecieli, zostaną po przylocie losowo przebadani na koszt państwa.

CZYTAJ TEŻ: Cypr zaprasza turystów z „deklaracją covid-19”

Aby wsiąść do samolotu na Cypr, trzeba mieć przepustkę Cyprus Flight Pass, która zawiera między innymi kwestionariusz z pytaniami na temat podróży odbytych w ciągu 14 dni przed wjazdem na Cypr, samopoczucia i świadomych kontaktów z chorymi na covid-19 oraz oświadczenie, że podróżuje się na własną odpowiedzialność i w wypadku zarażenia nie będzie się wysuwać roszczeń wobec Cypru i usługodawców. Cyprus Flight Pass można wypełnić na stronie internetowej cyprusflightpass.gov.cy, formularze są też dostępne w punktach odprawy na lotniskach.

Podczas podróży i pobytu obowiązywać będą powszechne już procedury, takie jak mierzenie temperatury, noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, zachowywanie dystansu, a także częste sprzątanie i dezynfekcja.

Rząd Cypru deklaruje, że zaopiekuje się wszystkimi, u których podczas pobytu wykryty zostanie koronawirus, a także ich rodzinami i bliskimi. Pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia i leczenia, także szpitalnego. Podróżny będzie musiał jednak zapłacić za dojazd na lotnisko i lot powrotny.

ZOBACZ TAKŻE: Wizz Air poleci w lecie z Gdańska na Cypr

Aktualne informacje można czerpać ze stron internetowych www.visitcyprus.com i www.cyprusflightpass.gov.cy, a pytania wysyłać na skrzynkę mailową uruchomioną przez resort turystyki travel2020@visitcyprus.com lub zgłaszać na Messengerze – www.facebook.com/VisitCyprus.cy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Debata: Jaka Polska Organizacja Turystyczna, jaka polska turystyka?

Lasek: Widziałbym POT jako instytucję rozwoju regionalnego, która wspiera inicjatywy lokalne, regionalne i międzyregionalne ...

Rząd myśli, co dalej z Lotniskiem Centralnym

W sprawie projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego trwają uzgodnienia dotyczące m.in. sieci komunikacyjnej – ...

Lotnisko w Modlinie: Najlepszy lipiec w historii

W zeszłym miesiącu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin odprawił 297,2 tysiąca pasażerów. Był to najlepszy ...

Grecka promocja turystyki za europejskie pieniądze

Region Grecji Zachodniej przeznaczy milion euro na promocję turystyki przyjazdowej. Pieniądze pochodzą z funduszy ...

Darmowe wycieczki za sprzątanie parków

Turyści odwiedzający Berlin mogą zwiedzić miasto z przewodnikiem za darmo. Żeby wziąć udział w ...

„Z tobą do gwiazd” prosto z tunezyjskiej pustyni i plaży

– Tunezyjczycy to bardzo serdeczni i otwarci ludzie. Przykro im, że świat ocenia ich ...