Siedem wskazówek, jak szusować na Słowacji w czasie pandemii

Wybierając się na narty na Słowację, zrób test PCR, pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust i zachowywaniu odległości od innych – przypomina operator ośrodków narciarskich Tatry Mountain Resorts.

Publikacja: 23.12.2020 12:13

Siedem wskazówek, jak szusować na Słowacji w czasie pandemii

Foto: Fot. materiały prasowe

Święta Bożego Narodzenia będą na Słowacji przebiegać w częściowym lockdownie. Obowiązuje tu zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny. Świąteczne wizyty u bliskich są możliwe, jednak związku z zagrożeniem epidemicznym władze zaapelowały o ograniczenie kontaktów.

Słowacja jest zarazem jednym z niewielu krajów Europy Środkowej, który zezwala na korzystanie ze stoków narciarskich i nocowanie w hotelach w czasie świąt – informuje firma Tatry Mountain Resorts (TMR), właściciel wyciągów na Słowacji i w Polsce.

W Jasnej i Tatrach Wysokich grubość pokrywy śnieżnej na stokach wynosi od 30 do 80 centymetrów, dostępne są trasy narciarskie o łącznej długości 24 kilometrów.

CZYTAJ TEŻ: Słowacja – na narty i do hotelu tylko z testem

Oto siedem rad i wskazówek, które TMR przygotował dla narciarzy.

1. Wjazd na Słowację z krajów Unii Europejskiej jest możliwy tylko po okazaniu testu PCR na covid-19 z wynikiem negatywnym, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Wedle interpretacji strony słowackiej ważność zaświadczenia liczy się od dnia wydania potwierdzenia wykonaniu testu.

2. Meldując się w hotelu, trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu. Z obowiązku tego zwolnione są dzieci w wieku poniżej 10 lat. Przy dłuższych pobytach w hotelach TMR w Jasnej lub Tatrach Wysokich w ostatnim dniu ważności testu PCR należy umówić się w recepcji na bezpłatny test antygenowy, który zostanie wykonany na miejscu. Po upływie kolejnych trzech dni test trzeba powtórzyć. Test antygenowy w ośrodkach TMR mogą wykonać także osoby, które tam nie nocują – kosztuje on wówczas 10 euro. Punkty pobrań czynne są codziennie z wyjątkiem 24 grudnia. Hotele górskie serwują jedzenie do pokojów lub na wynos. Hotelowe centra spa i wellness są zamknięte.

3. Przy zakupie skipassów bezpośrednio w ośrodku trzeba okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na covid-19. Prowadzone są wyrywkowe kontrole osób korzystających z kolejek i wyciągów. Dla wsiadających przygotowano specjalne korytarze umożliwiające zachowanie dystansu. Korzystając z wyciągów i kolejek, trzeba zakryć nos i usta. W kabinie kolejki może przebywać tylko jedna osoba lub osoby mieszkające razem na co dzień.

4. Après-ski – dyskoteki, kluby i bary są zamknięte.

5. Działają centra obsługi klienta i wypożyczalnie nart. Nauka jazdy w szkółkach narciarskich odbywa się wyłącznie indywidualnie. Na stokach jedzenie można kupić tylko na wynos.

6. W skibusch trzeba zasłaniać usta i nos i zachować dystans podczas czekania i przejazdu.

7. Na stok warto wybrać się z zakupionym wcześniej skipassem (przedsprzedaż online na gopass.pl), nie zapominając o zaświadczeniu o negatywnym wyniku testu na covid-19. Konieczne jest zakrywanie dróg oddechowych za pomocą maseczki, komina lub w inny sposób, zachowywanie dystansu w kolejkach i dezynfekowanie rąk.

Spółka Tatry Mountain Resorts jest właścicielem i operatorem słowackich ośrodków narciarskich Jasná, Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie, austriackich Mölltaler Gletscher i Ankogel Mallnitz, polskiego Szczyrk Mountain Resort, największego aquaparku na Słowacji Tatralandia, Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka, hoteli Grand Jasná, Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Srdiečko, Pošta i Rotunda, Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso i Noc na Łomnicy, a także restauracji, punktów usługowych i sklepów sportowych.

Do końca roku obrotowego 2019 spółka zainwestowała w rozwój i modernizację ośrodków około 400 milionów euro. Akcje TMR są notowane na trzech europejskich giełdach: w Bratysławie, Pradze i Warszawie.

Zanim Wyjedziesz
W tym roku najwięcej błękitnych flag powiewa w Hiszpanii. Skromny udział Polski
Zanim Wyjedziesz
Tunezja lepiej znana dzięki aplikacji dla agentów turystycznych i ich klientów
Zanim Wyjedziesz
Światowa Rada Turystyki: Unikaj godzin szczytu, podróżuj cały rok, nie zadeptuj
Zanim Wyjedziesz
„Podróżowanie to przygoda”. Czego boją się Polacy na wakacjach?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Zanim Wyjedziesz
Pekin: Turyści z 12 krajów nie potrzebują wiz do Chin. Czy Polska jest na liście?
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał