Pojutrze, 3 czerwca, Polska zostanie przeniesiona z czerwonej do pomarańczowej kategorii państw – informuje w komunikacie Cyprus Tourism Poland.

Przypomnijmy, że od 1 marca na Cyprze obowiązuje system epidemicznej kategoryzacji państw przy użyciu kolorów, zgodny ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), który dzieli kraje na cztery kategorie oznaczone kolorami zielonym, pomarańczowym, czerwonym i szarym.

Jedynie obywatele krajów zielonych nie muszą przy wjeździe okazywać negatywnego wyniku testu PCR ani poddawać się kwarantannie. Pomarańczowi, a więc od 3 czerwca także Polacy, muszą zrobić test PCR raz (przed wylotem), a czerwoni dwa razy (przed wylotem i po przyjeździe).

Zaszczepieni i dzieci przed ukończeniem 12 roku życia, niezależnie od koloru kategorii, do której należy ich kraj wylotu, są zwolnieni z testów. Co więcej, nie idą na kwarantannę, nawet jeśli okaże się, że mieli bliski kontakt z osobą zakażoną covidem-19. Cypr uznaje za uprawniające do odbycia podróży szczepionki Janssen / Johnson & Johnson, Vaxzervia (AstraZeneca), Comirnaty (Pfizer / BioNTech), COVID-19 Vaccine Moderna, Gam-COVID-Vac / Sputnik V i Sinopharm BBIBP-CorV. Ułatwienie to obowiązuje od dnia podania wszystkich wymaganych dawek, z wyjątkiem jednodawkowej szczepionki Janssen, po której przyjęciu trzeba odczekać dwa tygodnie.

CZYTAJ TEŻ: Cypr zwalnia zaszczepionych z testów PCR

Pełną listę krajów zaklasyfikowanych do poszczególnych kategorii, na bieżąco aktualizowaną, publikuje strona www.cyprusflightpass.gov.cy.