Rania Al-Mashat przez wiele lat pracowała dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego i egipskiego Banku Centralnego. Na urząd powołana została w ostatnią niedzielę starego roku i niemal od razu spotkała się z dziesięcioma największymi przedsiębiorcami z branży, by przedyskutować dalsze możliwości rozwoju – informuje portal Egypt Today.

Al-Mashat nie ma co prawda doświadczenia w turystyce, ale wnosi do resortu dużą wiedzę z sektora finansowego. W Egipcie uważana jest za eksperta w tej dziedzinie.

Nowa minister turystyki ukończyła studia gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i w wieku 23 lat rozpoczęła karierę w MFW w dziale analiz. Stamtąd przeniosła się do egipskiego banku. W 2016 roku powróciła do MFW, gdzie pracowała na stanowisku starszego menedżera i była odpowiedzialna za kredyty dla rynków wchodzących.

Poprzedni minister turystyki, Yehia Rasched, został powołany na urząd w marcu 2016 roku. Zastąpił wówczas Hiszama Zazou. Egipt szacuje, że przychody z turystyki za 2017 rok wyniosą 7,6 miliarda dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, w rekordowym roku 2010 sektor wygenerował 12,5 miliarda dolarów. Według wstępnych obliczeń w zeszłym roku do kraju tego przyjechało 8,3 milionów turystów. W 2010 roku było ich jednak 14,5 miliona.