Od 11 lutego podróżni przyjeżdżający do Anglii - podobną zasadę przyjęła też wcześniej Szkocja - nie będą już musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa. Warunek - muszą być w pełni zaszczepieni, co oznacza, że przyjęli dwie dawki szczepionki. Nie jest wliczana do tego tak zwana trzecia dawka przypominająca.

Teraz wystarczy tylko, że wypełnią formularz lokalizacji pasażera (PLF), przy czym sam formularz też ma być uproszczony.

Czytaj więcej

Prezes ABTA: Po pandemii branża turystyczna nadal musi trzymać się razem

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, będą nadal musiały wykonać test przed wyjazdem i test PCR najpóźniej drugiego dnia po przybyciu do Wielkiej Brytanii (obecnie obowiązuje test ósmego dnia). Tylko w wypadku pozytywnego wyniku będą musiały odbyć kwarantannę.

Dzieci w wieku 12-15 lat w Anglii będą mogły udowodnić swój status szczepień lub dowód wcześniejszej infekcji za pomocą cyfrowej karty NHS COVID od 3 lutego na podróże zagraniczne.

- Jest oczywiste, że testowanie zaszczepionych podróżnych wyczerpało swoją użyteczność, zatem likwidujemy je" – mówił w Izbie Gmin minister transportu Grant Shapps.

„Zmiany dotyczące podróży nadchodzą przed połową lutego i są następstwem sukcesu programu szczepień przypominających” - ogłosił brytyjski rząd, który nie ukrywa, że ułatwienie podróżowania ma służyć pobudzeniu ruchu turystycznego z korzyścią dla branży turystycznej tego kraju.

„Ogłoszone dziś (24 stycznia 2022 r.) zmiany oznaczają, że Wielka Brytania ma, oprócz najbardziej otwartej gospodarki i społeczeństwa, jedną z najbardziej otwartych granic w Europie” - czytamy w komunikacie władz w Londynie.

Uproszczenie przepisów dotyczących podróżowania ma być też „miłą wiadomością dla rodzin chcących wyjechać za granicę podczas wakacji szkolnych”. W wypadku tego kraju zniesienie testów oznacza oszczędność rzędu 100 funtów na „przeciętną rodzinę” - wylicza rząd.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Nie ukrywa przy tym, że decyzja ma przynieść ulgę branży turystycznej i ułatwić podróże służbowe. „Wielka Brytania pozostanie jednym z najlepszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu".

Przedstawione dzisiaj ramy mają być trwałe, by zapewnić podróżnym i branży turystycznej w 2022 roku stałość i przewidywalność – przekonuje rząd.

W wypadku podróży wewnętrznych wszystkie osoby poniżej 18 roku życia, niezależnie od indywidualnego statusu szczepień, będą nadal uważane za w pełni zaszczepione.

Jak zapewnił Shapps poluzowanie przepisów możliwe było dzięki szczepieniom, w tym dawce przypominającej. - Mamy już jedną z najbardziej otwartych gospodarek w Europie z najmniejszymi ograniczeniami, a dzięki dzisiejszym zmianom mamy też odpowiedni dla niej sektor turystyczny - ocenił.

„Ten ostatni krok w naszym stabilnym i bezpiecznym pełnym powrocie do podróży międzynarodowych jest ważnym impulsem dla brytyjskiej turystyki. Uwalnia Wielką Brytanię przed wiosennym sezonem wakacyjnym” - czytamy w komunikacie. Cytuje on także ministra zdrowia i opieki społecznej Sajida Javida, który mówi: Weszliśmy w nowy rozdział w naszej walce z covidem i uczymy się żyć z wirusem w ramach zrównoważonego podejścia. Dzięki sukcesowi programu szczepień nadszedł czas, aby zrobić krok w kierunku ponownego otwarcia podróży międzynarodowych.