Selfie w malowniczym Portofino? Tego lata to kosztuje 1300 złotych

Burmistrz Portofino wprowadził zakaz zatrzymywania się w niektórych miejscach tej miejscowości. Turyści chętnie robią sobie tam zdjęcia, co powoduje korki. Za niedostosowanie się do reguł grożą grzywny sięgające 275 euro (ok. 1300 złotych).

Publikacja: 15.04.2023 10:11

W sezonie trudno przecisnąc się uliczkami Portofino

W sezonie trudno przecisnąc się uliczkami Portofino

Foto: www.visititaly.com

Turyści kochają selfie, a miejsca, w których wychodzą one najlepiej, są zazwyczaj tak oblegane, że trudno obok się przecisnąć. Rozwiązaniem tego problemu ma być zakaz zatrzymywania się na zrobienie fotografii, który właśnie wprowadził burmistrz włoskiego Portofino. Za złamanie przepisów grozi grzywna sięgająca 275 euro - pisze brytyjski portal TTG Media.

Portofino to wioska rybacka w północnym regionie Włoch, Ligurii, nad zatoką Genueńską. Mieszka w niej mniej niż 400 osób. Jest tak malownicza, że stała się popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. Docierają tu zarówno „zwykli” podróżni, jak i celebryci, wśród których byli członkowie rodziny Kardashianów i gwiazda r&b Beyonce.

Czytaj więcej

Jest ostateczna decyzja w sprawie Zatoki Wraku. Grecki rząd kończy spór

Zakaz burmistrza będzie obowiązywał do 15 października, codziennie od rana do godziny 18.

– Nie chcemy robić z tego miejsca czegoś ekskluzywnego, chcemy, żeby każdy mógł się cieszyć jego pięknem – przekonuje burmistrz Matteo Viacava. – Portofino nie jest niczyją własnością, należy do wszystkich. Wszyscy muszą to uszanować – dodaje.

Decyzja zapadła, kiedy burmistrzowie pobliskich wakacyjnych miejsc znanych jako Cinque Terre zastanawiali się nad ograniczeniem liczby turystów.

TTG Media podaje też, że przedstawiciel stowarzyszenia hotelarzy, Federalberghi, zwracał uwagę w rozmowie z „The Times” na ponowne odkrycie ich własnego kraju przez Włochów. Notowany przez hotelarzy w ostatnich kilku tygodniach 12-procentowy wzrost ruchu turystycznego wynika głównie właśnie z liczniejszych odwiedzin gości krajowych. Mimo że można już swobodnie podróżować za granicę, na święta wielkanocne 95 procent tych, którzy spędzali je poza domem, pozostało we Włoszech. Przed wybuchem pandemii odsetek ten wynosił 80 procent.

Czytaj więcej

Turyści nie wsiądą już na wielbłądy pod piramidami. „Koniec z męczeniem zwierząt”
Zanim Wyjedziesz
Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać
Zanim Wyjedziesz
Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"
Zanim Wyjedziesz
W stolicy Wietnamu wracają maseczki, bo wraca pandemia
Zanim Wyjedziesz
Podróż do Japonii wkrótce bez pokazywania certyfikatu szczepień na covid
Zanim Wyjedziesz
Wybierasz się do Wielkiej Brytanii? Bez elektronicznego pozwolenia nie wjedziesz