Bezpiecznie, jak w Polsce. Turyści nie boją się tu kradzieży lub napaści

Eksperci brytyjskiej firmy ADT, specjalizującej się w zabezpieczaniu domów przed kradzieżą, zbadali, w których krajach turyści obawiają się, że zostaną napadnięci lub okradzeni. Polska znalazła się na dziewiątym miejscu tego rankingu.

Publikacja: 08.08.2023 08:30

Turyści kojarzą Polskę z wojną na Ukrainie, dlatego nie planują przyjazdu do niej

Turyści kojarzą Polskę z wojną na Ukrainie, dlatego nie planują przyjazdu do niej

Foto: Filip Frydrykiewicz

Z ogólnym wynikiem 7,51 na 10 punktów Japonia zajmuje pierwsze miejsce jako najbezpieczniejszy kierunek turystyczny na świecie. Na drugim miejscu znajduje się Słowacja z rezultatem 7,46 punktu, na trzecim Cypr, który uzyskał 7,39 punktu. W tej punktacji Polska uzyskała 6,48 punktu, co dało jej ósme miejsce.

ADT

Na drugim końcu tabeli znalazły się kraje dające najmniejsze poczucie bezpieczeństwa przybyszom. Listę zamyka Republika Południowej Afryki z wynikiem 0,81. Słabo wypadają również Stany Zjednoczone, które uzyskały 2,17 punktu, na trzecim miejscu jest Szwecja, która dostała 2,28 punktu.

ADT

Ta część raportu powstawała na podstawie sumy kilku wskaźników- liczby włamań i funkcjonariuszy policji w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, ale też poczucia bezpieczeństwa ludzi.

Kolejna tabela przygotowana przez ADT opiera się tylko na tym ostatnim kryterium, czyli na procencie osób, które obawiają się, że zostaną w danym kraju napadnięte lub okradzione. W tym zestawieniu wygrywa Dania. Zaledwie 13 procent osób boi się, że padnie tam ofiarą przestępstwa. Na 100 tysięcy mieszkańców przypada 197,8 policjanta, a w dziesięciopunktowej skali bezpieczeństwa na podstawie wszystkich kryteriów branych pod uwagę kraj otrzymał 5,51 punktu.

Na drugim miejscu znalazły się Szwajcaria i Japonia. W tym pierwszym wskaźnik zabójstw wynosi 0,3 punktu, w tym drugim 0,6, w obu wypadkach obawy o swoje bezpieczeństwo wyraża 19 procent ludzi.

Czytaj więcej

W Egipcie powstanie nowa atrakcja dla turystów. Rząd zatopi piętnaście okrętów

Trzecia pozycja należy do Cypru - tu 22 procent osób martwi się, że zostanie napadniętych lub okradzionych. Wskaźnik przestępczości wynosi tam 31,3 punktu na 100, a na 100 tysięcy osób przypada 609,3 policjanta. Również jedynie 22 procent turystów boi się napaści w Holandii.

Kolejne dwie pozycje należą do Finlandii i Austrii (po 23 procent), na miejscu ósmym uplasowała się Słowacja (24 procent), na dziewiątym Polska (25 procent), a na dziesiątym Węgry (28 procent).

Gdzie ludzie czują się najbezpieczniejsi?

ADT

Badanie ujawniło również, że najniższy odsetek włamań ma Pakistan (0,1 na 100 tysięcy osób), a najczęściej do włamań dochodzi w Australii. W tym kraju na 100 tysięcy mieszkańców przypada 1530 policjantów.

Czytaj więcej

Rzym chce więcej zarabiać na turystach. Podnosi podatek
Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro