20 kwietnia na Wyspach Kanaryjskich, a w maju na Majorce, doszło do wielotysięcznych demonstracji, w czasie której mieszkańcy protestowali przeciwko masowej turystyce. Po tych wydarzeniach głos zabrali przedstawiciele największych firm turystycznych, w tym prezes Grupy TUI Sebastian Ebel. Jak argumentował, mieszkańcy nie tyle walczą z przyjezdnymi, ile z konkretnym modelem turystyki – chodzi o wynajmowanie mieszkań i apartamentów. Spopularyzowanie tej formy zakwaterowania doprowadziło do sytuacji, w której miejscowi mają problem ze znalezieniem lokum na dłuższy okres. Tymczasem podróżni, którzy są przewożeni przez biura z lotnisk do hoteli i w nich spędzają gros czasu, nie są niemile widziani. To właśnie dzięki nim lokalna gospodarka może się rozwijać.
Czytaj więcej
Branża turystyczna nie może ignorować protestów mieszkańców popularnych kierunków turystycznych - twierdzi brytyjski ekspert. Jego zdaniem lokalne rządy będą musiały w końcu na nie zareagować.
Jednak nastroje nie poprawiają się, bo, jak pisze hiszpański portal Hosteltur, w ostatnim czasie znów dochodzi do aktów agresji. Tym razem objawia się ona w formie malowania sprayami po wynajmowanych przez turystów samochodów.
Wrogie napisy na samochodach
Niedawno w gminie Puerto de la Cruz na Teneryfie na aucie z wypożyczalni pojawiło się kilka napisów: „Jedź i nie wracaj”, „Wyjedź z Wysp Kanaryjskich” lub ze znanym już komunikatem „Turysto, jedź do domu". Do tej pory tego typu napisy można było zobaczyć na ścianach budynków, fasadach i innych elementach przestrzeni publicznej.
Czytaj więcej
Brytyjska prasa, w tym popularna gazeta „The Mirror”, ostrzegają przed skutkami overtourismu na Wyspach Kanaryjskich. W doniesieniach powołują się na raporty, z których wynika, że niektórym wyspom, na przykład Lanzarote lub Teneryfie, grozi załamanie się systemu, jeśli gości będzie zbyt wielu.