EFFAT (Europejska Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Turystyki) i HOTREC (Stowarzyszenie Hoteli i Obiektów Gastronomicznych) z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że Komisja Europejska planuje do końca roku przedstawić inicjatywę ustawodawczą dotyczącą wynajmu krótkoterminowego, czytamy w informacji prasowej EFTAT-u.
Od 2014 roku HOTREC i EFFAT regularnie dyskutują na temat wpływu tak zwanej gospodarki współdzielenia na europejską branżę hotelarską.
Krótkoterminowy najem stał się szybko rozwijającym segmentem turystyki i choć widać coraz większą profesjonalizacje tych usług, to nadal w dużej mierze nie są one ani kontrolowane, ani uregulowane. Ten nowy rodzaj działalności turystycznej wiązał się z wieloma zagrożeniami i wyzwaniami, takimi jak nieuczciwa konkurencja, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ale też unikanie płacenia podatków czy wywieranie presji na ceny mieszkań.
Czytaj więcej
Europejskie miasta apelują do Komisji Europejskiej, zeby zajęła się nielegalnym wynajmem krótkoterminowym. Jak najszybciej, nie czekając do grudnia, kiedy ma to wpisane do planu inicjatyw.
Mając na uwadze wpływ najmu krótkoterminowego na biznes i zatrudnienie w hotelarstwie, partnerzy społeczni zgadzają się, że aby przezwyciężyć te wyzwania i zagwarantować równe szanse oraz uczciwą konkurencję, potrzebne są konkretne działania. W odniesieniu do zapowiadanej inicjatywy Komisji Europejskiej sugerują, że powinna ona ustanawiać obowiązek rejestracji gospodarzy i udostępniania danych platform rezerwacyjnym, które będą mogły przekazywać władzom odpowiednie dane.
Kolejna kwestia to wprowadzenie środków, które zagwarantują ochronę zdrowia i bezpieczeństwo gości i pracowników porównywalne z tym w segmencie regulowanych usług zakwaterowania turystycznego.
Komisja musi też zadbać o to, by podstawowe zasady obejmowały wszystkich gospodarzy, zarówno profesjonalnie działających na tym rynku, i jak prywatnych. Po przyjęciu ustawy trzeba też zadbać o to, by przepisy były w pełni przestrzegane przez wszystkich dostawców usług hotelarskich i turystycznych. Tu niezbędne będzie skuteczne egzekwowanie wypełniania obowiązków, bo chodzi o to, by klienci byli odpowiednio chronieni, pracownicy traktowani sprawiedliwie i z poszanowaniem ich praw, a przedsiębiorstwa mogły działać w środowisku uczciwej konkurencji.
Czytaj więcej
Rada miejska Barcelony nakazała Airbnb usunięcie z oferty ponad 4 tysięcy ogłoszeń, ponieważ na wynajem reklamowanych lokali ich właściciele nie uzyskali stosownych zgód. Portal ma na rozwiązanie tej sprawy 15 dni, później czekają go konsekwencje.
W liście do KE organizacje piszą, że są głęboko przekonane, że uwzględnienie tych postulatów w przygotowywanym wniosku ustawodawczym zapewniłoby konkurencyjność przedsiębiorstw hotelarskich, z których większość to mikroprzedsiębiorstwa, chroniłoby miejsca pracy tysięcy pracowników zatrudnionych w tym sektorze i promowało zaufanie konsumentów. W imieniu EFTAT pod listem podpisał się Kristjan Bragason, sekretarz generalny, a w imieniu HOTREC Marie Audren, dyrektor generalna.
Europejska Federacja Związków Zawodowych Żywności, Rolnictwa i Turystyki reprezentuje 120 związków zawodowych z 35 krajów, HOTREC jest stowarzyszeniem parasolowym hoteli, restauracji, barów i kawiarni oraz podobnych placówek w Europie i skupia 47 krajowych stowarzyszeń w 36 krajach europejskich.