Wszystkie mieszkania dla turystów będą rejestrowane - ustalił Parlament Europejski

Rozbieżne przepisy poszczególnych krajów lub ich brak, dotyczące najmu krótkoterminowego, sprawiają, że unijny rynek wewnętrzny jest niejednorodny. Parlament Europejski przyjął właśnie zharmonizowane wymogi dla tego sektora noclegów.

Publikacja: 04.03.2024 09:01

Wszystkie mieszkania dla turystów będą rejestrowane - ustalił Parlament Europejski

Foto: Adobe Stock

Liczba usług związanych z wynajmem krótkoterminowym znacznie wzrosła wraz z rozwojem platform internetowych takich jak Airbnb, Booking, Expedia i TripAdvisor. Udział tego segmentu w sektorze zakwaterowania turystycznego w UE wynosi obecnie około 25 procent. Z jednej strony działalność ta przynosi korzyści gospodarzom, turystom i wielu regionom, z drugiej brak przepisów przyczynia się do problemów takich jak wyższe ceny mieszkań, ucieczka stałych mieszkańców, nadmierny napływ turystów i nieuczciwa konkurencja. Teraz Bruksela chce tę działalność uregulować, a legislatorom zależy na wysokiej jakości danych, bo dzięki nim łatwiej będzie egzekwować przepisy i walczyć z szarą strefą.

Czytaj więcej

Sławomir Nitras: Jeszcze w tym roku rozwiążemy problem mieszkań dla turystów

Wszystkie mieszkania wakacyjne muszą być zarejestrowane

Parlament Europejski przyjął właśnie zharmonizowane wymogi dotyczące sposobu gromadzenia i udostępniania danych związanych z usługami wynajmu krótkoterminowego (STR) – za ich przyjęciem głosowało 493 posłów, 14 było przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu. Przepisy mają z jednej strony zapewnić, że działalność na tym rynku będzie prowadzona w sposób przejrzysty, z drugiej chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami wynajmujących. Rozporządzenie ma też pomóc oszacować rzeczywisty wpływ gospodarczo-społeczny tego segmentu usług i pomóc lokalnym władzom opracować odpowiednie działania.

Platformy internetowe, które ułatwiają wynajem krótkoterminowy, muszą przestrzegać obowiązków dotyczących procedur rejestrowania poszczególnych gospodarzy i ich lokali i udostępniania tych danych.

Gospodarze będą rejestrować swoją nieruchomość przez internet, ta procedura ma być maksymalnie uproszczona. To pozwoli administracji lokalnej zidentyfikować gospodarza i jego obiekt i sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne.

Serwisy rezerwacyjne będą musiały zapewnić, że dane dostarczone przez gospodarzy są wiarygodne i kompletne, a numer rejestracyjny został wyraźnie oznaczony przy wynikach wyszukiwania. Ich obowiązkiem będzie też prowadzenie wyrywkowych kontroli.

Władze lokalne będą miały natomiast możliwość zawieszenia zezwolenia na wynajem, co dla platform będzie równoznaczne z obowiązkiem usunięcia nielegalnych ofert lub nałożenia kar na tych gospodarzy, którzy nie zastosują się do wymogów.

Każdy kraj ma swoje zasady wynajmu krótkoterminowego

Państwa członkowskie UE utworzą jeden cyfrowy punkt dostępu – co miesiąc otrzymają od agentów internetowych dane dotyczące aktywności gospodarzy. Chodzi o takie informacje jak np. liczba nocy, na które obiekt był wynajęty, liczbę gości, konkretny adres, numer rejestracyjny, adres URL wpisu. To pozwoli monitorować, czy wynajem jest prowadzony zgodnie z przepisami.

Po przyjęciu tekstu przez Radę, zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 miesiące po publikacji.

Rozporządzenie jest potrzebne, ponieważ zarówno w Unii, jak i w samych państwach członkowskich, istnieją znaczące różnice w sposobach rejestrowania obiektu w ramach wynajmu krótkoterminowego. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w 2022 roku 23 państwa miały jakiś typ procedury rejestracji na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, pozostałe rozważały jej wprowadzenie.

Apartamenty
Rada Europejska przyjęła przepisy regulujące najem mieszkań dla turystów
Apartamenty
Na Wyspach Kanaryjskich łatwiej już o łóżko w kwaterze niż w hotelu
Apartamenty
Turcja reguluje wynajmowanie mieszkań turystom. Skorzystają biura podróży
Apartamenty
Airbnb zapłaci włoskiemu rządowi setki milionów euro. Wyręczy swoich "gospodarzy"
Apartamenty
Booking i Expedia łączą siły, by walczyć o prawa najmu krótkoterminowego