Prezes Best Reisen: Nareszcie jestem wolna

Best Reisen zwiększył obroty w zeszłym roku o 73 procent - podała prezes Leila ben Arfi. Fot. Filip Frydrykiewicz

Powrót do takich kierunków jak Turcja i Tunezja, wprowadzenie nowych, jak Filipiny, Katar, Oman, Dominikana i Meksyk, i rozwijanie dotychczasowych, jak Ras al-Chajma, Abu Zabi, Tajlandia i Mauritius – to plan biura podróży Best Reisen na ten rok.

Best Reisen rozpoczął dzisiaj w Warszawie cykl spotkań z agentami turystycznymi, podczas których chwali się wynikami osiągniętymi w zeszłym roku i opowiada o planach na rok bieżący.

Jedna z najważniejszych informacji, jakimi chciała się podzielić prezes Leila ben Arfi, była ta, że pod koniec 2019 roku formalnie z założonej przez nią 26 lat temu firmy wyszedł wspólnik, egipska firma Flash Tour. – To dobra wiadomość, nareszcie jestem wolna, mogę samodzielnie podejmować decyzje dotyczące firmy – mówi ben Arfi.

Jak przyznaje ben Arfi, spłaciła wspólnika, który wspomógł Best Reisen kiedy firma miała kłopoty, będące efektem aksamitnej rewolucji w krajach arabskich a potem głośnych zamachów na turystów w Tunezji. Flash Tour, duża egipska firma incomingowa, przejęła wtedy połowę udziałów w polskim biurze podróży.

Po kilku latach wspólnicy rozstali się w dobrej komitywie. Ben Arfi podkreśla, że woli sama prowadzić firmę i mieć stuprocentowy wpływ na nią.

Miniony rok szefowa Besta zalicza do niezwykle udanych. Przychody biura wzrosły o 73 procent, do 49 milionów złotych, a zysk operacyjny o 31 procent, do 3,1 miliona złotych. Plan na ten rok zakłada dalszy wzrost, tym razem o co najmniej 20 procent. Pierwsze miesiące sprzedaży ofert na 2020 rok napawają nadzieją na taki wynik.

ZOBACZ RATINGI BIUR PODRÓŻY

70 procent przychodów pochodziło w 2019 roku z wyjazdów egzotycznych, w których w ostatnich latach wyspecjalizował się Best Reisen. Touroperator ma w ofercie kilkanaście takich kierunków. W nowym sezonie ben Arfi zamierza jednak zmienić te proporcje. Drugim filarem, na którym oprze się jej firma, mają stać się bliższe kierunki czarterowe: Egipt, Turcja, Tunezja i Bułgaria. Jak mówi, z powodzeniem sprzedaje też imprezy pakietowane dynamicznie, w tym szczególnie wyjazdy na Maltę.

Szefowa Best Reisen nie przestaje jednak szukać nowości do oferty egzotycznej swojego biura. Właśnie dodała do niej nowe kierunki: Filipiny, Katar, Oman, Dominikanę (drugie podejście) i Meksyk. Zapowiada też rozwijanie niektórych dotychczasowych, w tym Ras al-Chajma, Abu Zabi, Tajlandia (nowy region – Krabi) i Mauritiusa (nowe hotele sieci Attitude) .

W związku z rozwojem, Best Reisen zatrudnił kilkoro nowych menedżerów. W ostatnim roku z firmy odeszły dwie osoby, ale przyszło pięć – czterech menedżerów od produktu i jeden od sprzedaży. Ben Arfi przedstawiła ich agentom, są to: Anna Jeż (wcześniej Traveligo.pl), Eliza Czyż (Exim Tours), Marta Trybocka (Exim Tours), Michał Amarowicz (Neckermann) i Kamil Biedrzycki (TUI Poland). Jak zapowiada prezes, to jeszcze nie koniec powiększania zespołu, który liczy teraz 17 osób. Best Reisen szuka też większego lokalu na swoją siedzibę. Oobecny, 82-metrowy, wynajmowany w biurowcu na warszawskiej Saskiej Kępie jest już dla niego za ciasny.

Ben Arfi przedstawiła swoich nowych współpracowników. Od lewej: Paweł Wojciechowski (kierownik biura, w Best Reisen od kilkunastu lat), Kamil Biedrzycki, Anna Jeż, Michał Amarowicz, Marta Trybocka, Eliza Czyż. Fot. Filip Frydrykiewicz

Jako swoje osiągnięcie ben Arfi przedstawiła też uzyskanie prawa do sprzedawania biletów na światową wystawę Expo 2020, która odbędzie się w październiku w Dubaju. Jak podkreślała, organizatorzy Expo sami zwrócili się do niej z tą propozycją, widząc jej wyniki w wysyłaniu polskich klientów do Dubaju – w 2019 roku było to 4,5 tysiąca turystów.

Bilety będą w sprzedaży od kwietnia – będą je mogli kupować indywidualni klienci, ale będą też wchodziły w pakiety imprez organizowanych przez biuro podróży.

Jak zapewniali przedstawiciele touroperatora, współpraca z agentami turystycznymi jest dla niego kluczowa w kwestii dystrybucji wycieczek, nie ma on bowiem własnych punktów sprzedaży. Zachęcali sprzedawców do przeczytania jeszcze raz aneksów do umów, gdzie znajdą nowe, lepsze warunki prowizji i niekierowanie się ilością sprzedawanych wyjazdów, ale ich jakością i prowizją, jaką mogą osiągnąć z poszczególnych umów.

Best Reisen wydał już pierwszy ze swoich katalogów, w którym zawarł oferty wyjazdów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na Malediwy, Zanzibar, Mauritius i Seszele. Pozostałe kierunki znajdą się w kolejnym katalogu, który ma dotrzeć do sprzedawców w lutym.

CZYTAJ TEŻ: Best Reisen: Rośniemy na egzotyce

Mogą Ci się również spodobać

Maciej Nykiel rozstał się z Fly.pl

Maciej Nykiel, dyrektor zarządzający i członek zarządu popularnego portalu z wycieczkami Fly.pl, odszedł z ...

Polacy polubili latanie z lotnisk blisko domu

Ponad 60 procent pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z portów w regionach. To najwyższy ...

Mołdawia: Na Tour Salonie zaprosimy do winnic

Przedstawiciele winiarni Purcari i Asconi, a także pracownicy lokalnych biur podróży Tatra-Bis i Corina ...

TUI otwiera nowe hotele

W najbliższych tygodniach Grupa TUI otworzy w 11 krajach ponad 20 nowych obiektów pod ...

Rainbow: Nasi klienci zażyczyli sobie więcej wygód

Dla rodzin – pięciogwiazdkowe hotele. Dla dzieci – więcej klubów z animacjami. Dla seniorów ...

LOT połączy Warszawę z Ostrawą

Polski przewoźnik będzie latał na tej trasie pięć razy w tygodniu, od 30 marca. ...