Powstaje Turystyczna Organizacja Otwarta

Alina Dybaś-Grabowska. Fot. archiwum prywatne

Inicjatywa Aliny Dybaś-Grabowskiej, przygotowania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o pomoc dla branży turystycznej, ma swój ciąg dalszy. Teraz zamierza ona powołać i poprowadzić stowarzyszenie pod nazwą Turystyczna Organizacja Otwarta.

Alina Dybaś-Grabowska, dyrektor biura podróży Premio Travel i współwłaścicielka biura agencyjnego My Way Holiday z Warszawy, ogłosiła wczoraj na portalu petycjeonline.com napisaną przez siebie petycję do premiera. Wyjaśnia w niej, że w związku z epidemią koronawirusa, branża turystyczna znalazła się w nieprzewidzianej sytuacji. Pod wpływem strachu i zachęt publicznych instytucji klienci rezygnują z opłaconych już wyjazdów i każą sobie zwracać pieniądze, mimo że nie ma do tego przesłanek.

Dybaś-Grabowska zasugerowała udzielenie pomocy wszystkim grupom zawodowym, które na tym cierpią: organizatorom, agentom turystycznym, przewodnikom, przewoźnikom i pilotom. „Prosimy o (…) wsparcie przy przekazywaniu przez UOKIK oraz GIS informacji. Ufamy, że spojrzy Pan na nasz problem i pomoże nam wybrnąć z tej trudnej sytuacji”.

CZYTAJ TEŻ: Petycja: Rządzie, pomóż finansowo branży turystycznej

Głos Dybaś-Grabowskiej trafił na podatny grunt. W ciągu półtorej doby podpisało się pod petycją prawie 1100 reprezentantów środowiska turystycznego.

Dzisiaj w nocy touroperatorka i agentka poszła za ciosem – ogłosiła, że wraz z grupą osób chcących zaangażować się w pracę na rzecz branży turystycznej zakłada stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta.

– Po rozmowach z koleżankami i kolegami z branży, którzy się do mnie odezwali po ogłoszeniu petycji, i widząc z jak dużym odzewem spotkał się ten pomysł, doszłam do wniosku, że brakuje nam organizacji wspierającej nas w rozwiązywaniu naszych problemów – wyjaśnia w rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl. Nie ukrywa, że z rezerwą odnosi się do istniejących już organizacji branżowych. Już wczoraj krytykowała je za brak reakcji na kryzys wywołany strachem przed koronawirusem. Chociaż w proklamacji, jaką zamieściła na Facebooku, nie odżegnuje się od współpracy z nimi.

Jak ogłosiła, TOO chcą z nią tworzyć touroperator, właściciel Nestor Travel Michał Nestorowicz, współwłaścicielka agencji eventowej ConnectTo Zuzanna Sprycha, właścicielka biura podróży Happy Travel z Siedlec Aleksandra Cepek i prezes i właściciel biura podróży Funclub Piotr Sućko.

Na razie mało wiadomo o celach stowarzyszenia. W swojej proklamacji Dybaś-Grabowska napisała jedynie, że „celem jest wspólne działanie na rzecz wszystkich podmiotów związanych z ruchem turystycznym oraz działaniami eventowymi zarówno w kraju jak i za granicą”. Nacisk kładzie na wymienianie się wiedzą zawodową przez członków stowarzyszenia. „Myślimy o tym, żeby stworzyć listę członków, którzy mają określoną wiedzę, umiejętności, znajomości, które można wykorzystać na rzecz TOO”.

Oto deklaracja stworzenia TOO i zaproszenie do współpracy (pisownia oryginalna)

„W związku z zaistniałą sytuacją i faktem, że trudno jest mi i osobom mnie wspierającym występować oficjalnie ponieważ nie przedstawiamy się jako Stowarzyszenie, postanowiliśmy, że stworzymy Turystyczną Organizację Otwartą, do której może należeć każda osoba, każdy przedsiębiorca z każdej dziedziny turystyki.

W tym momencie wyróżniamy następujące gałęzie naszego wspólnego drzewa o które musimy zawalczyć:

– Organizatorzy Turystyczni

– Agenci

– Firmy Transportowe

– Czarterownie Jachtów

– Piloci

– Przewodnicy

– Hotelarze, oraz osoby wynajmujące kwatery prywatne

– Agencje Eventowe

– Dostawcy Usług Eventowych.

Jeśli uważacie że kogoś pominęliśmy to dajcie proszę znać.

Naszym celem jest wspólne działanie na rzecz wszystkich podmiotów związanych z ruchem turystycznym oraz działaniami evenotwymi zarówno w kraju jak i za granicą. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli każdego z wymienionych wariantów, abyśmy mogli mieć w jednym miejscu bardzo przejrzysty ogląd sytuacji w całej branży. Powinniśmy skupiać wiedzę o nurtujących nas sprawach WSPÓLNIE Z WAMI dyskutować i wyjść do innych stowarzyszeń z propozycjami. Pragniemy aby każdy z Was, kto chciałby dołączyć AKTYWNIE uczestniczył w życiu CAŁEJ BRANŻY I PATRZYŁ NA NIĄ GLOBALNIE, NIE TYLKO PRZEZ PRYZMAT WŁASNEGO BIURKA, KIEROWNICY, MIKROFONU. Żadna z gałęzi branży nie przetrwa sama a w kupie siła. Nie chcemy prezesowania i klepania się po plecach tylko uczciwej i rzetelnej PRCY NA RZECZ PRO BONO. Każdy ma wiedzę i znajomości postarajmy się to wykorzystać. Myślimy o tym, żeby stworzyć listę członków, którzy mają określoną wiedzę, umiejętności, znajomości, które można wykorzystać na rzecz TOO.

TOO poprowadzę ja Alina Dybaś Dyrektor Rozwoju i Marketingu Premio Travel oraz Prezes Zarządu i współwaścicielka My Way Holiday z Michałem Nestorowiczem właścicielem Nestor Travel, wraz z którym pracujemy nad kilkoma bardzo ciekawym propozycjami wspólnych rozwiązań na przyszłość. Na ten moment od strony eventowców mamy doskonałego fachowca – Zuzę Sprycha – Członek Zarządu i współwaścicielka ConnectTo Event Solutions . Ze strony Transportowej będzie nas wspierać Aleksandra Cepek. W gałęzi transportowej i imprez autokarowych wiedzą wesprze nas w miarę możliwości czasowych Piotr Sućko – Prezes Zarządu i właściciel Fun Club. Czekamy jeszcze na dołączenie pilotów i hotelarzy.

ZAWALCZMY RAZEM PRO BONO DLA WSZYSTKICH. Ponieważ musimy oficjalnie spisać status i inne tego typu potrzebne dokumenty siadamy nad tym. Tymczasem kto chce do nas dołączyć zapraszamy na mail TOO torganizacjao@gmail.com

Stronę zbudujemy – na razie są ważniejsze sprawy! Kto chętny zapraszamy do gry”.

Mogą Ci się również spodobać

Szwedzi będą mogli podróżować, ale nie do Polski

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega na razie przed podróżami do wszystkich państw świata. Po ...

Egipscy touroperatorzy robią porządki

79 firm, głównie z Europy, znalazło się na czarnej liście prowadzonej przez Egipskie Stowarzyszenie ...

Sztorm na Bałtyku – nie kursuje prom do Szwecji

Huragan Alfrida przechodzący nad Szwecją pozbawił prądu co najmniej 70 tysięcy gospodarstw domowych. Są ...

Sopot przed startem sezonu zaszczepi pracowników turystyki  

Sopot jako pierwsze miasto w Polsce chce zaszczepić pracowników branży turystycznej niezależnie od ich ...

Wiosną ruszą samoloty z Wrocławia do Stuttgartu

Nowe połączenie z wrocławskiego lotniska uruchomi 25 marca należący do Lufthansy Eurowings Samoloty będą ...

Szykują się historyczne zwolnienia w Emirates

Dubajskie Emirates, jedna z najbardziej podziwianych i rozpoznawalnych linii lotniczych na świecie, przymierzają się ...