Turystyka zorganizowana (prawie) odmrożona

Fot. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Zniknęły niektóre ograniczenia w prowadzeniu turystyki zorganizowanej. Opublikowane dzisiaj rozporządzenie rządu dopuszcza możliwość oprowadzania grup turystycznych i przewożenia ich autokarami, bez ograniczania miejsca do połowy wozu.

W ten sposób zostały spełnione postulaty branży turystycznej. Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj Polska Izba Turystyki zgłosiła w tej sprawie poprawki do projektu rozporządzenia na piśmie: PIT nie chce pustych foteli w samolotach.

Rozporządzenie „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemi” podtrzymuje też konieczność zamknięcia biur podróży – w tym biur agentów turystycznych i biur sprzedaży samych touroperatorów w galeriach handlowych. To również postulat branży wynikający z tego, że nie ma dla nich sensu ekonomicznego otwierania sklepów, kiedy zainteresowanie kupowaniem w nich wycieczek jest jeszcze nikłe, a koszty utrzymania lokalu i personelu wysokie.

Rozporządzenie wprowadza jednak jeden zapis dla branży turystycznej nie korzystny – obowiązek pozostawienia przez przewoźników lotniczych połowy miejsc w samolotach pustych. Taki warunek stawia wręcz pod znakiem zapytania sens uruchamiania przewozów pasażerskich. Od początku czerwca LOT ma wznowić połączenia krajowe.

CZYTAJ TEŻ: Branża turystyczna: Premierze szykuj tarczę dla turystyki

Wprawdzie nie ma jeszcze jednoznacznej decyzji, co dalej, ale wcześniejsze wypowiedzi kilku ministrów (wicepremier Jadwiga Emilewicz, wiceminister infrastruktury Marcin Horała, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń) sugerują, że od połowy czerwca byłyby możliwe przeloty międzynarodowe.

Turystykę zorganizowaną, tę wyjazdową i przyjazdową, paraliżuje jeszcze utrzymywanie przez rząd kontroli na granicach i odsyłanie wszystkich wjeżdżających do Polski na obowiązkową dwutygodniową kwarantannę.

Rozporządzenie weszło w życie z chwilą opublikowania.  Tekst całego rozporządzenia

Mogą Ci się również spodobać

Unia rezygnuje ze stempli w paszportach

Unia Europejska chce lepiej chronić swoje granice. Przedstawiciele państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego porozumieli ...

Pafos chce być czynne dla turystów cały rok

O 10 procent więcej miejsc hotelowych będzie dostępnych w cypryjskim Pafos w nadchodzącym okresie ...

Nie ma śniegu, są wolne pokoje

Liczba rezerwacji noclegów na sylwestra w polskich górach spadła w porównaniu z zeszłym rokiem ...

Niemcy – drony niebezpieczne dla samolotów

Mimo zaotrzenia prawa ciągle zdarza się, że nad niemieckimi lotniskami pojawiają się drony zagrażające ...

Grecka organizacja turystyczna informuje o koronawirusie i sytuacji w kraju

Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna informuje na swojej stronie internetowej o decyzjach dotyczących turystyki, które ...

Lotnisk już wystarczy

Podstawowym zadaniem powinno być nie budowanie kolejnych portów, ale właściwe zarządzanie już istniejącymi. Ważne ...