Zaległe postojowe i ZUS dla touroperatorów uchwalone. Zapowiedź dalszej pomocy dla turystyki

Sejm uchwalił „zaległe” zwolnienie z ZUS i postojowe dla organizatorów turystyki. Kolejne narzędzia pomocy dla branży turystycznej są już w drodze.

Publikacja: 19.11.2020 21:38

Zaległe postojowe i ZUS dla touroperatorów uchwalone. Zapowiedź dalszej pomocy dla turystyki

Foto: turystyka.rp.pl

Sejm uchwalił kolejną wersję ustawy covidowej, dla ułatwienia zwanej tarczą 6.0. Ustawa poświęcona jest łącznie około 25 branżom, które objął lockodown w połowie października i listopadzie, w tym gastronomicznej, targowej, fitness, estradowej, siłowniom.

CZYTAJ TEŻ: Postojowe i ZUS dla organizatorów turystyki – co z ustawą?

Są w niej zapisy, dzięki którym organizatorzy turystyki będą mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS i o postojowe. Do listy uprawnionych do dodatkowej pomocy w postaci postojowego Sejm dodał też trzy inne grupy – agentów IATA, hotelarzy i przewodników górskich.

Te poprawki to niejako domknięcie ustawy z września, zwanej tarczą dla turystyki. W tamtym akcie prawnym uwzględniono między innymi pilotów, przewodników, agentów turystycznych.

Teraz uzupełniono tę listę o organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z), których podczas prac nad pierwotnym projektem skreślono z listy beneficjentów. Poprawki w ich interesie wnieśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, choć przygotowało je Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Kiedy ustawa wejdzie w życie, organizatorzy turystyki będą mogli uzyskać w ZUS zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień, a jeśli już je zapłacili, będą mogli nadpłacone pieniądze zaliczyć sobie na poczet innych miesięcy.

Będą też mogli wystąpić o tak zwane postojowe. Muszą tylko wykazać, że ich przychody liczone rok do roku spadły o 75 procent. Ustawodawca przewidział tu sporą elastyczność – będą mogli sobie wybrać, na które miesiące chcą to postojowe. Nie muszą to być trzy miesiące z rzędu. Jeśli na przykład wymagany spadek dochodu mieli, porównując z tym samym miesiącem roku zeszłego, w październiku – mogą zgłosić październik.

Wystąpić o postojowe będą mogli do trzech miesięcy po zakończeniu stanu epidemii. Kiedy rzad odwoła stan epidemii – jeszcze nie wiadomo, ale sądząc po liczbie notowanych codziennie zakażeń koronawirusem można się spodziewać, że nie prędko.

Na ostatnich poprawkach zyskają też agenci IATA (79.90.C), którym przyznano prawo do ulgi z ZUS i postojowego, ale tylko za listopad i ze spadkiem przychodu 40 procent, a także hotelarze (55.10.Z) do listy uprawnionych do postojowego z warunkiem 75 procent straty przychodu. Osobno ujęto też w ustawie jednorazowe postojowe i ZUS dla przewodników górskich (PKD 93.19.Z).

To jeszcze nie koniec, z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd zamierza do ustawy dołączyć jeszcze pomoc dla pilotów turystycznych i przewodników wycieczek (zwolnienie z ZUS i postojowe na miesiąc). Ma to być zrobione na etapie prac w Senacie kolejną poprawką.

Za ustawą głosowało 433 posłów, przeciw 3, 13 wstrzymało się od głosu. Ustawa najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu będzie rozpatrywana przez Senat. Jeśli ta izba zgłosi poprawki, co jest prawie pewne, dokument wróci do Sejmu. Sejm będzie musiał przyjrzeć się poprawkom Senatu i zdecydować, które przyjąć, a które odrzucić. Na koniec jeszcze zostanie podpis prezydenta.

Podczas wczorajszego posiedzenia plenarnego Sejmu posłowie opozycji zgłaszali wiele poprawek, dotyczących innych grup zawodowych. Chcieli rozszerzenia zakresu pomocy między innymi o pilotów, przewodników turystycznych, przewodników górskich, hotelarzy, transport autokarowy. Te poprawki przepadły jednak głosami koalicji rządowej.

To nie znaczy jednak, że kolejne środowiska turystyczne nie zostaną objęte dodatkową pomocą w kolejnych miesiącach. Rząd pracuje – co zapowiadał wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin – nad rozwiązaniami dla poszczególnych branż. Jak się dowiadujemy, na liście jest między innymi turystyka i transport.

Plan ten jest oparty na zmianie sposobu przyznawania pomocy przedsiębiorcom. Po wejściu ustawy w życie rząd będzie mógł rozszerzać katalog firm uprawnionych do świadczeń pomocowych w uproszczony sposób – rozporządzeniem. Nie będzie to wymagać przechodzenia długotrwałego procesu legislacyjnego: Sejm, Senat, podpis prezydenta.

Rozporządzenia będą określać zakres czasowy, formy pomocy (tu paleta ograniczona do ZUS, pomocowego i mikropożyczek) i grupy zawodowe (PKD) dla których będą one przeznaczone. Dzięki temu rząd zyska też elastyczność w działaniu – na przykład będzie mógł przedłużać pomoc co miesiąc, w zależności od sytuacji epidemicznej i ekonomicznej kraju.

Sejm uchwalił kolejną wersję ustawy covidowej, dla ułatwienia zwanej tarczą 6.0. Ustawa poświęcona jest łącznie około 25 branżom, które objął lockodown w połowie października i listopadzie, w tym gastronomicznej, targowej, fitness, estradowej, siłowniom.

CZYTAJ TEŻ: Postojowe i ZUS dla organizatorów turystyki – co z ustawą?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Biura Podróży
Początek roku nie rozpieszcza klientów biur podróży. Wakacje coraz droższe
Biura Podróży
Zmiana we władzach TOO. W tle oskarżenia o brak przejrzystości działania zarządu
Biura Podróży
Niemcy szykują się już na wakacje. Wydadzą 85 miliardów euro