Brytyjczycy wracają do agentów turystycznych. Przed biurami kolejki

Brytyjczycy w poniedziałek wznieśli toast za znaczące złagodzenie ograniczeń dotyczących koronawirusa. Fot. AFP

W ramach luzowania lockdownu agenci turystyczni w Anglii i w Walii otworzyli w poniedziałek swoje biura. Chętnie odwiedzali ich klienci, zdarzało się, że czekali w kolejkach.

Brytyjski rząd pozwolił otworzyć od poniedziałku sklepy i usługi inne niż tylko pierwszej potrzeby. Dotyczyło to też agentów turystycznych w Anglii i w Walii. Te w Szkocji mają wrócić do pracy pod koniec kwietnia, informuje brytyjski portal branży turystycznej Travel Weekly.

Pierwsze wrażenia z powrotu były bardzo dobre – przed niektórymi punktami ustawiały się nawet kolejki.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjczycy poczekają jeszcze na wiadomość, kiedy ruszą za granicę

– Wielu klientów przyszło, by się przywitać, a w kilku oddziałach zrobiło się nawet tłoczno przed wejściem – relacjonuje dyrektor sprzedaży w sieci Fred Olsen Travel Paul Hardwick. Przyznaje jednak, że na razie rezerwacje nie spływają masowo. W jednym z biur turyści zamówili trzy rejsy wycieczkowe, bo wolą kupować wyjazdy osobiście.

Kolejka ustawiła się przed biurem Worldchoice Travel w miejscowości Wigan. W poniedziałek udało się potwierdzić sześć rezerwacji, kolejne trzy we wtorek rano. Jak informuje kierownik biura Gill Blundell, były też osoby, które wcześniej przesunęły wycieczki autokarowe na rok 2022, a teraz chcą zmienić rezerwację już na 2021, ponieważ zostały zaszczepione. – Desperacko chcą wyjechać – mówi. Jej zdaniem, kiedy pojawią się jasne wytyczne dotyczące zasad podróżowania, ludzie zaczną kupować w ostatniej chwili.

Dużo pracy mieli też agenci z Co-operative, firmy, która otwarcie wykorzystała też do zaprezentowania nowej nazwy – teraz to Your Co-op Travel.

Peter Bruno, kierownik biur w Walsall i Bloxwich tej sieci mówi, że doradcy byli zajęci przyjmowaniem rezerwacji, zmianami i wymianą walut. – Przyszło bardzo dużo ludzi, a stali klienci przynosili nam czekoladki i ciastka. Wygląda na to, że za nami tęsknili. My też tęskniliśmy za nimi. Spodziewaliśmy, że ludzie będą raczej zatroskani, a okazało się, że to był dzień sprzedaży – relacjonuje.

Agenci, z którymi rozmawiał Travel Weekly, mówią, że większość zamówień dotyczy 2022 roku. Część osób chce przenieść rezerwacje, niektórzy pytają o testy i nowy system świateł drogowych, według którego ma być zorganizowana turystyka wyjazdowa z Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjczycy wydają więcej na wakacje. Chcą czegoś wyjątkowego

Przypomnijmy, że chodzi o podział krajów na grupę zieloną, pomarańczową i czerwoną – w zależności od tego, na której liście znajdzie się dany kraj, obowiązywać będą inne zasady powrotów (od testów po kwarantannę w domu lub w wyznaczonym hotelu). Prawdopodobnie podróże zagraniczne będą możliwe po 17 maja, ale nadal nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Nie u wszystkich było tak dobrze. Niektórzy przyznają, że w pierwszych dniach po otwarciu nic się nie działo, jedynie pojedyncze osoby zabierały katalogi. Nie zabrakło jednak także dużych sukcesów – kierownik biura Colchester Travel z Billericay Adele Croft nie posiadała się z radości, kiedy udało się przyjąć rezerwację przez telefon na rejs dookoła świata za 104 tysiące funtów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja będzie dopłacać do przelotów

Tureckie ministerstwo turystyki szykuje nowy program dopłat do lotów turystycznych. Chce mocniej wspierać touroperatorów ...

Hotels.com wyróżnia hotele uwielbiane przez gości

37 polskich hoteli zostało wyróżnionych oznaczeniem „uwielbiany przez gości”, przyznawanym przez serwis rezerwacyjny Hotels.com ...

FTI: Pięć kierunków na zimę wystarczy

Wyspy Kanaryjskie, Egipt, Maroko, Dubaj i Oman to kierunki, na których w sezonie zimowym ...

W Stambule trwa śnieżny paraliż

Stambuł trzeci dzień z rzędu otula śnieżna pokrywa, a słaba widoczność jest powodem odwołania ...

Jeśli wakacje, to w Polsce. Chińczycy cenią nasz kraj

Mamy szansę zostać jednym z najpopularniejszych kierunków podróży Chińczyków podczas następnych wakacji. Potwierdza to ...

Ryanair odzyskuje dyrektora ds. operacyjnych

Stanowisko dyrektora ds. operacyjnych w liniach lotniczych Ryanair obejmie Peter Bellew. Pełnił on już ...