Traveldata: W biurach podróży spadają ceny, ale i koszty

Kolejny tydzień średnie ceny wyjazdów na wakacje z biurami podróży spadały. Malały więc potencjalne zyski organizatorów. Na szczęście również ich koszty szły w dół – opisuje sytuację na rynku turystyki wyjazdowej Traveldata.

Publikacja: 24.02.2020 12:50

Traveldata: W biurach podróży spadają ceny, ale i koszty

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

O 10 złotych spadła w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku organizowanych przez biura podróży – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Był to czwarty spadek z rzędu. Poprzednie wyniosły 23, 11 i 15 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Największa zniżka wystąpiła w wypadku wyjazdów na Majorkę – o 67 złotych, Gran Canarię – o 62 i do Portugalii – o 60 złotych. Umiarkowanie duże wzrosty cen Traveldata odnotowała na wakacje na Malcie – o 60 złotych, na Korfu – o 53 i na Rodos – o 50 złotych.

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień przyniósł przeważnie niezbyt duże spadki cen wycieczek – pisze autor raportu prezes Traveldaty Andrzej Betlej. Tym razem największe z nich miały miejsce w wypadku wyjazdów do Bułgarii i Egiptu – o 25 i 22 złotych.

W mniejszym stopniu spadły ceny wakacji na Wyspach Kanaryjskich – o 9 złotych. Pozostałe kierunki lekko drożały. Turcja średnio o 2 złote, a Grecja po trzech kolejnych spadkach cen (w sumie o 136 złotych), o 12 złotych.

„Mimo że w poprzednich sezonach luty był przeważnie miesiącem wyraźnych wzrostów cen wycieczek, tym razem wystąpił już czwarty kolejny ich spadek – w sumie o 59 złotych. Wpisuje się on przedłużającą się bardziej generalną tendencję do stopniowego słabnięcia dynamiki cen wycieczek obserwowaną już od ponad miesiąca. Jest ona widoczna zwłaszcza w Grecji i w Egipcie. Na tych kierunkach niższe niż obecnie średnie ceny notowano już stosunkowo dawno, czyli w trzeciej dekadzie października, w tym w Grecji sytuacja taka wystąpiła pomimo ich wzrostu w ostatnim tygodniu” – komentuje Betlej.

Nadwyżka topnieje

Porównanie średniej ceny z zeszłego tygodnia z ceną sprzed roku pokazało, że ta obecna była jednak większa o 44 złote. Ale różnica była zdecydowanie najmniejsza od początku sprzedaży lata 2020. W zeszłym tygodniu różnica wynosiła 84 złote na korzyść sezonu 2020. Największą natomiast Traveldata zanotowała 10 tygodni temu i było to 224 złote.

W minionym tygodniu już siódmy raz z rzędu najbardziej istotny roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 277 złotych, a duże zwyżki cen miały też miejsce na Chalkidiki i w Tunezji Kontynentalnej (na obu tych kierunkach trzeci raz z rzędu) – o 264 i 195 złote.

Kierunkiem, na którym Traveldata odnotowała największą zniżkę cen wycieczek była (piąty raz z rzędu) Malta. W jej wypadku spadła one w ujęciu rocznym o 726 złotych. Zdecydowanie mniej w odniesieniu do Korfu i Gran Canarii – o 142 i o 111 złotych.

Z punktu widzenia organizatorów wyjazdów, poprawiła się w ostatnim tygodniu sytuacja z czynnikami rodzącymi koszty. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,40 zł za litr wobec 2,62 zł za litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 8,4 procent (przed tygodniem była niższa o 6,7 procent, a przed dwoma o 2,8 procent). Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty był w minionym tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych słabszy o prawie 0,2 procent (w poprzednich dwóch zestawieniach był odpowiednio silniejszy o 0,6 i słabszy o 0,4 procent). Razem dało to obniżenie kosztów średnio o 25 – 35 złotych na jedną wycieczkę – wyjaśnia autor opracowania.

Perspektywy w tym względzie są relatywnie korzystne, co wynika z negatywnego wpływu epidemii tzw. koronawirusa w Chinach na globalną gospodarkę i nadal kulejąca koniunktura gospodarcza w strefie euro. Mniejsze zapotrzebowanie na loty powoduje np. obniżenie cen paliwa.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł w wypadku Egiptu 118 złotych, Wysp Kanaryjskich – 75 złotych, Grecji – 55 złotych, a Bułgarii – o 39 złotych. Turcja tym razem potaniała o 3 złote.
.
Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Majorce i w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 134 i 125 złote. Mniej znacząco wrosła cena wakacji na Cyprze – o 64 złote, a zupełnie nieznacznie w Portugalii – o 2 złote. Na pozostałych kierunkach miały miejsce duże spadki średnich cen w ujęciu rocznym, mniejsze w Maroku i Albanii – o 14 i 60 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 726 złotych – opisuje Betlej.

Organizatorzy mniej zarabiają

Do końca grudnia przebieg cen wycieczek sezonu letniego, jak również zimowego był zdecydowanie korzystny dla organizatorów. Podobnie było z cenami wyjazdów last minute (na razie dotyczą sezonu zimowego), które były znacznie wyższe niż w tym samych okresach ubiegłego sezonu. Styczeń przyniósł jeszcze niewielkie osłabienie dynamiki cen wycieczek, ale w lutym zniżki cen stały się już całkiem wyraźnie – wyjaśnia prezes Traveldaty i przedstawia wykres rocznych zmian cen wycieczek w tym sezonie (czerwona linia przerywana) i w sezonie poprzednim (cienka linia niebieska). Przy czym dla sezonu ubiegłego obejmuje on jeszcze kilka następnych tygodni.

""

turystyka.rp.pl

Do końca stycznia ceny wycieczek były bardzo korzystne dla touroperatorów, a zwłaszcza do końca 2019 roku. Pozwalała im dobrze zarobić. Można szacować wzrost zysków ogółem na 75 mln złotych.

Treaz jednak sytuacja się zmienia i duży spadek bieżącej i rocznej dynamiki cen w lutym „może być sygnałem, że w kolejnych miesiącach sytuacja może nie kształtować się aż tak korzystnie”, chociaż ceny paliwa lotniczego i kursy głównych walut pomagają utrzymaniu rentowności.

Stabilizacja cen

Grecos, TUI Poland i Best Reisen to biura podróży, w których w minionym tygodniu ceny nieco spadły w rocznych porównaniach.

Spadek ten nie był duży i w tych wszystkich trzech wypadkach wyniósł 15 złotych. Stabilną sytuację w zakresie średnich cen ofertowych odnotowano w biurze Prima Holiday, w którym ceny pozostały na tym samym co przed rokiem poziomie. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 30 złotych (biuro Exim Tours) do ponad 280 złotych – pisze Betlej.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znajdował się TUI Poland z liczbą 45 ofert, za nim uplasowała się Itaka z liczbą 20 ofert i Rainbow z liczbą też 20 ofert.

Najwięcej najniższych cen na wakacje w Egipcie miały TUI Poland i Coral Travel – po 6 ofert. W Grecji przodowały Rainbow, Itaka, TUI Poland i Grecos – odpowiednio 9, 8, 7 i 6 ofert, a w wyjazdach na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland – 11 ofert, Itaka – 6 i Rainbow – 5 ofert. Z kolei do Turcji najtaniej można było kupić podróż w TUI Poland – 4 oferty, Itace i Coralu Travel – po 3. Do Tunezji zdecydowanie najtaniej można było pojechać z Eximem Tours – 6 ofert, a do Bułgarii z TUI Poland i Eximem Tours – 3 i 2 oferty.

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją ofertę w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji (Dżerba), a Rainbow w Grecji i w Turcji.

W ostatniej części materiału Traveldata zamieszcza tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. Skład pierwszej ich piątki w trzynastym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 pozostał bez większych zmian. Na czele, podobnie jak poprzednio, znalazły się TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Ci sami co poprzednio pozostali również organizatorzy na pozycjach czwartej i piątej.

„Świadczy to o nadal znaczącej stabilizacji cen w lutym, który w przeszłości często implikował dość istotne zmiany cen imprez turystycznych” – zamyka komentarzem raport Andrzej Betlej.

""

turystyka.rp.pl

O 10 złotych spadła w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku organizowanych przez biura podróży – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Był to czwarty spadek z rzędu. Poprzednie wyniosły 23, 11 i 15 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał