Dokąd na czerwcówkę bez testów i kwarantanny? Agent turystyczny podpowiada

Z powodu lockdownu w Polsce, licznych obostrzeń w Europie i niekorzystnego kalendarza (dni świąteczne pokrywały się z weekendem) tegoroczną majówkę biura podróży mogą uznać za niezbyt udaną. Ale rezerwacji na długi weekend czerwcowy jest już znacznie więcej, a najpopularniejsze wśród polskich turystów kraje mocno luzują obostrzenia.

Publikacja: 07.05.2021 14:35

Dokąd na czerwcówkę bez testów i kwarantanny? Agent turystyczny podpowiada

Foto: Fot. AFP

Na miesiąc przed długim weekendem czerwcowym obejmującym Boże Ciało biura podróży notują znacznie więcej rezerwacji niż na majówkę – donosi w komunikacie prasowym Travelplanet.pl.

Największym powodzeniem cieszą się Turcja i Grecja – to w sumie połowa rezerwacji. Na trzecim miejscu jest Egipt – 15 procent, czwartym Hiszpania – 7,5 procent, a piątym Bułgaria – 5,5 procent. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Polska, Tunezja, Albania, Dominikana i Chorwacja. Średni koszt rezerwacji na osobę to około 2000 złotych.

""

Źródło: Travelplanet.pl

turystyka.rp.pl

Czerwcówka tańsza będzie w Hiszpanii, Grecji i Turcji – za tygodniowy pobyt z wyżywieniem, czasem nawet all inclusive, trzeba zapłacić 1000-1500 złotych, podczas gdy sześciodniowy wypoczynek w podobnym standardzie nad Bałtykiem czy na Mazurach z dojazdem własnym to wydatek rzędu 800-900 złotych. Często jednak wyjeżdżający za granicę muszą dodatkowo zapłacić za test na koronawirusa.

Dokąd bez testów i kwarantanny?

Jak w przedcovidowych czasach, a więc bez jakichkolwiek ograniczeń, można polecieć do Albanii (koszt ośmiodniowego pobytu z przelotem i wyżywieniem HB i all inclusive w tym kraju zaczyna się od około 1500-1800 złotych), Macedonii, na Karaiby (Dominikana, Kostaryka) i do Meksyku.

Zaszczepieni mogą na takich samych zasadach podróżować do Grecji, Bułgarii, Chorwacji czy Czarnogóry. Jeśli zjawią się w tych krajach nie wcześniej niż dwa tygodnie po podaniu ostatniej wymaganej dawki, nie będą musieli robić testu, nie grozi im też kwarantanna. Zapowiedzi podobnego traktowania zaszczepionych płyną również z Włoch i Cypru. Zaszczepieni turyści nie będą musieli przechodzić kwarantanny po powrocie do Polski, o ile aktualne przepisy zostaną utrzymane po 7 maja.

Ozdrowieńcy prawie jak zaszczepieni

Wiele krajów, dla których turystyka jest ważnym źródłem dochodu, podobnymi ułatwieniami obejmuje również ozdrowieńców. Wybierając się do Grecji, Bułgarii, Chorwacji czy Czarnogóry, muszą oni jednak okazać zaświadczenie lekarskie o chorobie przebytej do pół roku przed przekroczeniem granicy. Podobne ułatwienia zapowiada również rząd Włoch oraz Cypru.

Darmowe testy na koszt gospodarzy lub biur podróży

Wciąż jednak największą grupę turystów stanowią czekający dopiero na szczepienie lub nie chcący się zaszczepić. Oni muszą z reguły okazywać negatywny test, choć w wielu wypadkach wystarczy ten tańszy, antygenowy. Bezpłatne testy można wykonać na lotnisku przylotowym na Malcie. Również podróżujący na Maderę mogą przetestować się po przylocie na koszt rządu Portugalii, z kolei turyści lecący do Egiptu mają z reguły testy (również powrotne) opłacone przez biura podróży. W ofertach biur podróży bezpłatne testy gwarantowane są w wypadku rezerwacji konkretnych hoteli.

CZYTAJ TEŻ: Długi weekend czerwcowy Polacy spędzą w górach

Grecja

Najpopularniejszy od lat wśród polskich turystów kraj ma się dla nich otworzyć w połowie maja. Czerwcówka na Korfu, Rodos czy Krecie to wydatek rzędu 1250-1400 złotych (osiem dni z przelotem i wyżywieniem HB lub all inclusive).

Polscy turyści nie zostaną poddani kwarantannie, jeśli mają negatywny wynik testu PCR wykonanego najpóźniej 72 godziny przed przybyciem (dotyczy to także dzieci powyżej piątego roku życia) lub zostali w pełni zaszczepieni, a ostatnia wymagana dawka została podana co najmniej 14 dni przed przybyciem. Wymagane jest okazanie dowodu szczepienia w języku angielskim.

Turcja

Zaszczepieni powinni zaplanować wylot po 31 maja. Do tego czasu będą traktowani jak wszyscy inni turyści, którzy muszą okazać negatywny wynik testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu (nie dotyczy dzieci poniżej szóstego roku życia). Zaświadczenie musi być w języku angielskim.

Najtańsze sześciodniowe pobyty z wyżywieniem all inclusive na tureckiej riwierze kosztują około 1250-1400 złotych.

Egipt

Ceny ośmiodniowych pobytów all inclusive z przelotem w popularnych egipskich kurortach zaczynają się od 1800 złotych. Wiele biur podróży bierze na siebie koszty obowiązkowych testów na covid (również powrotnych), ponieważ robi się je po przylocie do Egiptu i są znacznie tańsze niż w Polsce (30 dolarów).

Hiszpania

Sześciodniowy pobyt z przelotem i wyżywieniem HB na Costa Brava czy Costa del Maresme można zarezerwować już za około 1000 złotych. Ośmiodniowe wakacje na Teneryfie z przelotem i wyżywieniem HB to wydatek rzędu 2000 złotych. Niestety wszyscy, nawet zaszczepieni, muszą doliczyć to tego koszt testu PCR.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja zaktualizowała zasady reżimu sanitarnego. „Zdrowie przede wszystkim”

Bułgaria

Do końca maja obowiązują testy na covid. Nie muszą ich robić osoby zaszczepione, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem. Co ważne, certyfikat oprócz danych personalnych musi zawierać daty podania dawek szczepionki, jej nazwę i numer serii.

Ozdrowieńcy mogą wybrać się do Bułgarii bez testu, jeśli okażą zaświadczenie wystawione od 15 do 180 dni od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego.

Ośmiodniowy wypoczynek w Słonecznym Brzegu z przelotem i posiłkami HB kosztuje od 1200 złotych. Ceny takich samych ofert all inclusive zaczynają się od 1400 złotych.

Chorwacja

Turyści zaszczepieni dwiema dawkami (ozdrowieńcy jedną) po 14 dniach od zakończenia cyklu nie muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie. Z podobnego przywileju mogą korzystać turyści z negatywnym testem (PCR lub antygenowym) zrobionym maksimum 48 godzin przed wjazdem oraz ozdrowieńcy z zaświadczeniem od lekarza lub testem PCR albo antygenowym, którzy przeszli chorobę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Wszyscy muszą zarejestrować podróż w aplikacji EnterCroatia. Można dodać do niej zaświadczenia ozdrowieńca lub o negatywnym wyniku testu. Takie zgłoszenie pozwala szybciej przekroczyć granicę.

Najtańsze ośmiodniowe wakacje z przelotem i wyżywieniem HB to koszt około 1500 złotych. Pobyt trwający od sześciu do ośmiu dni z wyżywieniem i dojazdem własnym kosztuje od 700-800 złotych.

Czarnogóra

Przy wjeździe do tego kraju wymagane jest potwierdzenie przyjęcia co najmniej siedem dni wcześniej ostatniej dawki szczepionki na covid-19. Dokument musi być po angielsku lub serbsku. Z testów na covid zwolnieni są również ozdrowieńcy, pod warunkiem, że okażą zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu serologicznego na przeciwciała, wydane nie wcześniej niż miesiąc przed wjazdem.

Na miesiąc przed długim weekendem czerwcowym obejmującym Boże Ciało biura podróży notują znacznie więcej rezerwacji niż na majówkę – donosi w komunikacie prasowym Travelplanet.pl.

Największym powodzeniem cieszą się Turcja i Grecja – to w sumie połowa rezerwacji. Na trzecim miejscu jest Egipt – 15 procent, czwartym Hiszpania – 7,5 procent, a piątym Bułgaria – 5,5 procent. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Polska, Tunezja, Albania, Dominikana i Chorwacja. Średni koszt rezerwacji na osobę to około 2000 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Exim Tours świętował zakończenie udanego sezonu i 30 lat na polskim rynku
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Biura Podróży
Sun & Fun: To był rekordowy rok. Na przyszły mamy dwie nowości
Biura Podróży
Itaka: To był najlepszy rok w historii biur podróży, ale liczymy na jeszcze lepszy
Biura Podróży
Rego-Bis zabierze czarterem klientów z Zielonej Góry do Albanii
Biura Podróży
Prezes TUI: Współpraca z agentami turystycznymi nam się opłaca, chcemy więcej
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości