Grecja zaktualizowała zasady reżimu sanitarnego. „Zdrowie przede wszystkim”

Każdy obiekt noclegowy musi przestrzegać reżimu sanitarnego. Fot. Aleksander Kramarz

Grecja ma się otworzyć oficjalnie na zagranicznych turystów w połowie maja. Podobnie jak przed rokiem, hotele będą musiały dostosować się do protokołów sanitarnych, które właśnie zostały opublikowane.

Wytyczne zostały wspólnie uzgodnione przez ministerstwa finansów, zdrowia i turystyki po konsultacjach z Narodową Organizacją Zdrowia Publicznego (EODY), komisją do walki z koronawirusem i przedstawicielami branży turystycznej.

Zasady sanitarne będą obowiązywać we wszystkich typach obiektów zakwaterowania bez względu na ich kategorię, wielkość czy kwestie techniczno-operacyjne. Każdy z nich musi określić zgodny z wytycznymi plan postępowania na wypadek, gdyby u gości pojawiły się objawy zakażenia koronawirusem.

Hotele, które mają ponad 50 pokojów, muszą mieć też opracowany generalny system działania i dla poszczególnych części obiektu (miejsca wspólne, kuchnia, restauracje, place zabaw, centra spa, baseny). Mają też obowiązek podjąć współpracę z lekarzem, który w razie czego zajmie się pacjentami z podejrzeniem covidu-19.

CZYTAJ TEŻ: Grecja: Do 15 maja restrykcje zostają, potem poluzujemy podróżowanie

Pracownicy muszą być przeszkoleni z protokołów sanitarnych i się do nich stosować. Za złamanie przepisów grożą im kary od 500 do 5 tysięcy euro, władze mogą też zawiesić działalność hotelu na okres od 15 do 90 dni.

Klienci również muszą przestrzegać wytycznych, które obejmują m.in. noszenie maseczek, unikanie bezpośrednich powitań, utrzymywanie dystansu społecznego i stosowanie się do znaków, które przypominają o konieczności zachowania odpowiednich odległości.

Obiekty będą też prowadzić bazę z informacjami o swoich pracownikach i gościach – znajdą się tam ich nazwiska, kraj pochodzenia, data przyjazdu i wyjazdu, a także adres, telefon i e-mail, by można było się z nimi skontaktować w późniejszym czasie, gdyby okazało się, że w hotelu pojawił się covid-19.

Wszyscy pracownicy muszą raz w tygodniu wykonywać szybki test na koronawirusa – zgodnie z wytycznymi EODY ma go robić personel medyczny lub lekarz. Hotele mogą też oferować taką usługę wyjeżdżającym klientom.

W stosunku do zeszłego roku pojawiły się zmiany dotyczące działania restauracji. Goście będą mogli sami korzystać z bufetów w obiektach, w których mieszkają.

ZOBACZ TEŻ: Parlament Europejski za certyfikatami szczepień

W lokalach gastronomicznych muszą być zainstalowane przed bufetem pojemniki z płynem dezynfekującym, a pracownicy mają obowiązek pilnować, by klienci z nich każdorazowo korzystali, a także sprawdzać, czy utrzymują odstępy, jeden od drugiego.

Wszystkie obiekty noclegowe muszą uzyskać certyfikat „health first” (z ang. „zdrowie przede wszystkim”).

Wytyczne będą obowiązywać do 31 maja 2022 roku.

W decyzji ministerialnej opisane są też zasady dla innych przedsiębiorstw turystycznych, włączając w to kempingi, centra spa, firmy transportowe i wypożyczalnie samochodów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy wolą wyjeżdżać często i tanio

Prawie połowa z podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, wydała na ...

Branża noclegowa nie aż tak zadłużona

Ponad 105 milionów złotych sięga zadłużenie polskiej branży noclegowej zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów ...

PKP Cargo zawiezie turystów pociągiem retro. Za rok

PKP Cargo dostało od Urzędu Transportu Kolejowego zgodę na dostęp do torów na odcinku ...

Rainbow: Zima sprzedaje się lepiej

Wyjazdów na zimę 2018/2019 sprzedaliśmy już o 9,2 procent więcej niż o tej samej ...

Chorwacja z rekordowymi inwestycjami w turystyce

Łącznie 940 milionów euro zostanie zainwestowane w tym roku w chorwacką turystykę. Większość pieniędzy ...

Protest niemieckich agentów turystycznych 13 maja w Berlinie

Niemieccy agenci turystyczni nadal w złym nastroju

Choć niemiecki rząd łagodzi obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, to nastroje wśród tamtejszych agentów ...