Parlament Europejski za certyfikatami szczepień

Fot. AFP

Parlament Europejski poparł projekt Komisji Europejskiej przygotowania certyfikatów szczepień dla obywateli UE. Warunek – mają być ważne tylko rok.

Dokument ma się ostatecznie nazywać „unijny certyfikat COVID-19”. Komisja Europejska proponowała by był to „cyfrowego zielonego certyfikat”, ale jak stwierdził jeden z europarlamentarzystów ani nie jest zielony, ani elektroniczny.

Certyfikat ma ułatwić podróżowanie jego okazicielom. Będzie zawierał informacje o jego właścicielu: czy został zaszczepiony, jest ozdrowieńcem czy uzyskał negatywny wynik testu na covis-19. Dokument generalnie ma mieć miał formę elektroniczną, ale może być też papierowy.

Komisja Europejska chce, żeby zaczął obowiązywać od czerwca. Potrzebna jest jednak jeszcze zgoda poszczególnych krajów. Najbardziej na wprowadzeniu certyfikatu zależy krajom o znaczącym udziale turystyki w gospodarce, jak Grecja, Hiszpania czy Chorwacja. Polska zachowuje w tej sprawie rezerwę (czytaj: Premier: Paszport covidowy? Być może nie uda nam się od niego odejść).

Podczas wczorajszej debaty wielu posłów zwracało uwagę, że Unia Europejska powinna udostępnić wszystkim swoim obywatelom testy za darmo, jak to zrobiono w wypadku szczepionek. Komisja Europejska odpowiadała jednak, że takie decyzje mogą podejmować u siebie poszczególne kraje członkowskie. Ostatecznie uchwalili, że należy „zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy”.

Europarlamentarzyści byli też za tym, aby wszystkie kraje unijne obowiązkowo akceptowały szczepienia wykonane szczepionkami dopuszczonymi przez Europejską Agencję Leków (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen). Mogą też jednak we własnym zakresie uznawać inne preparaty.

CZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska ostrzega: Europie grozi wiele zielonych certyfikatów

Za stanowiskiem do dalszych negocjacji w sprawie certyfikatu z krajami członkowskimi głosowało 540 posłów, 119 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej turystów w hotelach i pensjonatach

O 7 procent wzrosła liczba osób korzystających z noclegów w Polsce w pierwszym kwartale ...

Szwecja rekordowo gorąca

W Szwecji odnotowano wczoraj po południu najwyższą w tym roku temperaturę powietrza. W Hässleholm ...

Trzy nowe hotele Best Western w Poznaniu

Do sieci Best Western dołączą dwa nowo powstające obiekty – Edison Park Hotel Premier ...

Kolej traci pasażerów. Już drugi miesiąc z rzędu

W lutym kolej przewiozła 23 miliony ludzi. To 2,2 procent mniej niż w tym ...

Traveldata: Siódmy tydzień podwyżek w biurach podróży

Kalabria, Kos i Costa del Sol otwierały w zeszłym tygodniu listę kierunków drożejących. Na ...

Morawiecki: LOT staje się ważnym partnerem

Grupa LOT notuje najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat wyniki – zapewniał wicepremier Mateusz ...