W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 30 sierpnia i 5 września 2021 roku wzrosła o 41 złotych – informuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie*.

Największy wzrost cen wyjazdów Traveldata odnotowała w wypadku Kalabrii, gdzie podniosły się średnio o 283 złote, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce w ofertach wrześniowych wakacji w Marsa Alam i na Synaju – o 184 i 164 złote.

Spadki cen wycieczek objęły z kolei wyjazdy na Dżerbę i do Tunezji kontynentalnej – średnio 83 i 82 złote. Niewiele mniejsza zniżka, bo 73 złote, dotyczyła Sardynii (ponownie).

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek głównie rosły. Zdecydowanie najbardziej tych do Egiptu, bo o 133 złote. Mniej podrożały Bułgaria, Wyspy Kanaryjskie i Grecja – odpowiednio o 79, 55 i 25 złotych. Spadki średnich cen autorzy badania odnotowali w wypadku Tunezji, o 82 złote, i Turcji – 5 złotych.

Tylko Maroko taniało

Porównanie cen imprez cenami sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września pokazało, że średnia tegoroczna była wyższa od tej z poprzedniego sezonu o 350 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020 roku, już dziewiąty kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym – zwraca uwagę Traveldata.

Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły w tureckim regionie Dalaman i na Sycylii – o średnio 1176 i 1123 złote i na Fuerteventurze – o 970 złotych.

Największy roczny spadek cen odnotowano z kolei w wypadku Maroka i wyniósł on 247 złotych. Wyraźnie mniejszy był spadek ceny na wyjazd do Marsa Alam – 36 złotych.

Jak zauważa Traveldata, cena paliwa lotniczego była w zeszłym tygodniu o 50,6 procent wyższa od tej sprzed roku. A złoty był słabszy wobec dolara i euro niż przed rokiem o 3,8 procent. To powodowało, że średnio koszty organizowania wyjazdu były większe niż rok wcześniej o 205 – 215 złotych.

„Znaczny spadek cen ropy naftowej jaki wystąpił w ostatnich kilkunastu dniach na rynkach światowych daje nadzieję na adekwatną zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno przełożyć się na niższe koszty organizacji wycieczek.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – wyjaśniają autorzy raportu.

""

turystyka.rp.pl

Jak zbadała Traveldata, w wypadku wszystkich pięciu najpopularniejszych kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem. Najmocniej skoczyła średnia cena Wysp Kanaryjskich – o 640 złotych. Dużo droższe były też Grecja i Turcja – o 306 i 413 złotych. Nieco mniej średnia przewyższała zeszłoroczną, jeśli chodzi o wypoczynek w Bułgarii – 160 złotych. A najmniej touroperatorzy podnieśli stawki w wypadku Egiptu, bo tylko o 35 złotych.

Bardzo mocno rosły też ceny mniej uczęszczanych kierunków: Albanii, Cypru, Włoch i Portugalii, odpowiednio o 502, 579, 701 i 763 złote. Hiszpanii kontynentalnej i Tunezji – o 70 i 160 złotych, a Malty i Majorki o 299 i 385 złotych.

Jedyna obniżka dotyczyła wypoczynku w Maroku i wyniosła 247 złotych.

Powszechne podwyżki

Porównanie cen wycieczek na początek września 2021 roku według biur podróży wykazało, że obniżył je jedynie Sun & Fun, o 15 złotych. Przy czym spadek wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Egiptu i Tunezji kontynentalnej. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły od 40 (Exim Tours) do nawet 740 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu kolejny raz z rzędu znalazł się TUI Poland z liczbą 37 ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbowa z liczbą 27 ofert i Exim Tours z liczbą 26 ofert.

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wyjazdu do Egiptu miały Exim Tours (5 ofert) i Coral Travel (4), do Grecji TUI Poland (7), Grecos, Itaka i Rainbow (wszystkie po 5), na Wyspy Kanaryjskie Itaka i TUI Poland (po 7), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (7), do Tunezji Exim Tours (6) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Ecco Holiday (2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, w Turcji i w Bułgarii, biuro Rainbow w Egipcie i Tunezji, a biuro Exim Tours w Egipcie, w Tunezji i Turcji.

Raport zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. Skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian w porównaniu z tygodniem wcześniejszym, ale nastąpiły przesunięcia w zajmowanych przez biura miejscach. Na pozycję lidera z trzeciej awansował Exim Tours, który jako jedyny z pierwszej trójki obniżył ceny. Coral Travel przesunął się na pozycję drugą. Na trzecią awansował TUI Poland (z czwartej), a na czwartą (z drugiej) Grecos. Sun & Fun pozostał na miejscu piątym.

""

Źródło: Traveldata

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert z wylotem w pierwszym tygodniu września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 12 sierpnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu z 5 sierpnia 2021, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 13 sierpnia 2020 roku.