Traveldata: Korekta cen wakacji. Cztery kierunki w dół, jeden w górę

W ostatnim tygodniu w biurach podróży spadły ceny letnich wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji, Turcji i Egiptu. Niewielki wzrost odnotowała tylko Bułgaria – pokazuje badanie Traveldaty.

Publikacja: 15.02.2022 10:30

Traveldata: Korekta cen wakacji. Cztery kierunki w dół, jeden w górę

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku spadła o 42 złote – taką informację przynosi najnowszy, cotygodniowy raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Można to uznać za niewielką korektę w dół, ponieważ w poprzednich zestawieniach ceny rosły o 113, 20, 12 i 22 złote, a jeszcze wcześniej spadły o 21 złotych.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny wakacji w górę. W biurach podróży kończą się duże rabaty

W minionym tygodniu najbardziej touroperatorzy przecenili wyjazdy na Lanzarote, o 244 złote, Majorkę, o 151 złotych i na Korfu – o 124 złote.

Zarazem największy wzrost średnich cen w ostatnim tygodniu widać było odnośnie do wyjazdów na Sycylię (poprzednio ceny najbardziej tam spadły) i do Maroka – odpowiednio o 196 i 158 złotych. W mniejszej skali także na Maltę – o 105 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia wykres poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu zniżkowały ceny wyjazdów wypoczynkowych na czterech z pięciu najważniejszych kierunkach dla polskich turystów. W tym najbardziej na Wyspach Kanaryjskich i Grecji – o 143 i 74 złote. A w nieco mniejszym zakresie w Turcji i Egipcie – o 35 i 19 złotych. Jedynie w wypadku Bułgarii Traveldata odnotowała niewielki wzrost średniej ceny – o 21 złotych.

Rekordowy skok rok do roku

Jak podają autorzy raportu, porównanie średniej ceny z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku dla wyjazdów rozpoczynających się w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że ta pierwsza była większa o 340 złotych. Wpisuje się to w stały trend wzrostu cen wycieczek, licząc rok do roku, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne różnice cen wyniosły 329, 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych.

Najbardziej w skali roku zdrożały wakacje w Szarm el-Szejk – o 707 złotych, a nieco mniej na Półwyspie Chalcydyckim i na Majorce – o 573 i 474 złote.

Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano w wypadku Malty i było to 263 złote.

Jak co tydzień Traveldata zbadała też jak się kształtowały ceny składników wpływających na koszty ponoszone przez organizatorów wyjazdów. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,59 zł za litr wobec 2,25 zł za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 59,6 procent. Z kolei w relacji z amerykańskim dolarem i euro złoty w ostatnim tygodniu dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nieznacznie się wzmocnił, chociaż nadal był słabszy licząc rok do roku o 2,2 procent (przed tygodniem o około 2,7 procent, a przed dwoma o 2,5 procent). W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale 240 - 250 złotych – wyjaśnia ją badacze z Traveldaty.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród pięciu wiodących kierunków największy wzrost średnich cen wycieczek, licząc rok do roku, był udziałem Egiptu i wyniósł 492 złote. Mniej, ale także znacząco podrożały Wyspy Kanaryjskie, o 437 złotych, Grecja, o 344 złote, i Turcja – o 299 złotych. Ponownie najmniej podniosła się średnia cena wyjazdu do Bułgarii – o 230 złotych.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, w Albanii, we Włoszech i na Cyprze – o odpowiednio 474, 441, 423 i 406 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o 369 i 356 złotych. Znacznie mniejsze były wzrosty średnich cen w Tunezji i Portugalii – o średnio 106 i 35 złotych, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 263 złote.

Best Reisen – wyhamował ceny

Jeśli porównać średnie ceny wycieczek z obecnego i poprzedniego sezonu u poszczególnych organizatorów to okaże się, że na lato 2022 żadne biuro podróży ich nie obniżyło. Można tylko mówić o mniejszych i większych podwyżkach. Najmniej przez rok cena wzrosła w Best Reisen, TUI Poland i Itace, a było to kolejno: 130, 195 i 210 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem od 300 (ETI) do 510 złotych.

Traveldata porównała też liczbę najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli. Na pierwszym miejscu, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 59 takich ofert, a za nim Rainbow z 25 ofertami i Itaka z liczbą 21 najtańszych ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały TUI Poland (6), Coral Travel i Best Reisen (po 3), do Grecji TUI Poland (11), Rainbow (8), Coral Travel (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Itaka i Rainbow (po 5), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (5), do Tunezji TUI Poland (6) i Exim Tours (5), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty) – wyliczają autorzy raportu.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i na Wyspach Kanaryjskich – odnotowują eksperci z Traveldaty.

Cały materiał zamykają tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. Jak zapewniają, w zestawieniu zachowali ścisłą porównywalność oferowanych kierunków.

W jedenastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki pozostały te same biura podróży jedynie nowym liderem został TUI Poland, który awansował na tę pozycję z miejsca trzeciego, czyli zamienił się miejscem z Grecosem. Exim Tours pozostało wiceliderem, pozycję czwartą zajmowało biuro Coral Travel, a piątą biuro Rainbow.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje jedenaste w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby tego badania jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 10 lutego 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 3 lutego, a w porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 10 lutego 2021 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku spadła o 42 złote – taką informację przynosi najnowszy, cotygodniowy raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Można to uznać za niewielką korektę w dół, ponieważ w poprzednich zestawieniach ceny rosły o 113, 20, 12 i 22 złote, a jeszcze wcześniej spadły o 21 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Nowe Trendy
7 milionów gości w Dubaju. Co ósmy przyjechał z Indii
Biura Podróży
Betlej: Mamy już piątą falę. Przydałoby się jeszcze czwarte szczepienie
Zanim Wyjedziesz
Tunezja: Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów. Znosimy testowanie
Popularne Trendy
Małopolska turystyka z wynikiem gorszym niż w pierwszym roku pandemii
Nowe Trendy
Grecja inwestuje w turystykę. Ogromny projekt odnowy i wsparcia dla branży
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?