Traveldata: Ceny wakacji w biurach podróży wystrzeliły

Po dwóch tygodniach niewielkich spadków w biurach podróży nastąpiła duża podwyżka. Najwyraźniej organizatorzy nie mogli dłużej patrzeć na rosnące ceny paliwa i słabnącego złotego.

Publikacja: 12.04.2022 08:57

Traveldata: Ceny wakacji w biurach podróży wystrzeliły

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o rekordowe w tym sezonie 167 złotych – podaje na początek cotygodniowego raportu z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Różnica była potężna, wystarczy powiedzieć, że w poprzednich dwóch tygodniach ceny spadły o 10 i 31 złotych, ale w zestawieniach wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

Jak podają autorzy raportu, w ostatnim tygodniu nie odnotowali oni spadku cen wycieczek. Wszystkie kierunki podrożały, a najbardziej Costa de la Luz, o 544 złote, Półwysep Chalcydycki, o 372 złote, i Sycylia – o 364 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym roku przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu największe zwyżki, jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, miały miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich, Grecji i Bułgarii – odpowiednio o 217, 163 i 160 złotych. Nieco mniejsze objęły Turcję i Egipt – o 116 i 81 złotych.

Nawet tysiąc złotych drożej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 roku pokazało, że średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 635 złotych. Oznacza to po dwóch tygodniowych spadkach powrót do zwyżek związany najprawdopodobniej z korektą cen wynikłą z rozpoczęcia nowego miesiąca i jednocześnie najwyższy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022 – czytamy w materiale Traveldaty.

W poprzednich dziesięciu zestawieniach średnia cena rosła o: 435, 499, 533, 467, 423, 383, 343, 340, 329 i 252 złote. Najbardziej w skali roku zdrożały wakacje na Costa dela Luz – o 1130 złotych. Nieco mniej w wypadku Szarm el-Szejk i Teneryfy – o 1010 i 956 złotych.

W minionym tygodniu tylko jeden kierunek zanotował obniżkę, licząc rok do roku. Była to Malta – a zmiana wyniosła 61 złotych.

Tradycyjnie Traveldata podaje też o ile wzrosły koszty organizatorów wyjazdów, jeśli wziąć pod uwagę zmiany cen paliwa lotniczego i kursów dolara i euro. Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 4,75 złotego za litr podczas gdy rok wcześniej było to 2,43 złotego za litr. To oznacza wzrost o 95,5 procent (przed tygodniem o 113,7 procent, a przed dwoma o 82,6 procent). Wobec dolara i euro złoty znacznie się osłabił, bo o 4,2 procent.

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie słabszego złotego nieco się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w przedziale 420 - 430 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to 405-415 złotych, a przed dwoma 390-400 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród pięciu najważniejszych kierunków najbardziej w ciągu roku zdrożały oferty wyjazdów letnich do Egiptu, o 850 złotych, i na Wyspy Kanaryjskie – o 769 złotych. Mniejsze były zwyżki cen wakacji w Grecji i Bułgarii – o 576 i 574 złote, a najmniejsze w Turcji – o 415 złote.

Jak podaje Traveldata, z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech, w Porugalii i na Majorce – odpowiednio o 986, 816, 807 i 792 złotych. Zdrożały też Albania, Maroko, Cypr i Tunezja – po kolei o 629, 530, 470 i 400 złotych. Jedynym kierunkiem, który był w zeszłym tygodniu tańszy niż rok wcześniej była Malta, a różnica wyniosła minus 61 złotych.

Tylko w górę

Analizując różnice cen z ostatniego tygodnia i porównując je do zeszłorocznych autorzy raportu zauważyli, że w żadnym z badanych biur podróży ceny na szczyt sezonu letniego nie spadły, a jedynie można mówić o mniejszych podwyżkach. Najmniejszy roczny wzrost cen wyjazdów odnotowano w ETI i Best Reisen – po około 300 złotych. Średnie ceny u pozostałych organizatorów były wyższe niż przed rokiem w granicach od 485 złotych (TUI Poland) do prawie 900 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dziewiętnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera znalazł się TUI Poland, z liczbą 57 ofert. Wyprzedzał on Exim Tours z liczbą 26 ofert i Coral Travel z liczbą 21 ofert.

Najwięcej tanich ofert wakacji w Egipcie Traveldata znalazła w TUI Poland (7) i Eximie Tours (4), w Grecji w Eximie Tours (8) i TUI Poland (7), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (12) i Itace (6), w Turcji w Coralu Travel (9) i TUI Poland (7), w Tunezji w Coralu Travel i TUI Poland (po 6), a w Bułgarii w TUI Poland (3) i Eximie Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, Exim Tours w Grecji i Bułgarii, a Coral Travel w Turcji i w Tunezji.

Materiał Traveldaty kończy tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W dziewiętnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nastąpiły zmiany w składzie pierwszej piątki organizatorów i miały miejsce korekty pozycji zajmowanych przez poszczególne biura. Najistotniejsza była zamiana na pozycjach drugiej i trzeciej, która była dokładnie odwrotna od tej sprzed tygodnia. Tym razem na pozycję wicelidera awansował TUI Poland, a z drugiej na trzecią spadł Coral Travel. Ponadto tabelę opuściła zajmująca piątą pozycję Itaka, a na jej miejsce wszedł Best Reisen, który jako jeden z nielicznych nieco obniżył ceny.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 kwietnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 31 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 kwietnia 2021 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o rekordowe w tym sezonie 167 złotych – podaje na początek cotygodniowego raportu z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Różnica była potężna, wystarczy powiedzieć, że w poprzednich dwóch tygodniach ceny spadły o 10 i 31 złotych, ale w zestawieniach wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Itaka nie opuszcza olimpijczyków, pojadą na wakacje. "Nie mieszajmy sportu z polityką"
Biura Podróży
Ekspansja Grupy TUI w Azji – koncern otwiera hotel za hotelem
Biura Podróży
Ile kosztują przyszłoroczne wakacje? Na starcie są droższe niż rok wcześniej
Biura Podróży
Za brak informacji o przepisach należy się odszkodowanie od biura podróży? Nie zawsze
Biura Podróży
Itaka: Tylu ofert dla narciarzy, dawno nie było. Od Austrii, przez Gruzję, po Japonię