Traveldata: Ceny wakacji w biurach podróży wystrzeliły

Po dwóch tygodniach niewielkich spadków w biurach podróży nastąpiła duża podwyżka. Najwyraźniej organizatorzy nie mogli dłużej patrzeć na rosnące ceny paliwa i słabnącego złotego.

Publikacja: 12.04.2022 08:57

Traveldata: Ceny wakacji w biurach podróży wystrzeliły

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o rekordowe w tym sezonie 167 złotych – podaje na początek cotygodniowego raportu z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Różnica była potężna, wystarczy powiedzieć, że w poprzednich dwóch tygodniach ceny spadły o 10 i 31 złotych, ale w zestawieniach wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

Jak podają autorzy raportu, w ostatnim tygodniu nie odnotowali oni spadku cen wycieczek. Wszystkie kierunki podrożały, a najbardziej Costa de la Luz, o 544 złote, Półwysep Chalcydycki, o 372 złote, i Sycylia – o 364 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym roku przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu największe zwyżki, jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, miały miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich, Grecji i Bułgarii – odpowiednio o 217, 163 i 160 złotych. Nieco mniejsze objęły Turcję i Egipt – o 116 i 81 złotych.

Nawet tysiąc złotych drożej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 roku pokazało, że średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 635 złotych. Oznacza to po dwóch tygodniowych spadkach powrót do zwyżek związany najprawdopodobniej z korektą cen wynikłą z rozpoczęcia nowego miesiąca i jednocześnie najwyższy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022 – czytamy w materiale Traveldaty.

W poprzednich dziesięciu zestawieniach średnia cena rosła o: 435, 499, 533, 467, 423, 383, 343, 340, 329 i 252 złote. Najbardziej w skali roku zdrożały wakacje na Costa dela Luz – o 1130 złotych. Nieco mniej w wypadku Szarm el-Szejk i Teneryfy – o 1010 i 956 złotych.

W minionym tygodniu tylko jeden kierunek zanotował obniżkę, licząc rok do roku. Była to Malta – a zmiana wyniosła 61 złotych.

Tradycyjnie Traveldata podaje też o ile wzrosły koszty organizatorów wyjazdów, jeśli wziąć pod uwagę zmiany cen paliwa lotniczego i kursów dolara i euro. Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 4,75 złotego za litr podczas gdy rok wcześniej było to 2,43 złotego za litr. To oznacza wzrost o 95,5 procent (przed tygodniem o 113,7 procent, a przed dwoma o 82,6 procent). Wobec dolara i euro złoty znacznie się osłabił, bo o 4,2 procent.

W tej sytuacji wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie słabszego złotego nieco się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w przedziale 420 - 430 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to 405-415 złotych, a przed dwoma 390-400 złotych.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród pięciu najważniejszych kierunków najbardziej w ciągu roku zdrożały oferty wyjazdów letnich do Egiptu, o 850 złotych, i na Wyspy Kanaryjskie – o 769 złotych. Mniejsze były zwyżki cen wakacji w Grecji i Bułgarii – o 576 i 574 złote, a najmniejsze w Turcji – o 415 złote.

Jak podaje Traveldata, z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, we Włoszech, w Porugalii i na Majorce – odpowiednio o 986, 816, 807 i 792 złotych. Zdrożały też Albania, Maroko, Cypr i Tunezja – po kolei o 629, 530, 470 i 400 złotych. Jedynym kierunkiem, który był w zeszłym tygodniu tańszy niż rok wcześniej była Malta, a różnica wyniosła minus 61 złotych.

Tylko w górę

Analizując różnice cen z ostatniego tygodnia i porównując je do zeszłorocznych autorzy raportu zauważyli, że w żadnym z badanych biur podróży ceny na szczyt sezonu letniego nie spadły, a jedynie można mówić o mniejszych podwyżkach. Najmniejszy roczny wzrost cen wyjazdów odnotowano w ETI i Best Reisen – po około 300 złotych. Średnie ceny u pozostałych organizatorów były wyższe niż przed rokiem w granicach od 485 złotych (TUI Poland) do prawie 900 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dziewiętnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera znalazł się TUI Poland, z liczbą 57 ofert. Wyprzedzał on Exim Tours z liczbą 26 ofert i Coral Travel z liczbą 21 ofert.

Najwięcej tanich ofert wakacji w Egipcie Traveldata znalazła w TUI Poland (7) i Eximie Tours (4), w Grecji w Eximie Tours (8) i TUI Poland (7), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (12) i Itace (6), w Turcji w Coralu Travel (9) i TUI Poland (7), w Tunezji w Coralu Travel i TUI Poland (po 6), a w Bułgarii w TUI Poland (3) i Eximie Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, Exim Tours w Grecji i Bułgarii, a Coral Travel w Turcji i w Tunezji.

Materiał Traveldaty kończy tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W dziewiętnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nastąpiły zmiany w składzie pierwszej piątki organizatorów i miały miejsce korekty pozycji zajmowanych przez poszczególne biura. Najistotniejsza była zamiana na pozycjach drugiej i trzeciej, która była dokładnie odwrotna od tej sprzed tygodnia. Tym razem na pozycję wicelidera awansował TUI Poland, a z drugiej na trzecią spadł Coral Travel. Ponadto tabelę opuściła zajmująca piątą pozycję Itaka, a na jej miejsce wszedł Best Reisen, który jako jeden z nielicznych nieco obniżył ceny.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 7 kwietnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 31 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 kwietnia 2021 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 wzrosła o rekordowe w tym sezonie 167 złotych – podaje na początek cotygodniowego raportu z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Różnica była potężna, wystarczy powiedzieć, że w poprzednich dwóch tygodniach ceny spadły o 10 i 31 złotych, ale w zestawieniach wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Nekera: Hiszpania to nasza specjalność