Wiosną Itaka zabierze klientów na wakacje z lotniska w Radomiu. Są też inni chętni

Biuro podróży Itaka oferuje turystom z południa Polski wakacje w pięciu krajach z wylotem z lotniska w Radomiu. Można je już zarezerwować w jej systemie. Chodzi o Albanię, Bułgarię, Grecję, Hiszpanię i Turcję.

Publikacja: 02.09.2022 11:23

Lotnisko w Radomiu ma przyjąć pierwszych pasażerów wiosną przyszłego roku

Lotnisko w Radomiu ma przyjąć pierwszych pasażerów wiosną przyszłego roku

Foto: Filip Frydrykiewicz

Pierwszy lot zaplanował na 4 czerwca na Kretę. Kolejne samoloty wystartują 11 czerwca na Majorkę, 14 czerwca do Antalyi, 16 czerwca do Warny, 17 czerwca na Kos, 18 czerwca do Tirany i 20 czerwca do Burgas.

Na razie informacje te można odczytać jedynie z systemu rezerwacyjnego Itaki. Jako pierwszy podał je portal rynek-lotniczy.pl. Jak się dowiadujemy, oficjalne ogłoszenie swojej decyzji touroperator planuje na poniedziałek. Chce zrobić to wspólnie z lotniskiem i PPL.

Itaka jako pierwsza zadeklarowała, że rozważy korzystanie z radomskiego lotniska, jeszcze na etapie planowania jego przebudowy przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). W kwietniu 2019 roku, podczas konferencji poświęconej turystyce wyjazdowej, zorganizowanej przez serwis Turystyka.rp.pl wiceprezes Piotr Henicz podpisał w tej sprawie list intencyjny z ówczesnym prezesem PPL Mariuszem Szpikowskim.

Czytaj więcej

Itaka planuje zabierać od 2021 roku klientów z Radomia

Henicz zastrzegł jednak wówczas, że to klienci zdecydują – jeśli będą chcieli latać z Radomia, Itaka się do tego dostosuje. Zwracał też uwagę, że gdyby Radom miał zastąpić biurom podróży lotnisko w Warszawie to warunkiem niezbędnym jest łatwy dojazd ze stolicy na lotnisko w podradomskim Sadkowie.

Latanie z Radomia zapowiedziało już też biuro podróży Nekera, które szykuje rejsy czarterowymi liniami bułgarskimi European Air Charter do Bułgarii. Wcześniej chęć latania z Radomia deklarował też prezes biura podróży Coral Travel Kaan Ergun.

Ale jako pierwszy ogłosił plan latania PLL LOT. Narodowy przewoźnik zamierza z nowego lotniska latać do Rzymu, Paryża i Kopenhagi.

Lotnisko w Radomiu ma być gotowe do prowadzenia normalnej działalności wiosną 2023 roku. Ostatni komunikat mówił o przekazaniu właścicielowi lotniska, czyli PPL, przez wykonawcę ukończonego budynku terminalu.

Początkowo lotnisko w Radomiu miało być oddane po przebudowie w listopadzie 2020 roku, a samoloty miały z niego latać od wiosny 2021 roku. Inwestycja się jednak opóźniła. Kosztowała też prawie dwa razy więcej – początkowo PPL liczył, że wyda 450 milionów złotych, teraz koszt budowy szacowany jest na 820 milionów złotych.

Czytaj więcej

Terminal na lotnisku w Radomiu odebrany przez Polskie Porty Lotnicze

Lotnisko w Radomiu zostało pomyślane jako lotnisko dla ruchu czarterowych i tanich linii lotniczych. Te dwie kategorie lotów chciał bowiem wyprowadzić z Lotniska Chopina w Warszawie prezes Szpikowski. Wskazywał on w 2018 roku, że jest to konieczne ze względu na wypełnienie się przepustowości stołecznego portu. Tymczasem planował rozwinięcie działalności Lotniska Chopina jako portu przesiadkowego, z którego LOT mógłby rozwozić pasażerów z Europy Środkowej do Azji i do Ameryki. Chodziło o zbudowanie ruchu, które później znalazłby sobie miejsce w nowym porcie – Centralnym Porcie Komunikacyjnym w Baranowie pod Łodzią.

Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Biura Podróży
All inclusive, czyli ile Polacy są gotowi dopłacić do beztroskich wakacji?