Traveldata: Szósty tydzień drożeją wakacje w biurach podróży. Są dwa wyjątki

W minionym tygodniu spadły wprawdzie ceny wypoczynku w Grecji i Turcji, ale minimalnie. Znacząco wzrosły za to ceny trzech pozostałych z pięciu najważniejszych kierunków - Wysp Kanaryjskich, Egiptu i Bułgarii.

Publikacja: 27.02.2023 00:45

Grecja podrożała od października najbardziej z pięciu najważniejszych kierunków - o 12,9 procent

Grecja podrożała od października najbardziej z pięciu najważniejszych kierunków - o 12,9 procent

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia, wzrosła o 67 złotych – podaje w najnowszym podsumowaniu badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Podwyżka potwierdziła trend panujący od sześciu tygodni. Od tak długiego czasu bowiem ceny nieprzerwanie rosną, chociaż wcześniej wahały się. Przed tygodniem Traveldata informowała, że średnia cena wzrosła o 18 złotych, a wcześniej, że: rosła o 94 złote, o 63 złote, o 27 złotych i o 71 złotych, spadła o 72 złote, podniosła się o 55 złotych, spadła dwa razy o 36 złotych, wzrosła o 29 złotych, spadła o 15 złotych, wzrosła o 39 złotych, spadła o 2 złote, spadła o 3 złote, wzrosła o 13, 18 i 32 złote, spadła o 40 złotych i wzrosła o 43 złote.

Czytaj więcej

Traveldata: Nie ma końca podwyżkom w biurach podróży. Padły kolejne bariery

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu wystąpiły w wypadku wyjazdów do Portugalii, o 313 złotych, do Maroka, o 287 złotych, i do Kalabrii - o 199 złotych.

Największe zniżki z kolei ponownie wystąpiły w wypadku wakacji na Korfu - o 167 złotych. Mniej podrożały Malta (poprzednio był tam największy spadek cen) i tak zwana Riwiera Turecka – o 137 i 76 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapka poniżej, a zmiany w ostatnich tygodniach wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu spadły ceny wypoczynku w Grecji i Turcji - o 37 i 3 złote, ale znacząco podrożały trzy pozostałe z pięciu najważniejszych kierunków - Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Bułgaria – odpowiednio o 126, 103 i 90 złotych.

Jak widać na wykresie, szczególnie jeden kierunek, Wyspy Kanaryjskie, niemal bez przerwy od początku października zyskuje na cenie. Może nie tak dynamicznie jak w niektórych okresach Grecja czy Turcja, ale za to konsekwentnie. W tym czasie średnia wartość wycieczki na Wyspy Kanaryjskie zyskała już 10,4 procent. Grecja urosła od października o 12,9 procent, Turcja o 10,9 procent, Bułgaria o 5,3 procent. Jedynie Egipt stracił na cenie 6,8 procent.

Trzy największe podwyżki: Portugalia, Kreta, Maroko

Badanie i porównanie średniej ceny wyjazdu z minionego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że ta tegoroczna była wyższa od ceny z poprzedniego sezonu o 1078 złotych. Różnica była wyjątkowo duża, w poprzednich tygodniach wynosiła bowiem 1027, 995, 893, 905 i 879 złotych.

Największą zwyżkę cen wycieczek eksperci z Traveldaty odnotowali w wypadku podróży do Portugalii – o 1468 złotych. Niewiele mniejsze objęły Kretę, o 1378 złotych, i Maroko – o 1347 złotych.”Nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków” zaznacza – zaznaczają autorzy raportu.

Autorzy opracowania porównali też ceny, które najmocniej wpływają na koszty organizatorów wyjazdów. I tak cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatni tydzień 4,11 złotych za litr, podczas gdy rok wcześniej było to 3,59 złotego za litr, czyli mniej o 14,5 procent (tydzień wcześniej cena była wyższa o 15,4 procent, a przed dwoma o 20,1 procent). Również dolar i euro były nieco słabsze niż przed rokiem, a mianowicie o 5,6 procent (przed tygodniem o 7,7 procent, a przed dwoma o 6,6 procent). Wpływ obu tych czynników na koszty wyjazdów zawierał się w przybliżeniu w przedziale 240-250 złotych (przed tygodniem 300-315, a przed dwoma tygodniami 290-300 złotych) – wyliczają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu podstawowych kierunków w turystyce wyjazdowej w ciągu roku letnie wycieczki na Wyspy Kanaryjskie zdrożały o 1235 złotych, do Turcji o 1148 złotych, do Grecji o 1077 złotych, do Egiptu o 966 złotych, a do Bułgarii o 780 złotych.

Mniej masowe kierunki też zdrożały, licząc rok do roku. Do Portugalii, Maroka, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorkę odpowiednio o 1465, 1347, 1248 i 1221 złotych. Nieco mniej do Włoch i na Cypr – o 1183 i 1025 złotych. A najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę – o 810, 754 i 421 złotych.

TUI pierwszy w niskich cenach

Wszystkie monitorowane przez Traveldatę biura podróży podniosły ceny w skali roku. Najmniej rosły one jednak w Best Reisen, Sun & Funie i w Itace – o 670, 730 i 750 złotych. U pozostałych organizatorów były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 980 złotych (Coral Travel) do 1850 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w na pozycji lidera pozostawał TUI Poland z liczbą 47 ofert przed Itaką z 42 ofertami i Coralem Travel z 31 ofert.

Najwięcej najniższych ofert wypoczynku w Egipcie oferowały Coral Travel (8 ofert) i TUI Poland (6), w Grecji Itaka, TUI Poland (po 11) i Grecos (6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (12) i Itaka (10), w Turcji Itaka i TUI Poland (po 6), w Tunezji Exim Tours i Coral Travel (po 4), a w Bułgarii TUI Poland (3 oferty) – wyliczają autorzy raportu.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Itaka w Grecji, w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Egipcie - dodają.

A cały materiał kończą tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu miały przekrojowo najkorzystniejsze ceny imprez turystycznych.

W dwudziestym pierwszym zestawieniu dla sezonu lato 2023 tabelę opuścił Oasis, spadając z pozycji piątej na siódmą. Na jego miejsce wszedł Sun & Fun. Nowym liderem zestawienia została Itaka (z miejsca trzeciego), Grecos pozostał na pozycji drugiej, a na trzecią z czwartej awansował TUI Poland. Z miejsca dotychczasowego lidera na czwarte przesunął się Coral Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dwudzieste pierwsze w tym sezonie porównanie cen imprez turystycznych z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 23 lutego 2023 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 16 lutego 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 24 lutego 2022 roku.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny