Co piąty Polak zostanie tego lata w domu. Powód? Drożyzna

Prawie połowa Polaków wyjedzie w tym sezonie na wakacje, jedna piąta nigdzie się nie wybiera. Pozostali jeszcze nie zdecydowali - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Travelplanet.pl.

Publikacja: 25.05.2023 18:16

Co piąty Polak zostanie tego lata w domu. Powód? Drożyzna

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

Firma Research Partner przeprowadziła na zlecenie Travelplanet.pl badanie dotyczące wpływu inflacji na wakacyjne plany Polaków. Multiagent porównał jego wyniki ze swoimi danymi rezerwacyjnymi.

Z badania wynika, że prawie połowa Polaków (49 procent) zamierza wyjechać tego lata na wakacje. 31 procent chce spędzić je w Polsce, a 18 procent za granicą.

Mniej więcej jedna piąta ankietowanych deklaruje, że na pewno nigdzie nie wyjedzie, z kolei 31 procent nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie wyjazdu.

W grupie respondentów, którzy wybierają się w tym roku na wakacje, co trzeci (32 procent) zamierza wydać nie więcej niż 2,5 tys. złotych - to całkowity budżet wakacyjny dla najczęściej dwóch lub trzech osób.

Ponad połowa badanych z grupy niezdecydowanych (56 procent) zarezerwowałaby na wakacje do 2,5 tys. złotych.

36 procent zdecydowanych i 34 procent niezdecydowanych mogłoby wydać na wakacje od 2,5 tys. do 5 tys. złotych, a 16 procent zdecydowanych i 7 procent niezdecydowanych - od 5 tys. do 7,5 tys. złotych.

Budżet 7 procent zdecydowanych i 2 procent niezdecydowanych to 7,5-10 tys. złotych, z kolei ponad 10 tys. złotych zamierza wydać 9 procent zdecydowanych i 1 procent niezdecydowanych.

Travelplanet.pl

Prawie połowa (49 procent) grupy zdecydowanych na wyjazd zaplanowała swój wakacyjny budżet dla dwóch osób, po 17 procent dla trzech i czterech, 14 procent tylko dla siebie, a 6 procent dla pięciu lub więcej osób.

47 procent niezdecydowanych wyjechałoby na wakacje w ramach zaplanowanego budżetu we dwójkę, 17 procent w pojedynkę, 16 procent w trójkę, a 14 procent w czwórkę.

Według aktualnych ofert w serwisie Travelplanet.pl (wakacje z przelotem i wyżywieniem HB lub all inclusive - najpopularniejsza formuła wypoczynku) 2,5 tys. złotych wystarczyłoby na wakacje dla dwóch osób w czerwcu lub wrześniu, z przelotem i wyżywieniem HB w hotelach 3* na Riwierze Tureckiej lub w Bułgarii (tu pojawiają się również nieliczne oferty 4*). W czasie wakacji szkolnych ceny najtańszych ofert zaczynają się od około 1,4 tys. złotych za tygodniowe wakacje z przelotem i wyżywieniem HB w hotelach 3* na bułgarskim wybrzeżu.

5000 złotych to budżet wystarczający na czerwcowe lub wrześniowe wakacje dla trzech dorosłych osób z przelotem i wyżywieniem HB w hotelu 4* w Bułgarii (od około 1,3 tys. złotych od osoby) lub wyżywieniem all inclusive w Turcji (od 1,6 tys. złotych).

Za około 1,7 tys. złotych od osoby można poza wakacjami szkolnymi polecieć do hotelu 4* z wyżywieniem HB do Hiszpanii, a za 1,9 tys. złotych do hotelu takiej kategorii w Egipcie, Grecji lub Tunezji.

Poza szczytem sezonu za 5 tys. złotych trzy osoby spędzą wakacje z przelotem i wyżywieniem all inclusive w hotelu 4* w Bułgarii (od około 1,4 tys. złotych od osoby), Turcji (od 1,6 tys. złotych) i - nieco powyżej założonego budżetu - w Egipcie (od 1,8 tys. złotych).

W wakacje szkolne za 5 tys. złotych trzy osoby wypoczną jedynie w Bułgarii i to w hotelu o standardzie 3*. Dla dwóch osób ta suma wystarczy na wakacje w Bułgarii w formule HB w hotelu na 4* (od 1,6 tys. złotych) lub all inclusive (od 1,8 tys. złotych), w Turcji i Egipcie z wyżywieniem all inclusive (odpowiednio od 2,1 tys. i 2,3 tys. złotych), w Grecji lub Hiszpanii (HB, od 2,2 tys. złotych).

Czytaj więcej

Andrzej Betlej, Traveldata: Wkrótce dwa razy więcej Polaków w biurach podróży

- Jak widać, niezbyt wygórowany budżet daje sporo możliwości wypoczynku. Struktura rezerwacji pokazuje, że w tym sezonie na wypoczynek z biurami podróży turyści przeznaczają najczęściej 2,5-5 tys. złotych na osobę. Średni koszt, jaki ponoszą turyści w biurach podróży, to około 3,5 tys. złotych - wylicza prezes Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz, cytowany w komunikacie agenta.

Porównanie deklarowanych wakacyjnych budżetów (najczęściej najwyżej 5 tys. złotych na dwie osoby) oraz realnie wydawanych na wypoczynek pieniędzy pokazuje, że mniej więcej jedna trzecia, zarówno zdecydowanych jak i niezdecydowanych, znajdzie zadowalającą ofertę w biurze podróży w najchętniej rezerwowanym standardzie hotelu, czyli 4* (ale będzie to raczej wyżywienie HB, a nie all inclusive).

Co natomiast zamierza jedna trzecia zdecydowanych i prawie połowa rozważających wyjazd, których budżet nie wystarcza na wakacje w standardzie, w jakim spędzali je dotychczas? Travelplanet.pl przypomina, że wiosną 2022 roku rezerwowali oni letnie wakacje za około 2,35 tys. złotych, teraz to ponad 1 tys. złotych więcej.

Przesunięcie wyjazdu poza szczyt sezonu turystycznego rozważa 32 procent zdecydowanych i 28 procent rozważających wyjazd. Jak wynika z założonych rezerwacji, ponad 50 procent wyjazdów wykupiono na czerwiec lub wrzesień (w ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł około 40 procent, jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki podsumowującego sezon letni 2022, którego współtwórcą był Travelplanet.pl).

Najpopularniejsze rozwiązanie wśród niezdecydowanych to wyjazd do tańszego hotelu (34 procent wskazań), na obniżenie standardu wypoczynku gotowe jest także 26 procent zdecydowanych na wyjazd.

Rezerwacje natomiast mówią, że około 45 procent turystów będzie wypoczywać w hotelu o standardzie 4*, a ponad 30 procent w hotelach 5*. To struktura bardzo zbliżona do ubiegłorocznej, zaprezentowanej w raporcie PIT.

21 procent zdecydowanych rozważa skrócenie wakacji, a 19 procent obniżenie standardu wyżywienia. Dla niezdecydowanych obniżenie standardu jest mniej pożądanym rozwiązaniem (10 procent) niż skrócenie (18 procent). Jeśli już, to lepiej, aby wakacje były krótsze niż skromniejsze.

Dla 14 procent respondentów zdecydowanych na wakacyjny wyjazd sposobem na utrzymanie wakacyjnego budżetu w ryzach byłby wybór tańszego kierunku, a dla 12 procent wyjazd do rodziny w Polsce. W grupie niezdecydowanych takie rozwiązania wybrałoby odpowiednio 18 i 16 procent.

Travelplanet.pl

Czy wakacje w dobie rozpędzonej inflacji warto rezerwować z większym wyprzedzeniem, bo ceny będą już tylko rosnąć? 36 procent zdecydowanych uważa, że urlop warto kupić wcześniej, bo im wcześniej, tym taniej. 18 procent to łowcy last minute, którzy liczą, że tuż przed wyjazdem ceny spadną, zaś 20 procent sądzi, że ceny utrzymają się na obecnym poziomie.

W grupie niezdecydowanych tylko 22 procent sądzi, że warto wykupić wakacje wcześniej, bo potem może być już tylko drożej. Przeciwnego zdania jest 13 procent respondentów, a 14 procent uznaje, że to bez znaczenia. Ponad połowa badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Deklaracje, zwłaszcza w grupie zdecydowanych, korespondują ze statystykami z poprzedniego lata, zawartymi w raporcie PIT. Rezerwacje z przynajmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem stanowiły około 40 procent, zaś te na ostatnią chwilę (10 i mniej dni przed wylotem) niecałe 19 procent.

Aż jedna czwarta badanych, którzy nie podjęli jeszcze decyzji o wyjeździe na wakacje, zakłada, że nie pojedzie, jeśli koszt przekroczy zakładany budżet.

O pozostaniu lego lata w domu już zdecydowało 21 procent badanych, głównie z powodu drożyzny (51 procent wskazań) i zbyt drogich usług turystycznych (41 procent). Marginalne natomiast stały się czynniki, które w poprzednich latach mocno wpływały na ruch turystyczny. Covid zniechęca do wyjazdów 6 procent badanych, a wojna na Ukrainie 7 procent.

Decyzje urlopowe są silnie uzależnione od dochodów netto gospodarstw domowych respondentów, co pokazuje tabela poniżej:

Travelplanet.pl

Badanie wpływu inflacji na plany wakacyjne Polaków w 2023 r. na zlecenie Travelplanet.pl przeprowadziła pracownia Research Partner od 31 marca do 3 kwietnia na ponad tysiącosobowej grupie dorosłych mieszkańców Polski, reprezentatywnej ze względu na miejsce zamieszkania, płeć, wiek. Sposób realizacji - badanie online (CAWI).

Firma Research Partner przeprowadziła na zlecenie Travelplanet.pl badanie dotyczące wpływu inflacji na wakacyjne plany Polaków. Multiagent porównał jego wyniki ze swoimi danymi rezerwacyjnymi.

Z badania wynika, że prawie połowa Polaków (49 procent) zamierza wyjechać tego lata na wakacje. 31 procent chce spędzić je w Polsce, a 18 procent za granicą.

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Biura Podróży
ESky i LOT upraszczają sprzedaż biletów dzięki modelowi NDC