Traveldata: Ceny wakacji w Szarm el-Szejk w dół, ale paniki nie widać

Szarm el-Szejk leży 500 kilometrów od Strefy Gazy, gdzie toczy się wojna Izraela z Hamasem, ale są klienci, którzy na ten egipski kurort na Synaju patrzą z obawą. Prawdopodobnie przełożyło się to na ceny tego kierunku w ostatnim tygodniu – pokazują dane Traveldaty.

Publikacja: 31.10.2023 01:32

W zeszłym tygodniu wakacje w Szarm el-Szejk potaniały o 129 złotych

W zeszłym tygodniu wakacje w Szarm el-Szejk potaniały o 129 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

O 13 złotych wzrosła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 sierpnia 2024 roku – stwierdza w najnowszym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To wprawdzie druga z rzędu, ale znikoma podwyżka. W poprzednim tygodniu średnia cena wzrosła o 20 złotych, a wcześniej spadła o 23 i o 27 złotych. Takie ruchy, przy skali cen wycieczek idących w tysiące, można uznać za bez znaczenia, objaw spokoju na rynku.

Czytaj więcej

Na mapie wakacyjnych cen przewaga lekkiej czerwieni. Tylko trzy kraje na zielono

Najbardziej wzrosły średnie ceny wyjazdów na półwysep Chalcydycki (poprzednio był tam duży spadek cen), o 171 złotych, a nieco mniej na Teneryfę (ponownie) i do Hurghady – o 129 i 100 złotych.

Największe zniżki wystąpiły w cenach wakacji w Szarm el-Szejk - o 129 złotych. Mniej potaniały w Maroku i w Dalamanie - o 93 i 58 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazują zestawienia graficzne poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny wycieczek do czterech z pięciu wiodących kierunków wybieranych przez Polaków. Na Wyspy Kanaryjskie o 58 złotych, do Bułgarii o 7 złotych, do Grecji o 6 złotych, a do Turcji - o 4 złote. Jedyny spadek cen wycieczek nastąpił w Egipcie - o 4 złote.

Ceny Egiptu w dół

Porównanie średniej ceny imprez z ceną sprzed roku pokazało, że była ona wyższa o 117 złotych. Największe zwyżki Traveldata odnotowała w wypadku podróży na Maltę, o 1296 złotych, na Sycylię, o 587 złotych, i do Portugalii – o 535 złotych.

Największe zniżki odkryła zaś w wyjazdach do Szarm el-Szejk, o 591 złotych, do Marsa Alam, o 258 złotych, i do Hurghady – o 214 złotych.

Eksperci z Traveldaty porównali też dane dotyczące elementów decydujących w wypadku turystyki wyjazdowej o koszcie imprezy turystycznej, czyli ceny paliwa i kursy walut. Jak piszą, cena paliwa lotniczego wyniosła 4,34 zł/litr wobec 5,05 zł/litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 14,1 procent (przed tygodniem cena była niższa o 19,4 procent, a przed dwoma o 13,9 procent). Złoty z kolei był wyraźnie silniejszy, bo o 7,8 procent (przed tygodniem o 8,6 procent, a przed dwoma o 8,3 procent).

Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę cen wycieczek zawierał się w przybliżeniu w przedziale od minus 330 do minus 340 złotych, a zatem był nieco niższym niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wynosił odpowiednio -390 – -400 i -335 – -345 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród wiodących kierunków wzrost rok do roku średnich cen wycieczek wystąpił w wypadku Wysp Kanaryjskich, Turcji i Grecji – średnio o 174, 160 i 50 złotych. Obniżyły się natomiast ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu – o 123 i 354 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech i na Malcie - po 1296 złotych. Mniejsze w Portugalii, Maroku, Albanii, na Majorce i w Tunezji – o 535, 245, 210, 147 i 9 złotych. A spadły ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i na Cypr - o 66 i 202 złote.

Grecos drugi tydzień na czele tabeli

Porównując średnie ceny wycieczek u ich organizatorów i borąc pod uwagę stawki imprez w szczycie sezonu letniego eksperci z Traveldaty doszli do wniosku, że są one mniejsze w Coralu Travel, ETI i Primie Holiday - odpowiednio o 360, 300 i 290 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 10 (Sun & Fun) do ponad 400 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazło się TUI Poland z liczbą 48 takich ofert. Za nim znalazły się Coral Travel z liczbą 38 ofert i Itaka z 32 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu autorzy raportu ujawnili w ofercie biura Coral Travel (8) i TUI Poland (7), do Grecji w TUI Poland i Itace (po 9 ), Rainbowa (5) i Grecosa 4, na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itace (8), do Turcji w Itace (5), Coralu Travel (4), TUI Poland i Anexie (po 3), do Tunezji w Coralu Travel (4), a do Bułgarii w TUI Poland (3) i Eximie Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Egipcie, Grecji, Tunezji i Turcji, a biuro Itaka Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – wskazują autorzy analizy.

Na zakończenie pokazują tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Tabelę opuściły Anex i ETI, a weszły do niej Onholidays (z miejsca siódmego na trzecie) i Best Reisen (z ósmego na czwarte). Na miejscu lidera tabeli pozostał Grecos.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 26 października 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 19 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 października 2022 roku.

Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek
Biura Podróży
Piotr Henicz, Itaka: Jesteśmy bliscy zakończenia współpracy z Wakacje.pl
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Nekera sprzedaje już zimę 2024/2025. Sezon narciarski otworzy w Dolomitach