Branża turystyczna: Szukasz miejsca na wyjątkowe wakacje? Mamy dla ciebie listę

Albania, Estramadura, Zambia, hrabstwo Shropshire - to niektóre z kierunków, jakie w zestawieniu „Kierunków wartych zobaczenia w 2024 roku” umieściła brytyjska organizacja branżowa, ABTA. W ten sposób stowarzyszenie chce zainspirować rodaków do podróżowania w nowe miejsca.

Publikacja: 15.01.2024 10:10

ABTA bada, czego szukają klienci i inspiruje ich rankingiem niedrogich miejsc na wakacje

ABTA bada, czego szukają klienci i inspiruje ich rankingiem niedrogich miejsc na wakacje

Foto: Aleksander Kramarz

Styczeń to tradycyjnie miesiąc, w którym klienci brytyjskich biur podróży robią najwięcej rezerwacji w przedsprzedaży na lato. Tamtejsza organizacja branży turystycznej, ABTA, podpowiada im wtedy, dokąd warto w tym roku wyjechać. W tym roku na liście „Kierunków wartych zobaczenia w 2024 roku” (Destinations to watch 2024) umieściła Albanię, hiszpański region Estramadura, Zambię, hrabstwo Shropshire, Kretę, Arubę, Mauritius, Saksonię, Tyrol i Wietnam.

Wakacje kupuj u profesjonalnych agentów i organizatorów

Z najnowszego badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie ABTA wynika, że 47 procent osób planuje odwiedzić kurort lub miasto, w którym nigdy wcześniej nie były – w 2022 roku wskaźnik ten wynosił jeszcze 43 procent - a 41 procent chce wybrać się do nowego kraju (wzrost z 38 procent w 2022 roku). Raport ujawnia też, że 64 procent pojedzie za granicę, 58 procent zamierza spędzić urlop w Wielkiej Brytanii. Ponieważ wiele osób wypoczywa w ciągu roku i za granicą i we własnym kraju, w tegorocznym rankingu miejsc wartych odwiedzenia pojawiło się też brytyjskie hrabstwo Shropshire.

Czytaj więcej

Itaka wznowiła czartery do Sri Lanki. "Najlepsza pora na oglądanie wielorybów"

ABTA uważa, że Brytyjczycy jak zwykle będą rezerwować wyjazdy w biurach podróży i u agentów, a to, czego będą szukać, to, przede wszystkim, najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości.

– Pierwsza sobota stycznia, znana w branży turystycznej jako „słoneczna sobota”, to jeden z najbardziej pracowitych dni w roku dla rezerwujących wakacje. Klienci chcą skorzystać z dużej różnorodności, atrakcyjnych ofert – zapewnia dyrektor ds. komunikacji w ABTA Graeme Buck.

Jak podkreśla, dla klientów ważna jest dobra jakość, a tę znaleźć pomogą członkowie organizacji. - Wiemy, że wiele osób szuka inspiracji i podpowiedzi, dokąd się udać, dlatego nasz zespół ekspertów przygotował listę 10 „miejsc wartych zobaczenia”. Niektóre są trochę zaskakujące, ale wszystkie warte odwiedzenia, bo oferują niesamowitą dużo wrażeń – dodaje.

Branża turystyczna poleca ciekawe i niedrogie kierunki

Albania została w zestawieniu określona jako niedrogie miejsce z dobrej jakości zakwaterowaniem, które w ofercie touroperatorów zajmuje coraz więcej miejsca. Aruba zyskuje na popularności i jest miejscem dla osób, które szukają niezwykłych przeżyć. Kreta słynie ze spektakularnych krajobrazów – odnajdą się tam miłośnicy przyrody i pieszych wędrówek. Koniecznie trzeba zobaczyć tam pałac w Knossos, pamiątkę bogatej historii wyspy.

Z kolei region Estremadura to nieodkryta perła, w której znajdują się trzy obiekty światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jedne z najbardziej atrakcyjnych, historycznych miast w Hiszpanii, a Mauritius to wymarzone miejsce z pięknymi plażami i oszałamiającymi krajobrazami oraz z niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Saksonia z kolei wyróżnia się pięknym krajobrazem z niezwykłymi miastami, w tym z barokowym Dreznem i Lipskiem tętniącym wydarzeniami muzycznymi.

Czytaj więcej

Do Wielkiej Brytanii bez paszportu? Wyspy chcą być jak Dubaj

Hrabstwo Shropshire na Anglii i Walii ABTA opisuje jako perłę wiejskiej atmosfery, ale także kolebkę rewolucji przemysłowej. Organizacja wskazuje też na austriacki Tyrol i jego włoskiego sąsiada, Południowy Tyrol, które słyną z wyjątkowych ośrodków narciarskich, ale warto tam się wybrać także poza sezonem zimowym.

Wycieczka do Wietnamu będzie okazją do o tętniących życiem historycznych miast, zachwycających krajobrazów i idyllicznych plaż. Na koniec ABTA poleca Zambię, której wizytówki to przyroda „w jej najpiękniejszym wydaniu”, liczne parki narodowe, potężne wodospady i ruchliwe miasta.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny