Do Wielkiej Brytanii bez paszportu? Wyspy chcą być jak Dubaj

Na brytyjskich lotniskach ma pojawić się zaawansowany system rozpoznawania twarzy. To oznacza, że będzie można wjeżdżać do kraju bez paszportu. Celem jest osiągnięcie „złotego standardu”, czyli rozwiązania z Dubaju.

Publikacja: 03.01.2024 13:36

Celem władz Wielkiej Brytanii jest stworzenie systemu pozwalającego wjeżdżać obcokrajowcom bez paszp

Celem władz Wielkiej Brytanii jest stworzenie systemu pozwalającego wjeżdżać obcokrajowcom bez paszportu

Foto: AFP, Henry Nicholls

Dyrektor generalny Straży Granicznej Wielkiej Brytanii, Phil Douglas, zapowiedział w rozmowie z „The Times”, zainstalowanie na brytyjskich lotniskach elektronicznych systemów rozpoznawania twarzy w większym zakresie niż obecnie. Jego słowa przytacza brytyjski portal branży turystycznej Travel Weekly. Celem jest osiągnięcie „złotego standardu” – takim terminem Douglas określił rozwiązanie stosowane w Dubaju, które pozwala na obsługiwanie obywateli 50 różnych krajów.

Testowanie biometrycznych danych na lotniskach

Pierwsze testy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Obecnie na lotniskach i dworcach kolejowych zainstalowanych jest ponad 270 e-bramek – one wszystkie będą musiały zostać zastąpione przez nową technologię, która zapewni zarówno większe bezpieczeństwo i przyspieszy kontrole.

Czytaj więcej

Kenia znosi wizy dla turystów. „Podróż do naszego kraju jest jak powrót do domu”

Wielka Brytania zaczyna już stosować system elektronicznego zezwolenia na wjazd (ETA) dla podróżnych z zagranicy, którzy nie potrzebują wizy do przekroczenia granicy. Pasażerowie muszą zainstalować aplikację, odpowiedzieć na szereg pytań, zeskanować paszport i zrobić zdjęcie. Jeśli dostaną zezwolenie na wjazd, mogą być odprawieni na lot.

Usługa kosztuje 10 funtów i jest obecnie stosowana wobec Katarczyków, a w lutym zostaną nią objęci obywatele Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza wprowadzić ETA dla wszystkich podróżujących do Wielkiej Brytanii, którzy nie potrzebują wiz, dotyczyć to ma również Europejczyków.

System ma służyć eliminowaniu zagrożenia terrorystycznego

W procesie wydawania paszportów władze zbierają już dane biometryczne Brytyjczyków i Irlandczyków. – Będziemy wiedzieli o ludziach więcej już na początku – mówi Douglas i dodaje, że chodzi na przykład o informacje, czy dana osoba była wcześniej w Wielkiej Brytanii. To pozwala ocenić też zgodność jej statusu z przepisami imigracyjnymi i wskazać, czy była notowana w systemach bezpieczeństwa.

Zdaniem dyrektora w ciągu dwóch, trzech lat stanowiska paszportowe w dużej części znikną.

Czytaj więcej

Bez „węglowego paszportu” nie wsiądziesz do samolotu. Będą limity na podróże?

Unia Europejska także zaostrza środki bezpieczeństwa na granicach w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym. W październiku ma zacząć działać system wjazdu/wyjazdu (EES). Program, który będzie obowiązywał wszystkich podróżnych spoza Wspólnoty, zakłada, że przy pierwszym wjeździe pobierane będą dane biometryczne, które następnie będą weryfikowane przy kolejnych podróżach.

Bruksela przygotowuje się również do zniesienia wiz w 2025 roku, chodzi o program, który będzie działał na podobnej zasadzie jak brytyjski ETA.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro